Przedłużamy promocję na Zdrowy Rok do 15.01.2025! W tym czasie badania zamówisz nawet o 15% taniej!

Skorzystaj

Zapobieganie migrenie – skuteczność diety opartej na ImuPro potwierdzona naukowo!

20.11.2019

Zapobieganie migrenie to wyzwanie.  Leki stosowane są zwykle nie zapobiegawczo, ale już w momencie kiedy migrena się pojawi. Mają też szereg skutków ubocznych i różną skuteczność. Czy istnieje możliwość zapobiegania migrenie? Czy można mówić o profilaktyce? Najnowsze (z 2019 roku) badania pokazują, że dieta oparta na badaniu ImuPro wykazała wysoką skuteczność w zapobieganiu migrenom.  Szczególnie w połączeniu z probiotykoterapią.

Czym jest migrena i jak zapobieganie migrenie jest możliwe za pomocą diety?

Migrena to charakterystyczny, napadowy ból głowy, który występuje wraz z objawami neurologicznymi, czyli tak zwaną aurą. Może on trwać nawet kilkadziesiąt godzin i całkowicie uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

W tym roku ukazał się artykuł potwierdzający obserwacje i doświadczenia naszych specjalistów.

Zapobieganie migrenie, a dieta eliminacyjna – wyniki badań naukowych

Naukowcy z Uniwersytetu Południowochińskiego opublikowali w 2019 roku pracę o wpływie diety eliminacyjnej i probiotyków na migrenę i objawy zespołu jelita drażliwego.

Do badania przystąpiło 60 pacjentów:

  • zdiagnozowanych i leczonych minimum pół roku wcześniej, którzy doświadczyli co najmniej 4 dni migreny w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie.
  • którzy cierpieli na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, przez co najmniej 12 tygodni w ciągu roku poprzedzającego badanie.

Wszystkim pacjentom wykonano badanie ImuPro, jednak później zostali oni podzieleni na trzy grupy:

  • pierwsza stosowała jedynie dietę eliminacyjną opartą na wyniku badania ImuPro,
  • druga przyjmowała jedynie probiotyk wieloszczepowy (B. infantis, L. acidophilus, E. faecalis, B. cereus),
  • trzecia natomiast łączyła dietę eliminacyjną ze stosowaniem probiotyku.

Interwencja dietetyczna trwała 14 tygodni, a ocenie poddawano:

  • występowanie bólu głowy wg skali MIDAS (Migraine Disability Assessment Scale),
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowych wg skali IBSS (IB severity scale),
  • stosowanie leków przeciwbólowych oraz poziom serotoniny (neuroprzekaźnika, „hormonu szczęścia”) w osoczu krwi.

Dane zbierano na początku badania (punkt odniesienia), następnie w 7. i 14. tygodniu.

Zapobieganie migrenie – dieta eliminacyjna i probiotykoterapia najskuteczniejsza!

Pacjenci z tej grupy zaobserwowali znaczącą poprawę w skali MIDAS już po 7 tygodniach interwencji. Po 14 tygodniach badania pacjenci doświadczyli poprawy pracy jelit, zmniejszenia ciężkości objawów jelita drażliwego oraz zwiększenia poziomu serotoniny w ich osoczu. Zmniejszyło się także stosowanie przez nich środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty (OTC).
W grupie stosującej jedynie dietę eliminacyjną zaobserwowano poprawę pracy jelit, zmniejszenie bólu głowy oraz wzrost stężenia serotoniny, jednak doszło do tego dopiero po 14 tygodniach interwencji. U pacjentów z grupy stosującej jedynie probiotykoterapię poprawa nastąpiła po 14 tygodniach i dotyczyła bólów głowy oraz pracy jelit.

Co powinieneś wiedzieć o badaniu ImuPro? Przeczytaj koniecznie artykuł i wybierz badanie najlepsze dla Ciebie!

Pamiętaj, że Instytut Mikroekologii to nie tylko specjalistyczne laboratorium, ale także gabinety lekarskie i specjaliści. Dlatego otrzymujesz u nas pełną pomoc w wyborze badania oraz później w prowadzeniu diety. Jeśli masz pytania to skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. 

Źródło: Yangzhi Xie i in. Effects of Diet Based on IgG Elimination Combined with Probiotics on Migraine Plus Irritable Bowel Syndrome. Pain Research and Management, Volume 2019, https://doi.org/10.1155/2019/7890461

O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej

Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.

Sprawdź i zadzwoń