Kwiecień miesiącem autyzmu! Pobierz ebooka i odbierz specjalny rabat Sprawdź szczegóły
 • Autyzm
 • by Monika Cyprian
 • 1 kwietnia 2022
 • 2

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o osobach autystycznych. Symbolem solidarności z autystami jest kolor niebieski. W Polsce, w poprzednich latach tego dnia na niebiesko zaświecono Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Symbolem autyzmu stały się również puzzle, ponieważ, rozumienie i postrzeganie świata przez autystów jest coraz lepiej poznane, ale wciąż wiele elementów układanki nie zostało jeszcze poznanych. Najnowszym symbolem autyzmu jest tęczowy znak nieskończoności, który podkreśla różnorodność spektrum autyzmu i wskazuje na podejście w nowym ujęciu – neuroróżnorodności.

Czym jest autyzm?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to pojęcie określające wielopłaszczyznowe zaburzenia rozwojowe mózgu, które należą do całościowych zaburzeń rozwoju. Osoby autystyczne mają trudności z komunikacją, postrzeganiem świata i rozumieniem relacji społecznych. Rozwój nauki sprawia, że pojawiają się kolejne odpowiedzi, ale też kolejne pytania o to, jak funkcjonuje mózg autystów. Nową i szybko rozwijającą się dziedziną wiedzy jest nauka o neuroróżnorodności. W tym ujęciu o osobach austystycznych mówi się „neuroatypowe”, ponieważ ich konstrukcja umysłowa jest mniej spotykana i poznana, a także odmienna od większości osób „neurotypowych”. Neuroróżnorodność sprawia, że spektrum autyzmu może być traktowane bardziej jako odmienność, niż choroba.

Dowiedz się więcej z webinaru

Do merytorycznego omówienia tematu autyzmu zaprosiliśmy dr n. o zdr. Annę Kostiukow – prawdziwą ekspertkę w zakresie opieki i wsparcia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Podczas nagrania dowiesz się:
• Co to jest Modelowy System Wsparcia dla osoby z autyzmem?
• Jakie choroby współistniejące najczęściej występują u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu?
• Jaka diagnostyka może być przydatna dla osób z autyzmem?

2 Comments

 1. Danuta
  29 marca 2023 at 20:00

  Jestem zainteresowana udziałem w spotkaniu.

  • Monika Cyprian
   17 kwietnia 2023 at 14:11

   Dzień dobry. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji telefonicznych 26.04.2023r. w godzinach 9:00-14:00 pod nr +48 881 958 756 z naszą dietetyczką Zuzanną Przewoźny i do udziału w livie na naszym Instagramie, który obędzie się w czwartek 27.04.2023 o 17:00. Szczegółowe informacje o tym, co w tym roku przygotowaliśmy w ramach miesiąca autyzmu, znajdzie Pani tutaj https://instytut-mikroekologii.pl/kwiecien-miesiacem-autyzmu-w-instytucie-mikroekologii/. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Oddział w Warszawie