• 0

Wielu pacjentów skarży się na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Najczęściej są to:

  • nawracające bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • biegunki lub zaparcia,
  • uczucie przepełnienia.

Dolegliwości te mogą mieć bardzo wiele źródeł, a jednoznaczne stwierdzenie ich przyczyny często jest niemożliwe. Najczęściej, zanim uda się wykluczyć lub potwierdzić konkretną jednostkę chorobową, potrzebna jest szeroka diagnostyka. Bardzo często diagnozowany jest na przykład Zespół Jelita Drażliwego lub nadwrażliwości pokarmowe. Nie oznacza to jednak, że pacjent powinien pogodzić się ze swoimi dolegliwościami. Dobrze przeprowadzona diagnostyka i wdrożona dieta i probiotykoterapia może pomóc uporać się z wieloma objawami i poprawić komfort życia.

Przyczyny dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Najczęstsze jednostki chorobowe, których objawem są dolegliwości ze strony układu pokarmowego:

  • zespół jelita drażliwego,
  • dysbioza jelitowa,
  • SIBO,
  • celiakia,
  • alergia IgG-zależna (alergia opóźniona, nadwrażliwości pokarmowa),
  • nietolerancje pokarmowe.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego – badanie na mikroflorę jelit

Częstą przyczyną dolegliwości takich jak wzdęcia, problemy z wypróżnianiem, bóle brzucha, uczucie pełności czy przelewania jest dysbioza jelitowa. Nadmiar bakterii patogennych przy jednoczesnej zbyt małej ilości bakterii korzystnie działających na organizm to częsty problem w dzisiejszych czasach. Stres, nieprawidłowa dieta, antybiotykoterapia – to wszystko negatywnie wpływa na naszą mikroflorę w konsekwencji powodując wiele chorób i dolegliwości. Aby sprawdzić czy mamy dysbiozę jelitową należy wykonać badanie na mikroflorę jelit, a następnie wdrożyć odpowiednią, celowaną probiotykoterapię dobraną indywidualnie do wyniku.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego a dieta

W przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego często otrzymuje się zalecenia zmiany diety. Jest to słuszne zalecenie, pod warunkiem, że dieta będzie zindywidualizowana. Niestety, często porady lekarza są bardzo ogólne, dotyczą zmiany diety na lekkostrawną, niewzdymającą. Tymczasem dolegliwości mogą być spowodowane nadwrażliwością pokramową, czyli alergią opóźnioną IgG-zależną. Bardzo trudno jest wyeliminować szkodzący nam składnik wyłącznie na podstawie objawów, ponieważ są one często niespecyficzne i pojawiają się po 2-3 dniach od czasu spożycia danego pokarmu. Dlatego w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego należy wdrożyć dietę eliminacyjną w oparciu o wynik badania ImuPro. Pozwoli to na skuteczne wyeliminowanie tych składników, które przyczyniają się do powstawania przewlekłego stanu zapalnego i dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

Oddział w Warszawie