Akcja dietetyczna w Instytucie Mikroekologii. Tylko w lipcu konsultację dietetyczną zamówisz za jedyne 49 zł!

Dowiedz się więcej

Nieinwazyjne badania markerów jelitowych

Monika Cyprian

20.03.2020

Choroby jelit – nieinwazyjne badania markerów jelitowych

Stan zapalny jelit – jak się objawia?

Stan zapalny w jelicie może mieć różne przyczyny oraz przebieg. Czasami objawy pojawiają się nagle, są bardzo silne i wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Najczęściej jednak stan zapalny jelit toczy cię po cichu, często nawet bezobjawowo lub tylko delikatnie manifestując swoją obecność. Jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę i skłonić do diagnostyki?

  • przewlekłe bóle brzucha i jelit,
  • wzdęcia, zaparcia, nudności,
  • biegunki,
  • nieuzasadniona utrata masy ciała,
  • osłabienie, częste uczucie zmęczenia,
  • szybkie odwadnianie się.

Wielu pacjentów obawia się iść do lekarza z takimi objawami ze względu na lęk przed wykonaniem kolonoskopii. Jednak warto pamiętać, że pomimo iż to właśnie badania endoskopowe stanowią diagnostykę potwierdzającą ewentualną diagnozę to wcześniej można wykonać nieinwazyjne badania markerów jelitowych z kału. Stanowią one punkt wyjścia do dalszej diagnostyki.

Choroby jelit i stany zapalne jelit – jakie badania można wykonać?

Markery jelitowe wykorzystywane są do ceny funkcjonowania przewodu pokarmowego. Markery jelitowe to substancje produkowane przez komórki organizmu ludzkiego. Ich nieprawidłowe stężenie w kale wskazuje na określone schorzenia układu pokarmowego lub procesy (np. zapalne).

Badania markerów jelitowych powinny stanowić także jednen z elementów profilaktyki zachorowań na nowotwory  i choroby zapalne jelit. Mogą one wykazać toczący się stan zapalny lub występowanie zmian chorobowych jeszcze przed wystąpieniem objawów choroby!

Najpopularniejsze markery stanu zapalnego jelit to:

Kalprotektyna

Jest najszerzej stosowanym markerem stanu zapalnego jelit. Stosowana w diagnostyce oraz w monitorowaniu przebiegu chorób zapalnych jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) oraz w chorobie Leśniowskiego-Crohna. Badanie stężenia kalprotetyny w kale zalecane jest również chorym z zespołem jelita nadwrażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) w celu wykluczenia zapalnych przyczyn dolegliwości.

Laktoferyna

Podobnie jak kalprotektyna jest markerem stanu zapalnego w jelicie. Podwyższone stężenie laktoferyny w kale świadczy o aktywnym stanie zapalnym jelit. Stanowi także podstawę diagnostyki różnicowej między IBS a IBD (choroby zapalne jelit). W IBS poziom laktoferyny nie powinien być podwyższony.  Badanie może także służyć wykluczeniu nagłej infekcji zapalnej (np. infekcje bakteryjne).

M2PK i krew utajona w kale – marker zmian nowotworowych i rozrostowych

M2PK i krew utajona w kale jest markerem wykorzystywanym w monitorowaniu i profilaktyce nowotworów przewodu pokarmowego. We wczesnych stadiach choroby nowotworowe przebiegają bezobjawowo, co znacznie opóźnia postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie leczenia.

Dla pacjentów z grup ryzyka, czyli:

  • wiek powyżej 40 lat,
  • choroba nowotworowa przewodu pokarmowego u krewnych pierwszego stopnia,
  • nieswoiste choroby zapalne jelit,
  • otyłość.

Rekomendowane jest regularne badanie markeru M2PK i krwi utajonej. Nieprawidłowy wynik badania stanowi podstawę do dalszej diagnostyki.

Stany zapalne jelit – cena badania i jak je wykonać

Markery stanów zapalnych jelit to nieinwazyjne badania wykonywane z kału. Kupując badanie w naszym sklepie pacjent otrzymuje od nas opakowanie wraz z instrukcją pobrania, zleceniem do wypełniania oraz instrukcją odesłania materiału. Wszystkie ceny badań markerów stanów zapalnych jelit znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Polecamy także pakiet „Jelito” który umożliwia kompleksową ocenę stanu jelit w obniżonej cenie.

Pamiętaj, że każdy wynik badania możesz bezpłatnie skonsultować z naszymi specjalistami podczas konsultacji telefonicznych, a w razie potrzeby umówić się na wizytę stacjonarną lub online do naszych lekarzy i dietetyków!