Kwiecień miesiącem autyzmu! Pobierz ebooka i odbierz specjalny rabat Sprawdź szczegóły
  • 0

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa), to choroba zaliczana do nieswoistych chorób zapalnych jelit (ang. Inflammatory Bowel Diseases – IBD). Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to jednostka chorobowa o nadal nieustalonej etiologii, zaliczana do grupy schorzeń autoimmunizacyjnych. Uważa się, że za jej wystąpienie odpowiadać może czynnik mikrobiologiczny (dysbioza jelitowa), defekt genetyczny i/lub immunologiczny pacjenta.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy

W przebiegu colitis ulcerosa obserwuje się tworzenie zmian zapalnych błony śluzowej jelita grubego. Choroba najczęściej przebiega w fazach ostrych rzutów, pomiędzy którymi występują fazy remisji. Objawami najczęściej są biegunki z obecnością śluzu i krwi. Sprawą kluczową dla prawidłowo prowadzonej terapii jest odpowiednio wczesne i trafne postawienie diagnozy. Diagnoza choroby opiera się przede wszystkim na połączeniu badań endoskopowych, radiologicznych, histopatologicznych i laboratoryjnych z kliniczną oceną pacjenta.

 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego markery

W aspekcie diagnostyki różnicowej z zespołem jelita nadwrażliwego, jak i monitoringu choroby, istotne są markery stanu zapalnego. Parametry te oznaczane w kale cechują się wysoką czułością i swoistością. Instytut Mikroekologii oferuje oznaczenie następujących markerów: kalprotektynalaktoferynaM2PK.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – badanie mikroflory jelit

Polecane jest także badanie oceniające ilościowo i jakościowo skład mikroflory jelitowej – KyberKompakt lub KyberKompakt Pro. Wdrożenie celowanej probiotykoterapii po wykonaniu badania istotnie redukuje objawy kliniczne choroby, w tym skraca czas ostrej fazy i wydłuża czas remisji choroby oraz pomaga zmniejszyć dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Pomocna przy łagodzeniu objawów chorobowych może być także dieta eliminacyjno-rotacyjna, oparta na badaniu ImuPro.

  • ImuPro Basic (krew żylna)

    1,150.00 
  • Kalprotektyna

    230.00 275.00 
  • KyberKompakt Pro

    740.00 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Oddział w Warszawie