Co to jest Reumatoidalne zapalnie stawów (RZS)
24.07.2019
Reumatoidalne zapalnie stawów (RZS) jest zapalną, autoimmunizacyjną chorobą tkanki łącznej o charakterze przewlekłym. Charakterystyczne symetryczne zapalenie stawów zaczynające się od bólu może prowadzić do całkowitego unieruchomienia.
Reumatoidalne zapalnie stawów (RZS) – częstość występowania
RZS częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Każdego roku diagnozuje się 16 000 nowych zachorowań na RZS. Mimo, że zmiany powstałe w stawach są nieodwracalne, poprzez odpowiednią diagnostykę i leczenie oraz dietę możemy istotnie wpłynąć na jakość życia chorego, dolegliwości bólowe, a także podtrzymać remisję choroby.
Reumatoidalne zapalnie stawów a mikroflora jelit
Mikrobiota jelitowa ma duże znaczenie w powstawaniu RZS. Mikroorganizmy przewodu pokarmowego stanowią ważny element bariery jelitowej wpływając na zachowanie szczelności jelit. Częste stosowanie leków przeciwbólowych (z grupy NLPZ), niewłaściwa dieta, stres zaburzają prawidłowy profil mikroorganizmów przewodu pokarmowego. Dzięki oznaczeniu składu mikrobioty jelitowej – badanie Mikrobiota jelit Basic/Mikrobiota jelit Pro można dobrać celowaną probiotykoterapię, której zadaniem jest odbudowa bariery jelitowej.
Badanie Mikrobiota jelit dostępne jest w 4 panelach o różnym zakresie. Sprawdza stan mikrobioty i wskazuje jak odpowiednio wspierać jej równowagę. Badanie to można wykonać u osób dorosłych i dzieci. Dedykowane jest w dolegliwościach jelitowych, a także jako wsparcie odporności oraz osi
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania mikroflory jelitowej – zajrzyj tutaj!
Reumatoidalne zapalnie stawów a dieta eliminacyjna
W trakcie trwania RZS produkcja przeciwciał w jelicie uderzająco wzrasta. Na skutek ciągłego spożywania uczulających pacjenta pokarmów powstają kompleksy immunologiczne, które przez nieszczelne jelito przenikają do krwiobiegu. Kompleksy te mogą następnie „osadzać się” w stawach i tam wywoływać reakcje zapalne i wzmagać dolegliwości bólowe. Ważne jest, by zdiagnozować pokarmy wywołujące stan zapalny w organizmie i wyeliminować je z diety. Zdiagnozowanie takich reakcji samodzielne jest trudne, a czasami niemożliwe, dlatego wymaga specjalistycznego badania z krwi – ImuPro. Dieta eliminacyjna w oparciu o ImuPro wraz z celowaną probiotykoterapią daje najlepsze efekty w łagodzeniu objawów RZS, wpływając tym samym na poprawę jakości życia pacjentów.
Badanie nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych dostępne jest w różnych panelach, oceniających od 44 aż do 270 alergenów. Możesz wykonać je z krwi żylnej lub włośniczkowej z palca. Wybierz wariant badania odpowiedni do Twoich potrzeb.
Pakiet zapewniający kompleksową diagnostykę mikrobioty jelit i nadwrażliwości pokarmowych. Pomoże Ci holistycznie zadbać o zdrowie poprzez probiotykoterapię dopasowaną do potrzeb organizmu i zindywidualizowaną dietę eliminacyjną. Badania w pakiecie to niższa cena i szybsza droga do popr
O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej
Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.
Sprawdź i zadzwoń