Pobranie krwi włośniczkowej (z palca) u dziecka do badania ImuPro

04.03.2021

Pobranie krwi włośniczkowej u dziecka lub inaczej krwi kapilarnej to nic innego jak pobranie krwi z palca. W przypadku dzieci, dla których udanie się do punktu pobrań jest dużym stresem, rozwiązanie to może być bardziej komfortowe. Może być to także dobra opcja dla rodziców, ponieważ pobranie krwi włośniczkowej, można w łatwy sposób przeprowadzić w domu o dowolnej porze dnia. Pobrany materiał wystarczy odesłać do naszego laboratorium.

Jak przygotować dziecko do pobrania krwi z palca do badania ImuPro?

  1. Krew do badania ImuPro nie musi być pobierana na czczo, co jest szczególną zaletą w przypadku najmłodszych pacjentów. Pobranie krwi u dziecka możesz więc zaplanować o dowolnej porze dnia – wystarczy, żeby odbyło się to ok. 3 godziny po lekkostrawnym posiłku.
  2. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie dziecka, aby ułatwić pobranie. Dzięki temu unikniesz jednej z najczęstszych przyczyn problemu z pobraniem, jaką jest odwodnienie pacjenta. Zwiększy to szansę na łatwiejszy i szybszy wypływ krwi, a tym samym szybciej zakończy się nieprzyjemny dla dziecka moment pobrania krwi. Zwróć uwagę na ilość wypijanej wody lub w przypadku wyłącznego karmienia piersią – mleka kobiecego dzień przed i w dniu pobrania.
  3. Przygotuj się. Zapoznaj się dokładnie z instrukcją pobrania i filmikiem instruktażowym, aby pobranie przebiegło sprawnie i bez nerwów.
  1. Zadbaj o przygotowanie dziecka do pobrania. Wyjaśnij dziecku co zrobisz i w jakim celu. Uprzedź, że może przez krótką chwilę poczuć ukłucie i że będzie widzieć krople krwi. Możesz dziecku dokładnie pokazać co się wydarzy, pokazując film instruktażowy. Możesz zwrócić uwagę, że w nakłuwaczu ukryta jest mała i cieniutka igiełka, która po przyciśnięciu go do palca, wkłuje się w palec, podobnie jak komar. Wyjaśnij, że ukłucie jest jednorazowe i bardzo krótkie, a przez kilka minut będą kapać kropelki krwi z tego miejsca, którymi będziecie wypełniać pola wyznaczone na karcie chłonącej.
  2. W przypadku starszego dziecka, możesz zachęcić je do zaangażowania w skuteczne pobranie. Zobaczcie wspólnie instrukcję i film instruktażowy. Niech następnie dziecko ma możliwość sprawdzania, czy wykonujesz pobranie prawidłowo. Całość doświadczenia możecie wspólnie potraktować jako ciekawą przygodę.
  3. Odwołaj się do własnych doświadczeń. Nie mów dziecku, że „nie ma się czego bać” lub że „to nie będzie boleć”. Lepiej powiedzieć, że wiele osób się boi, nawet dorosłych, nawet superbohaterów, ukłucie jest nieprzyjemne, ale trwa krótką chwilę, a badanie jest ważne dla jego zdrowia i ma sprawić, że poczuje się lepiej – np. że przestanie boleć brzuszek itp.
  4. Pobranie zespołowe. Jeśli dziecko bardzo się boi, warto zaangażować w pobranie obu rodziców. Wówczas jedna z osób może zadbać o spokój dziecka, tulić je i zajmować rozmową, a druga sprawnie pobierze materiał. Również w punktach pobrań krwi, w przypadku dzieci, często uczestniczą dwie osoby z personelu.
  5. Pobieraj krew w rękawiczkach. Jeśli pobierasz krew dziecku, powinieneś użyć jednorazowych rękawiczek, które nie są dołączone do zestawu, dlatego uwzględnij to w przygotowaniu do pobrania.

Jak wykonać badanie ImuPro z krwi włośniczkowej?

Wykonanie badania ImuPro z krwi włośniczkowej to tylko kilka prostych kroków:

  1. Zamów wybrany panel badania ImuPro w e-sklepie.
  2. Otrzymasz kurierem zestaw do pobrania materiału wraz ze zleceniem badania i instrukcją. Możesz także zgłosić się po zestaw do naszej siedziby w Poznaniu, przy ul. Sielskiej 6, Oddziału Warszawskiego, który znajduje się przy ul. Spokojnej 5 (budynek MediSpace, I piętro). Sprawdź, gdzie jeszcze możesz zgłosić się po zestaw do pobrania.
  3. Pobierz materiał zgodnie z instrukcją.
  4. Po pobraniu, odeślij materiał kurierem do laboratorium Instytutu Mikroekologii w Poznaniu przy ul. Sielskiej 6. Możesz także dostarczyć go osobiście. Maksymalny czas dostarczenia materiału do badania od momentu pobrania wynosi 7 dni
  5. Wyniki otrzymasz mailowo lub pocztą w wersji papierowej, w ciągu 15 dni roboczych od przyjęcia materiału do badania.

Na co należy uważać pobierając krew z włośniczki do badania ImuPro u dziecka ?

  • Nie należy pobierać krwi włośniczkowej w przypadku stosowania leków rozrzedzających krew, przeciwzakrzepowych, zaburzeń krzepnięcia. W takiej sytuacji, metoda ta może być zastosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza.
  • Użycie nakłuwacza nie jest rekomendowane u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Ostrze w nakłuwaczu wbijane jest na głębokość 2 mm. Należy zachować szczególną ostrożność u małych dzieci, u których odległość między powierzchnią skóry a kością/chrząstką może być niewystarczająca. Może to spowodować obrażenie lub infekcję. W przypadku najmłodszych pacjentów, użycie nakłuwacza zaleca się skonsultować ze specjalistą.
  • Nie powinno pobierać się krwi z opuchniętych czy skaleczonych palców oraz z płatka ucha i małego palca.
  • Zestaw do pobrania trzymaj z dala od dziecka. Może mieć do niego dostęp jedynie w pod Twoją opieką.

Co zrobić po otrzymaniu wyników dziecka?

W Instytucie Mikroekologii możesz liczyć na całościowe wsparcie pacjenta w każdym wieku. Również dzieciom oferujemy konsultacje lekarskie: neonatologiczne lub pediatryczne, a także konsultacje dietetyczne. Po otrzymaniu wyników, możesz umówić się na konsultację do wybranego specjalisty, aby ustalić dalsze postępowanie i zalecenia. Zwłaszcza w przypadku dzieci, zbilansowanie diety może być wyzwaniem, dlatego warto zasięgnąć wsparcia w tym zakresie u dietetyka.

Dr hab. n. med. Jan Mazela, prof. UM
Lekarz specjalista pediatra, neonatolog

Pracuje w Katedrze Neonatologii UM w Poznaniu. Posiada specjalizację z pediatrii i neonatologii. Staże specjalizacyjne odbywał w Centrum Medycznym Uniwersytetu Illinois w Chicago, potem pracował na Uniwersytecie Temple w Filadelfii oraz prowadził badania nad wziewnymi surfaktantami w Centrum Medycznym Loma Linda w Kalifornii oraz w Discovery Laboratories. W sumie przepracował w USA 11 lat. Od roku 2013 objął kierownictwo Kliniki Zakażeń Noworodka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz rozpoczął badania nad mikrobiomem jelita noworodków i ich wpływem na dalszy rozwój dzieci. Od roku 2015 współpracuje ściśle z Instytutem Mikroekologii w zakresie diagnostyki i leczenia dzieci z IgE niezależną nietolerancją i zespołami dysbiozy jelitowej.

Konsultacje stacjonarne – poniedziałek: 14.00 – 19.00
Umów się na wizytę – tel. 61 862 63 15

O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej

Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.

Sprawdź i zadzwoń