Uwaga pacjenci! Zmiana funkcjonowania w okresie Majówki Sprawdź szczegóły
 • 6

Problemy skórne, w tym trądzik, coraz częściej dotyczą nie tylko młodzieży, ale także dorosłych. Skutkiem nadaktywności gruczołów łojowych (odpowiedzialnych za produkcję sebum) i nadmiernego rogowacenia komórek blokujących ujście sebum są zaskórniki, grudki i krosty. Do najważniejszych przyczyn trądziku należą zaburzenia hormonalne, podłoże genetyczne, stres i nieodpowiednia dieta.

Trądzik – badanie mikroflory jelit

Podstawowym leczeniem trądziku jest stosowanie preparatów zewnętrznych (maści, kremy) czy też leków doustnych (witamina A, antybiotykoterapia, hormony). Ważna jest również modyfikacja nawyków żywieniowych. Ostatnie doniesienia wskazują na fakt, iż pomimo, że trądzik jest chorobą skóry, może on mieć także silny związek z jelitami. Nasz styl życia: wysokoprzetworzona żywność, przewlekły stres, serie antybiotykoterapii i toksyny środowiskowe negatywnie wpływają na stan jelit, co przyczynia się do rozwoju jelita przesiąkliwego (ang. Leaky Gut Syndrome). Zespół jelita przesiąkliwego jest mocno związany z dysbiozą jelitową, czyli zaburzeniami w składzie mikroflory jelitowej. Stres bardzo silnie wpływa na redukcję bakterii ochronnych w naszych jelitach zwłaszcza z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. W przypadku gdy mają miejsce zbyt duże zmiany w składzie prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego skóra – będąc równie ważnym organem wydalniczym – musi przejąć na siebie część funkcji wydalniczych jelit. Stan taki sprzyja również rozwojowi i podtrzymywaniu procesów zapalnych w obrębie skóry.

Dysbioza jelitowa może dotyczyć nawet do 54% osób z trądzikiem!

Ocena stanu mikroflory jelitowej za pomocą badania KyberKompakt lub KyberKompakt Pro i wdrożenie celowanej probiotykoterapii jest istotnym elementem łagodzenia objawów trądziku. Celowana probiotykoterapia wpływa na uszczelnienie bariery jelitowej, a co za tym idzie na odciążenie skóry i poprawę jej kondycji.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania mikrobioty jelitowej? Przeczytaj tutaj. 

Trądzik a alergia

Zwiększona przepuszczalność jelit na skutek dysbiozy jelitowej prowadzi do przenikania niestrawionych białek pokarmowych do krwi i rozwoju alergii IgG-zależnej. Prowadzi to do powstania stanu zapalnego w organizmie. Przewlekły stan zapalny może przyczyniać się do nadprodukcji sebum u osób predysponowanych genetycznie, przez co bezpośrednio wpływa na pogorszenie stanu skóry. Warto sprawdzić jakie produkty powodują powstawanie przeciwciał IgG za pomocą badania ImuPro. Zastosowanie zindywidualizowanej diety eliminacyjno-rotacyjnej opartej na badaniu ImuPro istotnie zredukuje objawy skórne.

Interesuje Cię temat nadwrażliwości pokarmowych? Przeczytaj więcej informacji na temat badania ImuPro.

Trądzik różowaty a SIBO

Przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO) bardzo często dotyka osoby z trądzikiem różowatym (nawet do 10 razy częściej niż zdrowych osób). SIBO może powodować silne objawy kliniczne takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, gazy, chroniczne zaparcia i biegunki, puste odbijanie, ale także może przebiegać bezobjawowo. Leczenie SIBO pozytywnie wpływa także na stan skóry, poprawiając jej kondycję. SIBO diagnozowane jest za pomocą wodorowego testu oddechowego (WTO).

Chcesz dowiedzieć się więcej o trądziku i innych problemach skórnych oraz jak sobie z nimi radzić? Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinaru “Zmiany skórne – jak sobie poradzić.

 • ImuPro Basic (krew żylna)

  1,150.00 
 • KyberKompakt Pro

  740.00 
 • Promocja

  Skóra

  2,880.00 

  Poprzednia najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 2,880.00 .

6 Comments

 1. Maria
  11 grudnia 2019 at 20:08

  Od lat choruję na trądzik, a obecnie trądzik różowaty, i nie ma poprawy pomimo,że mm 59 lat. I bezskutecznie szukam pomocy.

 2. Julia
  13 kwietnia 2023 at 20:26

  Dzień dobry! Chciałabym się dowiedzieć z jakiego zródła była napisana publikacja?

  • Monika Cyprian
   17 kwietnia 2023 at 14:40

   Dzień dobry

   Gałęcka M, Szachta P. Rola alergii pokarmowej IgG-zależnej w patogenezie zmian skórnych. Dermatologia Praktyczna, 2013, 6: 40-45.

   Lee YB, Byun EJ, Kim HS. Potential role of the microbiome in acne: a comprehensive review. Journal of clinical medicine, 2019, 8.7: 987.
   Daria

   Salem I, et al. The gut microbiome as a major regulator of the gut-skin axis. Frontiers in microbiology, 2018, 1459.

   Pozdrawiamy

 3. Magda
  16 lutego 2024 at 21:53

  Dzien dobry i tu sie zgodze moj 13 letni syn zmaga sie z tradzikiem nawet nie pomyślałam ze jelita odgrywa tak wazna role od 1 tygodnia zazywa probiotyk i jest juz spora poprawa Warto czasem poglebic wiedze i zbadac swoje jelita.

  • Monika Cyprian
   21 lutego 2024 at 08:48

   Dzień dobry Pani Magdo, Bardzo się cieszymy! Życzymy dużo zdrowia dla Pani i syna 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Oddział w Warszawie