Co to jest migrena?

24.07.2019

Migrena to charakterystyczny, napadowy ból głowy, który występuje wraz z objawami neurologicznymi, czyli tak zwaną aurą. Specyficznymi objawami migreny są: ból trwający od 4. nawet do 72. godzin, drętwienie rąk i nóg, nudności czy nadwrażliwość na światło, zapach i dźwięk. Szacuję się, iż migrena dotyka co najmniej 10-15% populacji na świecie i jednocześnie jest jedną z najpowszechniejszych przypadłości występujących przewlekle. Występuje do trzech razy częściej u kobiet aniżeli mężczyzn.

Objawy migreny

Pierwsze objawy zaczynają się zazwyczaj ok. 30-35. roku życia, jednak aż połowa przypadków może dotyczyć dzieci i młodzieży. Migrena ma podłoże genetyczne, ale przyczyny jej powstawania, mimo rozwoju nauki, nie są jeszcze poznane. Najpopularniejszą metodą leczenia migreny jest stosowanie leków przeciwbólowych.

Najbardziej powszechne wśród pacjentów, ze względu na ich łatwą dostępność, są niesteroidowe leki przeciwzapalne, które przewlekle stosowane mogą prowadzić do zaburzeń mikroflory jelitowej i być początkiem dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Drugą grupą leków są także swoiste leki przeciwmigrenowe, działające wybiórczo na ból migrenowy. Niestety, wśród pacjentów z migreną, często obserwuje się uzależnienie od powyższych preparatów.

Migrena a dieta

Wraz z rozwojem dietetyki coraz częściej dokumentuje się poprawę jakości życia u pacjentów z migreną po zastosowaniu odpowiedniej diety. Najpopularniejszą jest dieta uboga w aminy biogenne. Dieta ta eliminuje produkty bogate w fenyloalaninę, histaminę i tyraminę (np. czekolada, wędliny, ryby, truskawki). Jedną ze skuteczniejszych terapii w przypadku migreny jest dieta eliminacyjna na podstawie badania nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych (ImuPro). Więcej na temat najnowszych badań dotyczących skuteczności diety na podstawie badania ImuPro w migrenie przeczytasz tutaj.

Znaczna część pacjentów zgłasza zmniejszenie intensywności dolegliwości bólowych po zastosowaniu zindywidualizowanej diety eliminacyjnej. Co więcej, według badań, u ponad 60% osób po ponownym wprowadzeniu szkodliwych pokarmów do diety bóle migrenowe powracają.

Diagnostyka i leczenie

W przypadku nawracających migren należy wykonać badanie na alergię opóźnioną (IgG-zależną) ImuPro. Wyeliminowanie szkodliwych produktów z diety pozwoli na redukcję przewlekłego stanu zapalnego i ustąpienie objawów. Istotne jest także zadbanie o uszczelnienie jelit. W tym celu należy zastosować indywidualną probiotykoterapię na podstawie badania na mikroflorę jelit Mikrobiota jelit Pro.

Więcej na temat badania Mikrobiota jelit Pro przeczytasz tutaj.

O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej

Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.

Sprawdź i zadzwoń
Produkty powiązane z artykułem