Kwiecień miesiącem autyzmu! Pobierz ebooka i odbierz specjalny rabat Sprawdź szczegóły
 • 0

Nie da się ukryć, że za epidemię otyłości odpowiada przede wszystkim styl życia i niewłaściwa dieta. Jednak co w przypadku kiedy mimo diety i aktywności fizycznej waga stoi w miejscu? Przyczyną tego problemu może być przewlekły stan zapalny o niskim nasileniu w organizmie.

Nadwaga i otyłość a mikrobiota

Badania dowodzą, że nieprawidłowa mikrobiota jelit może być czynnikiem sprzyjającym powstawaniu nawagi i otyłości.

Mikrobiota jelit jest  jednym z głównych elementów bariery jelitowej i odpowiada za utrzymanie jej szczelności. Jej zaburzenie może prowadzić w konsekwencji prowadzić do wzrostu masy ciała i problemów z jej utratą.

Nadwaga i otyłość a stan zapalny

Źródłem przewlekłego stanu zapalnego w organizmie  jest duża dysbioza jelitowa, czyli zaburzona równowaga mikrobioty (mikroflory).  Utrzymująca się dysbioza, prowadzi do rozwoju zespołu jelita przesiąkliwego (ang. leaky gut syndrome) oraz nadwrażliwości pokarmowych opóźnionych IgG-zależnych. Wtedy układ immunologiczny jest ciągle pobudzany przez alergeny pokarmowe, a w organizmie utrzymuje się stan zapalny o niskim nasileniu.

Większość pacjentów otyłych ma podwyższony poziom cytokin prozapalnych IL-6  i TNF-α, markerów zapalnych blisko powiązanych z nadciśnieniem, cukrzycą i zawałami.

TNF-α powoduje, że blokowane są receptory dla insuliny, co sprawia, że rozwija się oporność insulinowa. Insulina odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów,  białek i tłuszczów. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego hormonu mogą prowadzić do problemów z nadwagą lub otyłością. TNF-α uszkadza również receptory dla leptyny – odpowiedzialnej za odczucia głodu i sytości. W związku z tym jemy, a uczucie sytości pojawia się zbyt późno bądź wcale. Co za tym idzie, przyjmujemy zwiększoną ilość kalorii.

Nadwaga i otyłość – postępowanie

Aby przeprowadzić skuteczną dietę, która zredukuje stan zapalny należy wyeliminować produkty, które wywołują reakcję alergiczną IgG-zależną. Dietę układa się na podstawie badań ImuPro. Dzięki indywidualnej diecie eliminacyjnej można uzyskać spadek masy ciała nawet bez konieczności ograniczania kaloryczności posiłków. Dodatkowo zaleca się przeprowadzenie diagnostyki mikroflory jelit (badanie KyberKompakt lub KyberKompaktPro) i wdrożenie celowanej probiotykoterapii, która ma uszczelnić barierę jelitową i nie dopuścić do powstawania stanu zapalnego.

 • ImuPro Basic (krew żylna)

  1,150.00 
 • KyberKompakt Pro

  740.00 
 • Promocja

  Nadwaga/Otyłość

  1,980.00 

  Poprzednia najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 1,980.00 .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Oddział w Warszawie