Test wodorowo-metanowy – skuteczna diagnostyka SIBO

Anna Szcześniak

26.11.2021

SIBO od ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth, czyli zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, to coraz bardziej powszechna choroba. SIBO dotyka ludzi niezależnie od wieku.

SIBO charakteryzuje się znacznym wzrostem liczebności bakterii, ponad 105 jtk/g bądź obecnością w jelicie cienkim nietypowych bakterii lub archeonów, normalnie bytujących w jelicie grubym albo w ogóle niezasiedlających organizmu człowieka. SIBO jest nie tylko przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, ale również może wpływać na wchłanianie niektórych witamin i innych istotnych składników pokarmowych, szczególnie tłuszczy.

Objawy SIBO

Objawy SIBO są dość niespecyficzne. Należą do nich:

 • ból brzucha,
 • wzdęcia,
 • odbijanie,
 • niestrawność,
 • bóle głowy,
 • zmęczenie.

Objawy te mogą świadczyć także o różnych innych schorzeniach.  Z tego względu, SIBO jest praktycznie niemożliwe do zdiagnozowania po samych objawach. W celu potwierdzenia SIBO, konieczne więc jest wykorzystanie skutecznych narzędzi diagnostycznych.

SIBO jak zdiagnozować? Jakie badanie wybrać?

Nieinwazyjna diagnostyka SIBO polega na wykonaniu testu oddechowego. Powszechnie dostępne są dwa testy:

 1. Wodorowy test oddechowy (WTO),
 2. Wodorowo-metanowy test oddechowy.

Oba badania polegają na pomiarze gazów w wydychanym powietrzu. W przypadku występującego SIBO, bakterie bytujące  w jelicie cienkim, wytwarzają wodór, który jest głównym winowajcą i powodem powstawania objawów klinicznych. Dlatego też w diagnostyce powszechnie wykorzystuje się WTO. Należy jednak dodać, że przerost mikrobioty w jelicie cienkim może dotyczyć nie tylko bakterii, ale również archeonów. Archeony metabolizują powstały w jelicie cienkim wodór do metanu. Wówczas zdarza się, że wynik wodorowego testu oddechowego może wyjść fałszywie ujemny, u osoby mającej w istocie SIBO.

Wodorowo-metanowy test oddechowy – najbardziej skuteczne i nieinwazyjne narzędzie diagnostyczne SIBO

Dodatkowym parametrem zwiększającym jakość wodorowo-metanowego testu oddechowego jest ocena prawidłowości pobrania wydychanego powietrza w badanej próbce, tzw. korekcja rozcieńczenia próbki. Jest to możliwe poprzez dodatkowe oznaczenie stężenia dwutlenku węgla – CO2 w analizowanej próbce. Współczynnik korekcji CO2 opiera się na założeniu, że dwutlenek węgla jest obecny w powietrzu pęcherzykowym (płuc), praktycznie w stałym stężeniu, około 40mmHg, podczas gdy w powietrzu pokojowym jest praktycznie zerowe. Jeśli próbka wydychanego powietrza pęcherzykowego zostanie przypadkowo zmieszana z powietrzem pokojowym, stężenie CO2 w próbce ulegnie zmniejszeniu. Obniżone stężenie dotyczyć może wówczas analogiczne badanych gazów – wodoru i metanu. Znając stężenie CO2, można zastosować poprawkę do analizy każdego badanego gazu, a tym ocenić rzeczywiste stężenie wodoru i metanu. Zapewnia to uniknięcie sytuacji, w której wynik testu w kierunku SIBO jest fałszywie ujemny, ze względu na zmieszanie wydychanego powietrza z pokojowym.

Dzięki oznaczaniu zarówno stężenia wodoru, jak i metanu w wydychanym powietrzu oraz korekcji rozcieńczenia próbki poprzez pomiar stężenia dwutlenku węgla, badanie charakteryzuje się najwyższą czułością.

Dlatego też najbardziej skutecznym i nieinwazyjnym narzędziem diagnostycznym SIBO jest wodorowo-metanowy test oddechowy. Więcej o wodorowo-metanowym teście oddechowym dowiesz się tutaj.

Test wodorowo-metanowy – na czym polega?

Test oddechowy SIBO wykonuje są poprzez wykorzystanie specjalistycznej aparatury – analizatora Quintron. Podczas badania mierzone jest jednocześnie  stężenie wodoru jak i metanu z wydychanego powietrza.

Wodór powstaje na drodze rozkładu cukrów przez bakterie w jelicie cienkim, natomiast metan – przez metabolizm powstałego wodoru przy udziale archeonów.

Z tego mechanizmu wynika procedura badania. Na początku pacjent spożywa cukier: glukozę lub laktulozę. Wytworzone gazy przez mikroorganizmy bytujące w jelicie cienkim wraz z krwiobiegiem trafiają do płuc i następnie, z wydychanym powietrzem do aparatury mierzącej ich stężenie. Badanie trwa ok. 180 minut. W tym czasie dokonywane są pomiary gazów (wodoru i metanu), w określonych odstępach czasu.

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) jest rozpoznawany, gdy poziom H2 w wydychanym powietrzu wzrośnie ≥ 20 ppm lub poziom CH4  wzrośnie ≥ 10 ppm od wartości początkowej w czasie do 90 min od obciążenia.

Przygotowanie do badania SIBO

Nieodłącznym elementem badania jest odpowiednie przygotowanie, które należy w niektórych przypadkach rozpocząć już tydzień przed badaniem. Niestety, brak przygotowania do testu może uniemożliwić jego wykonanie. Przygotowanie obejmuje w pierwszej kolejności odstawienie niektórych leków, a tuż przed badaniem – modyfikację diety.

UWAGA! Właściwe przygotowanie pacjenta do badania jest niezbędne i stanowi kluczowy czynnik prawidłowo przeprowadzonego oznaczenia.

Przygotowujesz się do badania SIBO? Zrób to dobrze!

 

Siedem dni przed badaniem:

 

 • należy zaprzestać stosowania środków przeczyszczających oraz prokinetycznych: laktuloza, itopryd (nazwy handlowe: Prokit, Zirid), cyzapryd (nazwa handlowa: Gasprid) oraz metoclopramid (nazwa handlowa: Metoclopramidum polpharma), a także leków zawierających trimebutynę (nazwa handlowa: Debretin, Debridat, Tribux i Ircolon) – w tym celu wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym.

 

Trzy dni przed badaniem:

 

 • przerwać stosowanie probiotyków.

 

W dniu poprzedzającym badanie:

 

 • u osób z zaparciami przed wykonaniem badania należy wdrożyć dietę niskofermentującą (bez węglowodanów złożonych, bez mleka i jego przetworów) – wskazane spożycie białego ryżu, białego pieczywa, mięsa, jajek,
 • nie spożywać produktów takich jak: cebula, por, czosnek, kapusta, fasola czy jakiekolwiek marynowane lub kiszone warzywa,
 • unikać mleka i/lub soków owocowych,
 • ostatni posiłek (niezbyt obfity, nie zawierający błonnika) zjeść co najmniej 14 godzin przed rozpoczęciem badania,
 • w ciągu 14 godzin przed rozpoczęciem badania dozwolone jest picie tylko wody.

 

W dniu badania:

 

 • zaleca się umycie zębów,
 • osoby noszące protezy zębowe nie mogą używać kleju,
 • zaleca się wypicie szklanki ciepłej wody,
 • można przyjmować lekarstwa (z wyjątkiem witamin, środków przeczyszczających i antybiotyków) popite czystą wodą,
 • nie trzeba odstawiać leków z grupy inhibitorów pompy protonowej – IPP,
 • nie palić i nie żuć gumy na przynajmniej 2 godziny przed testem,
 • unikać aktywności fizycznej – również w trakcie testu należy unikać ruchu i wysiłku fizycznego.

 

Dodatkowo podczas wykonywania badania:

 

 • należy unikać ruchu i wysiłku fizycznego, palenia papierosów, a także drzemek, gdyż może to przyczynić się do uzyskania fałszywie dodatniego testu.

 

Przygotowanie do wodorowo-metanowego testu w wersji do druku pobierzesz tutaj.

 

W trakcie przeprowadzania badania SIBO pacjenci mogą odczuwać wzdęcia, ból brzucha lub oddawać luźne stolce.

Wynik badania w kierunku SIBO, leczenie

Wynik badania przedstawiony jest w formie wykresu, a jego interpretacja należy do lekarza. Zazwyczaj w przypadku pozytywnego testu SIBO, leczenie związane jest z antybiotykoterapią, niezależnie czy jest to przerost z przewagą wytwarzanego wodoru, czy z przewagą metanu. Jednak najważniejsze, aby pacjent z podejrzeniem SIBO znalazł się pod opieką lekarza i dietetyka. Dieta w SIBO jest bowiem ważnym wsparciem całego procesu leczenia. Najczęściej w SIBO stosowana jest dieta w  low-FODMAP. Czy można sprawdzić, czy będzie ona skuteczna u Ciebie? Tak! Umożliwia to najczulsze badanie Mikrobiota jelit Complete, które określa Twój typ FODMAP.

Dzięki temu wskaźnikowi można będzie ustalić, czy zastosowanie diety low FODMAP pozwoli złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe związane z SIBO! Mikrobiota jelit Complete wniesie więc nowe możliwości dietoterapii w SIBO. O diecie w SIBO więcej informacji znajdziesz tutaj.

SIBO badanie Poznań/test na SIBO Poznań

Instytut Mikroekologii dysponuje nowoczesną diagnostyką SIBO (Poznań, ul. Sielska 6). Do niedawna była możliwość wykonania jedynie wodorowego testu oddechowego, natomiast już teraz wykonasz u nas test wodorowo-metanowy. Jest on uważany za najdokładniejszy nieinwazyjny test na SIBO. Cena badania wykonywanego stacjonarnie w Instytucie w Poznaniu to 320 zł. Aby umówić się na test na SIBO (Poznań), należy skontaktować się bezpośrednio z rejestracją pod nr tel.: (61) 862 63 35.

Test SIBO w domu

Wykorzystywana przez nas najnowsza technologia daje możliwość wykonania wodorowo-metanowego testu oddechowego w kierunku SIBO również wysyłkowo! Oznacza to, że teraz test SIBO możesz wykonać bez wychodzenia z domu. Koszt badania SIBO wysyłkowego to 440zł.

Wystarczy, że zamówisz badanie w e-sklepie, a my prześlemy na wskazany adres zestaw do pobrania materiału wraz z instrukcją i zleceniem. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować się również do badania wykonywanego w domu. Gdy pobierzesz wydychane powietrze do specjalnych probówek, wystarczy, że odeślesz je do analizy w naszym laboratorium. Maksymalny czas dostarczenia materiału do laboratorium od momentu pobrania wynosi 5 dni. Maksymalnie po 7 dniach roboczych od przyjęcia materiału do analizy, otrzymasz wyniki badania w formie elektronicznej na maila lub w wersji papierowej, pocztą tradycyjną – wybór formy wyniku zależy od Ciebie. Więcej na temat wysyłkowego badania SIBO dowiesz się tutaj.