Kwiecień miesiącem autyzmu! Pobierz ebooka i odbierz specjalny rabat Sprawdź szczegóły
  • 0

Fibromialgia to przewlekła jednostka chorobowa, charakteryzująca się uogólnionym bólem w układzie ruchu. Dotyczy ona nawet 2% społeczeństwa. Ze względu na niespecyficzne objawy bardzo trudno ją zdiagnozować. Pacjenci często wysyłani są do różnych specjalistów (ortopedzi, neurolodzy, fizjoterapeuci) bez postawienia prawidłowej diagnozy.

Fibromialgia – objawy

Objawami są: przewlekły niespecyficzny ból całego ciała lub jakiejś jego partii, który utrzymuje się przez co najmniej 3 miesiące. Silne dolegliwości bólowe, uczucie kłucia w mięśniach najbardziej doskwierają zaraz po przebudzeniu i są przykrą codziennością dla chorych. Niestety nieznana jest jeszcze przyczyna choroby, wiadomo jednak, że dolegliwości powiązane są z nieprawidłowym odbieraniem bodźców bólowych.

Fibromialgia – znaczenie mikroflory jelit

Standardowe leczenie opiera się na niwelowaniu objawów czyli na przyjmowaniu leków przeciwbólowych (najczęściej dużych ilości niesteroidowych leków przeciwzapalnych – NLPZ), leków na rozluźnienie mięśni i leków poprawiających jakość snu.  Przydatna jest też pomoc fizjoterapeuty lub osteopaty. Bardzo często fibromialgia współwystępuje wraz z chorobami autoimmunizacyjnymi (takimi jak Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy i inne), co pozwala sądzić, iż mikroflora jelitowa może mieć istotne  znaczenie w patogenezie lub podtrzymywaniu objawów chorobowych. Hipoteza przesiąkliwego jelita (ang.: Leaky Gut Syndrome) jest bardzo mocno powiązana z chorobami autoimmunizacyjnymi, a w połączeniu z przewlekłym stosowaniem NLPZ  u pacjentów z fibriomialgią może mieć istotne przełożenie na zaburzenia mikroflory jelitowej, a tym samym na zaburzenia w funkcjonowaniu bariery jelitowej. Oznaczenie składu mikroflory jelitowej – KyberKompakt/KyberKompakt Pro jest niezbędne do opracowania indywidualnej terapii probiotycznej, mającej na celu przywrócenie pożądanego profilu mikroflory i uszczelnienie bariery jelitowej. Warto oznaczyć także poziom witaminy D, której niedobór może podtrzymywać dolegliwości związane z chorobami autoimmunizacyjnymi, a także problemami związanymi z obniżeniem samopoczucia, które często współtowarzyszą fibromialgii.

Fibromialgia a dieta

W celu zastosowania odpowiedniej diety, która jest niezwykle ważna w przypadku niwelowania dolegliwości bólowych, należy zdiagnozować nadwrażliwości pokarmowe IgG-zależne za pomocą badania ImuPro. Z badań wynika, że dieta eliminacyjna na podstawie badania ImuPro (wykluczenie produktów z podwyższonym poziomem przeciwciał IgG) skutkowała poprawą stanu zdrowia aż u 74% osób ze stwierdzoną fibromialgią. Wykazano, iż  dolegliwości bólowe mięśni ustąpiły w przypadku 55,2%, migrenowe bóle głowy w 86,2%, a uczucie wyczerpania u 61,2% badanych. W celu weryfikacji regeneracji naszego jelita można także oznaczyć zonulinę, której ilość bezpośrednio powiązana jest z przesiąkliwością jelit.

  • ImuPro Basic (krew żylna)

    1,150.00 
  • KyberKompakt Pro

    740.00 
  • Zonulina

    299.00 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Oddział w Warszawie