20-26.01 badania Mikrobiota pochwy Complete i Onko kupisz o 10% taniej w ramach tygodnia profilaktyki raka szyjki macicy.

 

Skorzystaj

Co to jest celiakia?

24.07.2019

Celiakia, zwana również chorobą trzewną, to schorzenie autoimmunizacyjne trwające całe życie. Charakteryzuje się silną nadwrażliwością na gluten, który w przypadku osób chorych na celiakię działa toksycznie i prowadzi do szeregu powikłań.  Jej objawy mogą być łatwo obserwowalne (forma pełnoobjawowa) lub trudne w diagnostyce (forma ubogoobjawowa i latentna). Dane szacunkowe podają, że częstość występowania celiakii w populacji wynosi około 1%, jednak coraz częściej przypuszcza się, że chorych jest znacznie więcej.

Objawy celiakii

Celiakia może być pełnoobjawowa lub skąpoobjawowa (a nawet bezobjawowa). Najbardziej charakterystyczne objawy występują najczęściej u dzieci, dlatego krąży mylne pojęcie, że choroba dotyczy tylko dzieci. Tymczasem coraz częściej celiakia jest diagnozowana u dorosłych. Celiakia bywa mylona z innymi chorobami związanymi z układem pokarmowym: zespołem jelita drażliwego, alergią.

Najbardziej charakterystyczne objawy celiakii:

  • wzdęcia, bóle brzucha,
  • biegunki śluzowe i wodniste,
  • utrata masy ciała, chudnięcie,
  • zaburzenia rozwoju u dzieci,
  • niski wzrost,
  • obniżony nastrój, depresja.

W przypadku celiakii skąpoobjawowej zmiany chorobowe występują tylko w błonie śluzowej jelita cienkiego. W takim przypadku objawy mogą być bardzo nietypowe lub trudne do połączenia z celiakią. Niestety taka postać występuje najczęściej.

Badania na celiakię – wskazania do wykonania

Wbrew powszechnemu przekonaniu celiakia nie dotyczy wyłącznie dzieci, a wskazaniem do jej wykonania nie są tylko objawy ze strony układu pokarmowego.

Wskazaniami są:

  • niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza,
  • podwyższony poziom cholesterolu,
  • afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej (bardzo charakterystyczne),
  • niedorozwój szkliwa zębowego,
  • ciągłe zmęczenie,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • uporczywe bóle głowy,
  • depresja,
  • wczesna osteoporoza, bóle kostne i stawowe,
  • problemy ze skórą (sugerujące chorobę Dühringa – skórną postać celiakii),
  • nawykowe poronienia, problemy z płodnością,
  • współistniejące choroby autoimmunizacyjne.

Badania na celiakię – jakie wybrać?

Jeśli podejrzewamy u siebie lub dziecka celiakię należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry. Powinien on skierować pacjenta do specjalisty gastroenterologa. Istotne jest to, żeby bez wykonywania badań nie przechodzić na dietę bezglutenową. Może to spowodować zafałszowanie wyników badań.

Celiakia może być diagnozowana za pomocą:

  • badań stężenia dwóch z trzech dostępnych przeciwciał w klasie IgA lub IgG: przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA), przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG), przeciwko deamidowanej gliadynie (potocznie: „nowej gliadynie” DGP lub GAF),
  • testów genetycznych w kierunku celiakii EUROArray HLA-DQ2/DQ8. Niemal wszyscy chorzy na celiakię mają gen HLA-DQ2 (występuje u 90-95% chorych) lub HLA-DQ8 (występuje u 5-10% chorych), dlatego negatywny wynik badania genetycznego wyklucza celiakię. Pozytywny wynik natomiast wskazuje na predyspozycję do zachorowania. Jest to mniej inwazyjna niż biopsja metoda diagnostyczna, a badanie można przeprowadzić nawet przebywając na diecie bezglutenowej,
  • biopsji jelita cienkiego.
    Celiakia IgA + total IgA
    Cena
    130 

    Badanie przeciwciał specyficznych dla celiakii w klasie IgA: deamidowany peptyd gliadyny - DGP IgA, transglutaminaza tkankowa - tTG IgA. Ze względu na możliwy niedobór przeciwciał w klasie IgA, jednocześnie w badaniu oznaczany jest całkowity poziom IgA. Dedykowane osobom z podejrzeniem celiak

    Celiakia IgG
    Cena
    130 

    Badanie przeciwciał specyficznych dla celiakii w klasie IgG: deamidowany peptyd gliadyny - DGP IgG, transglutaminaza tkankowa - tTG IgG oraz przeciw czynnikowi wewnętrznemu Castle’a, by ustalić przyczynę niedoboru witaminy B12. Wskazane przy podejrzeniu celiakii i niedoborze przeciwciał IgA.

    Genetyczna diagnostyka celiakii
    Cena
    480 

    Badanie predyspozycji genetycznej do celiakii. Ocenia obecność genu HLA-DQ2 (DQ2.2, DQ2.5) i HLA-DQ8. Można je wykonać nawet stosując dietę bezglutenową, kiedy to wyniki badań serologicznych i biopsja jelita mogą być fałszywie ujemne, a także gdy wyniki badań w kierunku celiakii są nie

    Pakiet oznaczeń genetycznych (celiakia + laktoza + fruktoza)
    Cena
    810 

    Diagnostyka predyspozycji genetycznej do celiakii, pierwotnej nietolerancji laktozy, wrodzonej nietolerancji fruktozy. Ocenia występowanie genu HLA-DQ2 (DQ2.2, DQ2.5) i HLA-DQ8, polimorfizmów rs4988235 (13910T) oraz rs182549 (22018A) w genie kodującym laktazę oraz mutacji A150P i A175D w genie k

Celiakia – dieta

Osobom ze zdiagnozowaną celiakią zaleca się kategoryczne wykluczenie nawet śladowych ilości glutenu z diety. Oznacza to nie tylko wykluczenie produktów opartych na pszenicy, życie, jęczmieniu czy owsie, ale również wielu gotowych dań, w których składzie występują nawet niewielkie ilości tych składników. Zdecydowana większość celiaków może spożywać certyfikowany owies bezglutenowy (choć białka owsa są dla większości chorych bezpieczne, to jednak sposób przechowywania i pakowania tego zboża powoduje, iż jest on zanieczyszczony zbożami glutenowymi, dlatego dopuszcza się tylko certyfikowane produkty). Zaleca się wnikliwe czytanie etykiet produktów, zwracając również uwagę na klauzule „może zawierać śladowe ilości” lub „na terenie zakładu pakowane są również produkty zawierające gluten”, które mogą sugerować, że pozornie bezglutenowe produkty (np. orzeszki, suszone owoce) również są niebezpieczne dla osób z celiakią.

Każde spożycie glutenu będzie powodować zaostrzenie objawów u pacjenta i wyższe prawdopodobieństwo rozwoju kolejnych jednostek chorobowych. Obecnie rynek produktów bezglutenowych jest bardzo szeroki i pacjentom oferuje się zastępniki większości dań w wersjach pozbawionych problematycznego białka (bezglutenowe makarony, pieczywo, słodycze i inne).

O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej

Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.

Sprawdź i zadzwoń
Produkty powiązane z artykułem
    Promocja
    Jelito
    Cena
    Original price was: 2915 zł.Current price is: 2800 zł.

    Pakiet dla osób z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Obejmuje kompleksową diagnostykę mikrobioty i markerów jelit oraz nadwrażliwości, alergii i celiakii, a tak

    Nadwrażliwości pokarmowe ImuPro
    Cena
    590 2190 

    Badanie nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych dostępne jest w różnych panelach, oceniających od 44 aż do 270 alergenów. Możesz wykonać je z krwi żylnej lub włośniczkowej z palca. Wybierz wariant badania odpowiedni do Twoich potrzeb.

    Panel X-pokarmowy-30
    Cena
    220 

    Badanie alergii natychmiastowej IgE-zależnej na 30 alergenów pokarmowych, z krwi żylnej. Dedykowane dla osób z objawami alergii na pokarmy. Pozwala monitorować rozwój tolerancji i podjąć decyzję o celowanej immunoterapii swoistej.