Akcja dietetyczna w Instytucie Mikroekologii. Tylko w lipcu konsultację dietetyczną zamówisz za jedyne 49 zł!

Dowiedz się więcej

2 kwietnia – Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

Monika Cyprian

01.04.2022

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o osobach autystycznych. Symbolem solidarności z autystami jest kolor niebieski. W Polsce, w poprzednich latach tego dnia na niebiesko zaświecono Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Symbolem autyzmu stały się również puzzle, ponieważ, rozumienie i postrzeganie świata przez autystów jest coraz lepiej poznane, ale wciąż wiele elementów układanki nie zostało jeszcze poznanych. Najnowszym symbolem autyzmu jest tęczowy znak nieskończoności, który podkreśla różnorodność spektrum autyzmu i wskazuje na podejście w nowym ujęciu – neuroróżnorodności.

Czym jest autyzm?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to pojęcie określające wielopłaszczyznowe zaburzenia rozwojowe mózgu, które należą do całościowych zaburzeń rozwoju. Osoby autystyczne mają trudności z komunikacją, postrzeganiem świata i rozumieniem relacji społecznych. Rozwój nauki sprawia, że pojawiają się kolejne odpowiedzi, ale też kolejne pytania o to, jak funkcjonuje mózg autystów. Nową i szybko rozwijającą się dziedziną wiedzy jest nauka o neuroróżnorodności. W tym ujęciu o osobach austystycznych mówi się „neuroatypowe”, ponieważ ich konstrukcja umysłowa jest mniej spotykana i poznana, a także odmienna od większości osób „neurotypowych”. Neuroróżnorodność sprawia, że spektrum autyzmu może być traktowane bardziej jako odmienność, niż choroba.

Dowiedz się więcej z webinaru

Do merytorycznego omówienia tematu autyzmu zaprosiliśmy dr n. o zdr. Annę Kostiukow – prawdziwą ekspertkę w zakresie opieki i wsparcia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Podczas nagrania dowiesz się:
• Co to jest Modelowy System Wsparcia dla osoby z autyzmem?
• Jakie choroby współistniejące najczęściej występują u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu?
• Jaka diagnostyka może być przydatna dla osób z autyzmem?