Markery nowotworowe – rak jelita grubego

Monika Cyprian

24.07.2019

Nowotwory są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce. Jednym z „najpopularniejszych”nowotworów jest rak jelita grubego, który często jest wykrywany już w zaawansowanym stadium rozwoju. Niezwykle ważna w przypadku nowotworów jelita grubego jest odpowiednia profilaktyka oraz regularne badania pozwalające monitorować stan zdrowia. Dobrym badaniem profilaktycznym, które może być wykonane przed kolonoskopią jest  zbadanie krwi utajonej w kale oraz marker nowotworowy M2-PK. M2-PK to bardzo czułe, nieinwazyjne badanie z kału, które pozwala na wstępną diagnostykę w kierunku nie tylko nowotworów, ale też stanu zapalnego u pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit.

Podwyższone markery nowotworowe raka jelita grubego M2-PK

Marker nowotworowy M2-PK służy do diagnostyki stanów zapalnych przewodu pokarmowego, zwłaszcza jelita grubego. Podwyższony poziom markera M2-PK w kale, stanowi wiarygodną informację o niepożądanych zmianach w jelicie grubym (przewlekły stan zapalny, polipy, gruczolaki i zmiany nowotworowe). Jest to badanie o znacznie większej czułości i swoistości, niż standardowo stosowany test na krew utajoną w kale.

Markery nowotworowe raka jelita grubego – wskazania do wykonania badania

  • profilaktyka raka jelita grubego,
  • monitoring stanu jelit po chorobie nowotworowej,
  • diagnostyka różnicowa zespołu jelita nadwrażliwego z chorobami organicznymi,
  • ocena stanu pacjenta z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.

Test M2-PK powinny wykonać wszystkie osoby obawiające się zabiegu endoskopowego, które znajduj się  w grupie ryzyka (wiek ponad 50, rak jelita grubego i polipy u bliskich członków rodziny oraz otyłość i nieprawidłowe nawyki żywieniowe). Podkreślić należy, iż test M2-PK NIE ZASTĘPUJE badania kolonoskopowego, lecz stanowi badanie przesiewowe. Dodatni wynik testu jest bezwzględnym wskazaniem do przeprowadzenia kolonoskopii.

Markery nowotworowe M2-PK – jak wykonać?

Aby wykonać badanie M2-PK wystarczy zamówić zestaw do badania w naszym sklepie internetowym, a następnie odesłać pobrany zgodnie z instrukcją materiał.

Pamiętaj, nowotwór rozpoznany we wczesnej fazie daje 90% – 95% procentowe wyleczenie (w stadiach średnich 30-60%).