• 0

Kał jest materiałem dostarczającym bardzo wiele cennych informacji o stanie zdrowia organizmu. Badanie kału jest nieinwazyjne, co daje jego zdecydowaną przewagę nad innymi rodzajami badań. Cecha ta jest niezwykle istotna, szczególnie jeśli zalecane jest badanie kału u dziecka.

Kiedy wykonać badanie kału?

Badanie stolca należy wykonać m.in. w przypadku występowania nieswoistych objawów ze strony przewodu pokarmowego, zaburzeń wchłaniania, a także w celu diagnostyki chorób różnych narządów, np. trzustki czy wątroby. Z kału diagnozuje się również zakażenia pasożytnicze, bakteryjne, a także wykonuje się ocenę mikrobioty jelitowej, czyli mikroorganizmów prozdrowotnych i patogennych bytujących w jelitach (głównie bakterie i grzyby).

Gdy wystąpią u Ciebie niespecyficzne objawy, takie jak: chroniczne zmęczenie, utrata masy ciała czy bóle głowy, warto rozważyć wykonanie badania kału na pasożyty. Nie zawsze w pierwszej kolejności zakłada się infekcję pasożytniczą i najczęściej kojarzy się ona raczej z wyjazdami do krajów tropikalnych, o niższym standardzie higieny. Infekcjom pasożytniczym sprzyja spożywanie nieumytych owoców i warzyw oraz wody z nieznanego źródła. Zakażenia pasożytnicze mogą manifestować się bólami głowy, brzucha, stawów, a także drażliwością czy apatią. W takiej sytuacji warto wykonać badanie kału na pasożyty. Cena jest niewielka, a diagnostyka w naszym laboratorium mikrobiologicznym bardzo dokładna. Badanie pasożytów w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu wykonywane jest metodą immunoenzymatyczną (ELISA) oraz metodą mikroskopową. W badaniu oceniana jest obecność 5 podstawowych pasożytów jelitowych:

  • Giardia intestinalis,
  • Cryptosporidium spp.,
  • Entamoeba histolytica,
  • Taenia spp.,
  • Ascaris lumbricoides oraz innych.

Dolegliwości, takie jak nadkwaśność, zgaga, niestrawność mogą z kolei sugerować zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Badanie na obecność wspomnianej bakterii wykonywane jest też u osób, które mają zdiagnozowaną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz chcących sprawdzić skuteczność eradykacji Helicobacter pylori. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i wykonywane jest z próbki kału pochodzącej z normalnego wypróżnienia.

Co jeszcze można zbadać z kału?

Bardzo często wykonuje się badania kału w celu oznaczenia markerów stanu jelit. Zakres diagnostyki jest szeroki i obejmuje m.in. badanie:

W ramach profilaktyki raka jelita grubego, a także w celu wykrycia ewentualnej obecności polipów w jelicie grubym, wykonuje się badanie kału na obecność krwi utajonej + M2-PK (produkt metabolizmu proliferujących komórek). Są to czułe parametry, pozwalające na wczesną diagnostykę zmian nowotworowych. Badanie jest nieinwazyjne i polega na wykryciu obecności krwi niewidocznej tzw. “gołym okiem” w stolcu. Krew nie powinna być obecna w kale i jest jest sygnałem, który powinien skłonić do diagnostyki i może świadczyć np. o zmianach nowotworowych w przewodzie pokarmowym.

Jeśli masz: powyżej 40 lat, otyłość, nieswoiste choroby zapalne jelit lub Twoi krewni chorowali na nowotwory przewodu pokarmowego, zaleca się wykonać badanie kału na obecność krwi utajonej.

Pomocne w diagnostyce i monitorowaniu skuteczności leczenia w nieswoistych chorobach zapalnych jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna) jest badanie kalprotektyny – dowiedz się więcej. Jest to najbardziej rozpowszechniony parametr oceniający stan jelit, często wykorzystywany również w zespole jelita nadwrażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS), aby wykluczyć m.in. podłoże zapalne dolegliwości pacjenta. Badanie kalprotektyny w kale jest ważnym elementem diagnostycznym pozwalającym rozróżnić aktywną formę nieswoistych chorób zapalnych jelit od IBS oraz włączyć odpowiednią terapię leczniczą i probiotyczną.

Badanie kału u dziecka

U dzieci, badanie kału i sprawdzenie stanu mikrobioty jelit oraz obecności pasożytów jest wskazane zwłaszcza w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu ( ang. autism spectrum disorder – ASD). Pełna diagnostyka przewodu pokarmowego oraz alergii i nadwrażliwości pokarmowych w tej grupie dzieci, pozwala na wdrożenie kompleksowej i skutecznej terapii. W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, przygotowaliśmy specjalne pakiety badań dla dzieci ze spektrum autyzmu. Dzięki temu badania można wykonać taniej i dodatkowo otrzymać wsparcie dietetyka.

Badanie kału – gdzie wykonać?

Instytut Mikroekologii w Poznaniu jest jednostką specjalizującą się w badaniach mikrobioty jelitowej oraz innych parametrów z kału, takich jak markery stanu jelit, czy pasożyty oraz inne patogeny jelitowe. Dzięki własnemu laboratorium oferujemy pełen zakres diagnostyki najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Oddział w Warszawie