Testy na alergie pokarmowe u dzieci
31.01.2020
Alergie u dzieci- co należy wiedzieć o testach na alergie pokarmowe u dzieci?
Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na spożycie określonego produktu, w której udział bierze układ immunologiczny. Wyróżniamy dwa typy alergii pokarmowych: natychmiastową (IgE-zależną) oraz opóźnioną (IgG-zależną). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z bardzo szybką reakcją na spożyty pokarm – następuje to nawet w ciągu kilku sekund. Alergia typu IgE jest bardzo groźna dla zdrowia i życia, ponieważ może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a w konsekwencji prowadzić nawet do śmieci. W przypadku nadwrażliwości pokarmowej IgG- zależnej przyczyn można się doszukiwać w dysbiozie jelitowej, czynnikach środowiskowych, genetycznych czy nieodpowiedniej diecie. W przeciwieństwie do alergii IgE-zależnej, w tym przypadku reakcja na alergen nie ujawnia się od razu, a może wystąpić dopiero po kilku godzinach lub nawet dniach od spożycia pokarmu. Jej objawy są bardzo niecharakterystyczne.
Objawy alergii pokarmowej- co może zaniepokoić rodzica?
- Objawy od strony układu pokarmowego: zaparcia, biegunki, mdłości, refluks, wymioty, kolki;
- Trudności w przybieraniu na wadze lub szybkie spadki masy ciała;
- Obrzęk, szczypanie, puchnięcie w okolicy ust;
- Katar, kaszel, chrypka;
- Objawy skórne: egzema, pokrzywka, wysypka, atopowe zapalenie skóry.
Najbardziej typowymi dolegliwościami alergicznymi u dzieci są problemy skórne, które mogą już występować we wczesnym okresie niemowlęctwa. Atopowe zapalenie skóry jest bardzo częstym schorzeniem, charakteryzującym się przede wszystkim suchością skóry i nasilonym świądem. Zmiany mogą pojawić się na skórze twarzy i głowy, płatków usznych, zgięciach łokciowych i kolanowych, a także dystalnych częściach kończyn. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad testami alergicznymi pokarmowymi.
Jakie testy alergiczne wybrać dla dziecka?
W przypadku występowania objawów natychmiastowych u dziecka należy wykonać testy alergiczne w kierunku swoistych przeciwciał IgE. W Instytucie Mikroekologii proponujemy następujące rodzaje testów na alergie pokarmowe u dzieci:
- Panel x- pokarmowy
- Panel mleko+ gluten
- Test Alex– ilościowe oznaczenie stężenia przeciwciał IgE powstających w mechanizmie reakcji alergicznej IgE-zależnej dla 295 komponentów alergenowych: 178 molekuł i 117 ekstraktów alergenowych, a także całkowite stężenie przeciwciał IgE.
Ceny testów alergicznych zależą od metodyki i ilości badanych składników. Sprawdź w naszym e-sklepie pełną ofertę badań na alergie IgE-zależne.
Niekiedy pojawienie się dolegliwości u dziecka nie jest spowodowane alergią natychmiastową (IgE – zależną), ale alergią opóźnioną (IgG-zależną).
Identyfikacja pokarmów, które wywołują u pacjenta tę drugą nadwrażliwość jest z reguły wysoce problematyczna. W takim przypadku warto wykonać specjalistyczne testy na alergie pokarmowe ImuPro, a następnie wprowadzić opartą na jego wyniku dietę eliminacyjno – rotacyjną.
Chcesz dowiedzieć się wiecej na temat badań w kierunku alergii pokarmowych IgG-zależnych (opóźnionych)? Sprawdź tutaj.
* W przypadku niemowląt do 1.roku życia badanie ImuPro wykonujemy u matki, a wynik jest podstawą stosowania diety eliminacyjnej w czasie karmienia piersią oraz rozszerzania diety dziecka. W przypadku dzieci po 1 roku życia można wykonać badanie ImuPro z ich własnej krwi.
Podobieństwa pomiędzy wspomnianymi dolegliwościami bywają mylące, dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących i trudnych do zdiagnozowania objawów, które nie wskazują jednoznacznie na konkretne schorzenie, warto zasięgnąć porady specjalisty. Nasi dietetycy prowadzą bezpłatne konsultacje telefoniczne podczas których odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania! Sprawdź szczegóły tutaj!
O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej
Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.
Sprawdź i zadzwoń