Skorzystaj z darmowych konsultacji telefonicznychSprawdź terminy
 • 0

Grzybica skóry i paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, ale znacznie trudniej wyleczyć. Z roku na rok ilość zakażeń wzrasta. Grzybice powierzchowne stanowią istotny problem epidemiologiczny oraz społeczny. Choroba sama nie zniknie, nie pomogą na nią niestety także domowe sposoby. Zakażenie bardzo łatwo przenosi się bezpośrednio z osoby chorej na osoby z najbliższego otoczenia, jak również z zakażonych zwierząt bezpośrednio na ludzi. W naszym klimacie głównym źródłem zakażeń są baseny, łaźnie, sauny, ale można się też zarazić od członków rodziny np. używając tych samych nożyczek czy cążków do paznokci.

Grzybica skóry i paznokci – grupy ryzyka

Do infekcji grzybiczych predysponują choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo-jelitowe, defekty układu odpornościowego i krążenia, a także długa terapia antybiotykami, przyjmowanie sterydów i chemioterapia. W patogenezie grzybicy stóp istotnym elementem jest potliwość stóp. Noszenie nieprzewiewnego obuwia oraz skarpet jest również czynnikiem predysponującym do wystąpienia choroby.

Objawy grzybicy stóp i dłoni

Do najczęstszych objawów grzybicy skóry i paznokci należą:

 • łuszczenie się skóry, sucha skóra,
 • maceracja naskórka,
 • nadmierne rogowacenie skóry,
 • przebarwienia paznokci,
 • onycholiza,
 • kruchość paznokci,
 • inne.

 

Diagnostyka grzybicy skóry i paznokci

Rozpoznania grzybicy powinno dokonywać się tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu badania mikologicznego zmienionych chorobowo obszarów (paznokci oraz skóry stóp i dłoni).  Diagnostyka mikologiczna pozwala określić czynnik etiologiczny zakażenia oraz sprecyzować celowaną terapię przeciwgrzybiczą, która daje najlepszy efekt terapeutyczny. W ramach badania PediMyk wykrywane są grzyby dermatofitowe, drożdżopodobne oraz pleśniowe.

Bardzo ważnym elementem prawidłowej diagnostyki jest odpowiednie pobranie materiału do badania. Zachęcamy do skorzystania z oferty współpracujących z nami gabinetów podologicznych.

Jeśli jesteś podologiem i/lub chciałbyś nawiązać z nami współpracę w zakresie badań grzybicy skóry i paznokci – skontaktuj się z nami.

 • PediMyk

  105.00 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Oddział w Warszawie