Woda – źródło długowieczności

21.08.2020

Woda jest składnikiem niezbędnym do życia, o którego dostarczanie musimy dbać każdego dnia. Pomijanym tematem jest narażenie osób starszych na niedobory wody i odwodnienie, które może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ze zgonem włącznie. Szczególnie niebezpiecznym czasem jest lato i wysokie temperatury powietrza, które sprzyjają szybkiej utracie wody z organizmu.

Konsekwencje niedostatecznego spożycia wody

Niestety wraz z upływem lat, funkcjonowanie narządów pogarsza się i organizm ma coraz mniejsze możliwości adaptowania się do niekorzystnych warunków środowiskowych. W związku z tym, u osób starszych > 65 r.ż. nawet niewielkie zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą przyczynić się do rozwoju różnego rodzaju chorób lub nasilać objawy już istniejących. Kiedy dojdzie do odwodnienia w tym wieku, stan ten może być trudny do terapii w warunkach ambulatoryjnych i może wymagać hospitalizacji. Utrudnieniem w zapewnieniu właściwej podaży wody jest upośledzenie fizjologicznego odruchu pragnienia.

Objawy odwodnienia u osób starszych

Objawy nie są swoiste, mogą być ignorowane i tłumaczone wiekiem pacjenta. Należą do nich:

  • ból i zawroty głowy,
  • zaburzenia  widzenia i świadomości,
  • tachykardia,
  • osłabienie,
  • utrata elastyczności skóry i zapadnięte oczy,
  • zaparcia,
  • skłonność do upadków.

Jak zapobiec odwodnieniu?

 

  1. Zapewnić stały dostęp do wody, a w razie potrzeby pomóc w pomagać w podawaniu.
  2. Przypominać o konieczności wypijania przynajmniej 1500 ml płynów, nawet przy braku pragnienia (zaleca się częstsze picie mniejszych ilości płynów).
  3. Zachęcać do spożywania świeżych warzyw i owoców, które są bogate w wodę, witaminy oraz błonnik.
  4.  Kawę i herbatę ograniczać ze względu na działanie moczopędne.

Bibliografia

Jośko-Ochojska, Jadwiga, Leszek Spandel, and Ryszard Brus. „Odwodnienie osób w podeszłym wieku jako problem zdrowia publicznego.” Hygeia Public Health 49.4 (2014): 712-717.

O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej

Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.

Sprawdź i zadzwoń