Dlaczego test ImuPro jest taki drogi?

26.02.2020

Dlaczego badanie ImuPro tyle kosztuje?

Pacjenci często zadają nam pytanie dlaczego test ImuPro jest taki drogi. Czasami wskazują na obecność innych, tańszych badań na rynku. Czasami przyznają, że koszty zbadania całej rodziny są dla nich problemem. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie – najlepiej jak potrafimy.

Badanie ImuPro – jakość testu

Najprostszą odpowiedzią jest JAKOŚĆ. W Laboratorium Instytutu Mikroekologii przykładamy do niej ogromną wagę. Testy ImuPro wykonywane są metodą ELISA, z użyciem materiałów i sprzętów o wysokiej jakości. To nie jest tylko podstawienie próbki krwi pod analizator – aby zmierzyć poziom przeciwciał skierowanych przeciwko danemu alergenowi musimy przeprowadzić trzy etapy inkubacji surowicy i odczynników na mikropłytce, dwa płukania oraz końcowy odczyt.

Zacznijmy od samych płytek testowych. Ich producent, R-Biopharm, poświęca wiele uwagi najwyższej jakości swoich produktów.

Produkty badane w teście ImuPro

Ekstrakty alergenowe, które znajdują się na mikropłytkach, są przygotowywane z najwyższą starannością i posiadają certyfikację, taką samą jakiej wymaga się od alergenów mających zastosowanie w diagnostyce alergii IgE-zależnej. Większość z nich posiada akceptację FDA (ang. Food and Drug Administration, Agencja Żywności i Leków).

Znaczenie ma sposób przygotowania alergenów – jeśli dany produkt spożywa się na surowo, wtedy jego ekstrakt jest przygotowywany z surowego pokarmu. Jeśli po ugotowaniu – alergeny ekstrahuje się z gotowanej potrawy. Jeśli możliwe są obie wersje, wtedy alergeny pochodzą z mieszanych ekstraktów. Ponadto, metody ekstrakcji alergenów z produktów spożywczych są dobierane do struktury produktu, aby nie uszkodzić naturalnych białek. Wszystkie ekstrakty są testowane z użyciem surowic kontrolnych.

Proces pokrywania mikropłytek alergenami także jest kontrolowany. Co setna produkowana płytka poddawana jest pomiarom sprawdzającym pokrycie dołka testowego. Następnie ocenie poddawana jest stabilność płytek.

Diagności laboratoryjni – strażnicy jakości testu ImuPro

Przejdźmy do wykonania badania w naszym Laboratorium. Czy wiesz, kto wykonuje Twoje badania? Diagnosta laboratoryjny! Jest to osoba, która posiada specjalistyczne wykształcenie wyższe oraz prawo wykonywania zawodu. Twoje samopoczucie wymaga pracy wykwalifikowanego personelu. Kierownikiem laboratorium jest Michalina Pazgrat-Patan, doktor nauk farmaceutycznych, diagnosta laboratoryjny, specjalista mikrobiologii medycznej. W dbaniu o najwyższą jakość wspiera ją specjalista ds. jakości – mgr Monika Szewc, która ma na oku każdy rejestrator temperatury, termin konserwacji wszelkiego sprzętu laboratoryjnego i wszystkie nasze dokumenty.

Każdy z naszych diagnostów ciągle się szkoli i dokształca – jako osoby zrzeszone w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych mamy obowiązek samokształcenia (sprawdzany co 5 lat!), mamy też możliwość specjalizowania się w różnych dziedzinach, uczestnictwa w kursach, konferencjach i szkoleniach.

Wróćmy do testu. Nakrapiamy odczynniki i surowicę automatycznymi pipetami, które są sprawdzane i kontrolowane zgodnie z założeniami programu kontroli jakości. Kiedy płuczemy płytkę testową (a wykonujemy to dwukrotnie podczas każdego oznaczenia) korzystamy z profesjonalnej płuczki laboratoryjnej, która napełnia każdy z 96-dołków jednocześnie. Odczyt naszych testów wykonywany jest z użyciem profesjonalnego spektrofotometru.

A co po wykonaniu testu? Nie zostawiamy pacjenta samego. Cztery dni w tygodniu prowadzimy bezpłatne konsultacje telefoniczne – z dietetykami, położną i diagnostą – po to, aby wesprzeć Cię m.in. w prowadzeniu diety eliminacyjno-rotacyjnej.

O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej

Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.

Sprawdź i zadzwoń