• Migrena
  • by admin-mikro
  • 24 lipca 2019
  • 0

Migrena to charakterystyczny, napadowy ból głowy, który występuje wraz z objawami neurologicznymi czyli tak zwaną aurą. Specyficznymi objawami migreny są: ból trwający od 4 nawet do 72 godzin, drętwienie rąk i nóg, nudności czy nadwrażliwość na światło, zapach i dźwięk. Szacuję się, iż migrena dotyka co najmniej 10-15% populacji na świecie i jednocześnie jest jedną z najpowszechniejszych przypadłości występujących przewlekle. Występuje do trzech razy częściej u kobiet aniżeli mężczyzn.

Objawy migreny

Pierwsze objawy zaczynają się zazwyczaj ok. 30-35 roku życia, jednak aż połowa przypadków może dotyczyć dzieci i młodzieży. Migrena ma podłoże genetyczne, ale przyczyny jej powstawania mimo rozwoju nauki nie są jeszcze poznane. Najpopularniejszą metodą leczenia migreny jest stosowanie leków przeciwbólowych. Najbardziej popularne wśród pacjentów, ze względu na ich łatwą dostępność, są niesteroidowe leki przeciwzapalne, które przewlekle stosowane mogą prowadzić do zaburzeń mikroflory jelitowej i być początkiem dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Drugą grupą leków są także swoiste leki przeciwmigrenowe, działające wybiórczo na ból migrenowy. Niestety wśród pacjentów z migreną często obserwuje się uzależnienie od powyższych preparatów.

Migrena a dieta

Wraz z rozwojem dietetyki coraz częściej dokumentuje się poprawę jakości życia u pacjentów z migreną po zastosowaniu odpowiedniej diety. Najpopularniejszą jest dieta uboga w aminy biogenne. Dieta ta eliminuje produkty bogate w fenyloalaninę, histaminę i tyraminę (np. czekolada, wędliny, ryby, truskawki). Jedną ze skuteczniejszych terapii w przypadku migreny jest dieta eliminacyjna na podstawie badania nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych (ImuPro). Całkowity zanik dolegliwości migrenowych po wprowadzeniu diety dotyczy według różnych publikacji od 25-40%. Znaczna część badanych zgłaszała zmniejszenie intensywności dolegliwości bólowych. Co więcej u ponad 60% badanych po ponownym wprowadzenie szkodliwych pokarmów do diety bóle migrenowe powracały.

Diagnostyka i leczenie

W przypadku nawracających migren należy wykonać badanie na alergię opóźnioną (IgG-zależną) ImuPro. Wyeliminowanie szkodliwych produktów z diety pozwoli na redukcję przewlekłego stanu zapalnego i ustąpienie objawów. Istotne jest także zadbanie o uszczelnienie jelit. W tym celu należy zastosować indywidualną probiotykoterapię na podstawie badania na mikroflorę jelit KyberKompaktPro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

Oddział w Warszawie