• Autyzm
  • by Monika Cyprian
  • 1 kwietnia 2022
  • 0

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o osobach autystycznych. Symbolem solidarności z autystami jest kolor niebieski. W Polsce, w poprzednich latach tego dnia na niebiesko zaświecono Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Symbolem autyzmu stały się również puzzle, ponieważ, rozumienie i postrzeganie świata przez autystów jest coraz lepiej poznane, ale wciąż wiele elementów układanki nie zostało jeszcze poznanych. Najnowszym symbolem autyzmu jest tęczowy znak nieskończoności, który podkreśla różnorodność spektrum autyzmu i wskazuje na podejście w nowym ujęciu – neuroróżnorodności.

Czym jest autyzm?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to pojęcie określające wielopłaszczyznowe zaburzenia rozwojowe mózgu, które należą do całościowych zaburzeń rozwoju. Osoby autystyczne mają trudności z komunikacją, postrzeganiem świata i rozumieniem relacji społecznych. Rozwój nauki sprawia, że pojawiają się kolejne odpowiedzi, ale też kolejne pytania o to, jak funkcjonuje mózg autystów. Nową i szybko rozwijającą się dziedziną wiedzy jest nauka o neuroróżnorodności. W tym ujęciu o osobach austystycznych mówi się „neuroatypowe”, ponieważ ich konstrukcja umysłowa jest mniej spotykana i poznana, a także odmienna od większości osób „neurotypowych”. Neuroróżnorodność sprawia, że spektrum autyzmu może być traktowane bardziej jako odmienność, niż choroba.

Dowiedz się więcej na webinarze!

Zapraszamy na spotkanie online, poświęcone trudnościom w przyjmowaniu pokarmów u dzieci, zwłaszcza z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Webinar odbędzie się na żywo w poniedziałek 4.04.2022r. o godzinie 17:00 i będzie trwać około godzinę.

Prelegentką będzie ekspertka w tym temacie – Marta Baj-Lieder, logopeda wczesnej interwencji, terapeutka integracji sensorycznej, terapeutka miofunkcjonalny, terapeutka karmienia, terapeutka metody SOS Approach to Feeding, międzynarodowa instruktorka metody Butejki, terapeutka metody ETTHNO w podejściu Esther de Rue. Ukończyła liczne szkolenia w Polsce i UK. Jest wykładowczynią akademicką, autorką artykułów i książek dla specjalistów, rodziców i dzieci. Współtwórczyni Szkoły Terapii Karmienia Od Pestki Do Ogryzka oraz Wydawnictwa Pestka i Ogryzek. Właścicielka Centrum Terapii Logop w Gdańsku.

Podczas webinaru prelegentka Marta Baj-Lieder podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem:

  • Dowiesz się, jakie trudności w przyjmowaniu pokarmów dotyczą dzieci, zwłaszcza autystycznych.
  • Jakie są ich przyczyny?
  • Poznasz praktycznie wskazówki, jak z nimi postępować.
  • Będzie możliwość zadawania pytań.

Zarejestruj się już dziś, a my przypomnimy Ci o webinarze i prześlemy link do nagrania z wydarzenia po jego zakończeniu. Wystarczy, że podasz adres mailowy tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Oddział w Warszawie