BLACK WEEK! Do 30% zniżki na badania i prezenty do 30.11.2024.

Skorzystaj

Co to jest choroba Leśniowskiego–Crohna?

24.07.2019

Choroba Leśniowskiego-Crohna to jednostka zaliczana do nieswoistych chorób zapalnych jelit (ang. Inflammatory Bowel Diseases – IBD). Patogeneza choroby jest wieloczynnikowa i jednoznacznej przyczyny jej wystąpienia nadal nie ustalono. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być hipoteza o podłożu immunologicznym, genetycznym i mikrobiologicznym (dysbioza jelitowa).

Do grupy chorób IBD należy również wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa). O tym schorzeniu możesz dowiedzieć się więcej czytając ten artykuł.

Choroba Leśniowskiego–Crohna a badanie na mikroflorę jelit

Mimo, że do tej pory nie udało się powiązać żadnego drobnoustroju z etiopatogenezą choroby Leśniowskiego-Crohna, bakterie nadal uważane są za ważny czynnik indukujący lub nasilający przewlekły odczyn zapalny błony śluzowej jelita w tej jednostce chorobowej. Poza bakteriami chorobotwórczymi, z etiopatogenezą choroby Leśniowskiego-Crohna łączone są także całościowe zaburzenia w profilu mikrobioty jelitowej, w tym niedobór bakterii ochronnych. Dlatego przy chorobie Leśniowskiego-Crohna warto przeprowadzić badania na mikroflorę jelit i zastosować odpowiednią, indywidualnie dobraną probiotykoterapię.

Choroba Leśniowskiego–Crohna – diagnostyka

W przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna stwierdza się charakterystyczne zmiany zapalne ściany przewodu pokarmowego na całej jego długości lub na wybranym odcinku (co odróżnia chorobę Leśniowskiego-Crohna od wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, gdzie zmiany zlokalizowane są wyłącznie w jelicie grubym). Choroba Leśniowskiego-Crohna jest stosunkowo trudna do rozpoznania, ponieważ jej obraz kliniczny jest bardzo zróżnicowany. Objawy zależne są od lokalizacji, rozległości i stopnia zaawansowania zmian w przewodzie pokarmowym. Zazwyczaj są to: bóle brzucha, biegunki, szybki spadek masy ciała pacjenta, zmiany okołoodbytnicze, mogą pojawiać się również przetoki zewnętrzne i wewnętrzne, a także inne, mniej charakterystyczne objawy. Diagnostyka choroby opiera się przede wszystkim na połączeniu badań endoskopowych, radiologicznych, histopatologicznych i laboratoryjnych z kliniczną oceną pacjenta. Z uwagi na przewlekły charakter choroby konieczne jest ponadto systematyczne kontrolowanie aktywności procesu zapalnego.

W aspekcie diagnostyki różnicowej z zespołem jelita nadwrażliwego, jak i monitoringu choroby Leśniowskiego-Crohna, istotne są markery stanu zapalnego. Parametry te oznaczane w kale cechują się wysoką czułością i swoistością. Instytut Mikroekologii oferuje oznaczenie następujących parametrów: kalprotektynalaktoferynaM2PK+krew utajona. Polecane jest także badanie oceniające ilościowo i jakościowo skład mikroflory jelitowej – Mikrobiota jelit Pro lub Mikrobiota jelit Complete. Wdrożenie celowanej probiotykoterapii po wykonaniu badania istotnie redukuje objawy kliniczne choroby, w tym skrócenie ostrej fazy i wydłużenie czasu remisji choroby, zmniejszenie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

    Kalprotektyna
    Cena
    230 275 

    Badanie stężenia kalprotektyny w kale stanowi diagnostykę stanu zapalnego w układzie pokarmowym. Wariant CITO zapewnia Ci wynik w ciągu 2h, a standard po 2 dniach od dostarczenia próbki do laboratorium.

    Laktoferyna
    Cena
    170 

    Badanie stężenia laktoferyny w kale stanowi diagnostykę stanu zapalnego w układzie pokarmowym. U osób z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (IBD), służy monitorowaniu efektów leczenia i okresów remisji, pozwala zapobiegać zaostrzeniom. Różnicuje IBD od zespołu jelita nadwrażliwego (

    M2-PK + krew utajona
    Cena
    275 

    Przesiewowa, nieinwazyjna diagnostyka stanu zapalnego, raka i polipów jelita grubego o wysokiej czułości. Dedykowana dla osób powyżej 50 r.ż., z otyłością i nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, krwią w kale oraz rakiem jelita grubego i polipami w rodzinie.

    Mikrobiota jelit
    Cena
    390 999 

    Badanie Mikrobiota jelit dostępne jest w 4 panelach o różnym zakresie. Sprawdza stan mikrobioty i wskazuje jak odpowiednio wspierać jej równowagę. Badanie to można wykonać u osób dorosłych i dzieci. Dedykowane jest w dolegliwościach jelitowych, a także jako wsparcie odporności oraz osi

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat badań mikrobioty jelit – zajrzyj tutaj.

Choroba Leśniowskiego–Crohna a dieta

Istnieją również doniesienia, że celowe jest zastosowanie diety eliminacyjnej opartej na wynikach badań alergii IgG-zależnej u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Jednym z powodów utrzymywania się przewlekłego stanu zapalnego w jelitach może być permanentna odpowiedź układu immunologicznego na obecność antygenów pokarmowych, co przejawia się wysokim poziomem kompleksów immunologicznych we krwi. Zastosowanie diety eliminacyjno-rotacyjnej opartej na badaniu ImuPro istotnie redukuje objawy chorobowe.

O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej

Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.

Sprawdź i zadzwoń