BLACK WEEK! Do 30% zniżki na badania i prezenty do 30.11.2024.

Skorzystaj

Paszport COVIDowy, czyli Unijny Certyfikat Covid – co to jest, komu on przysługuje i jakie daje korzyści?

08.07.2021

paszport covidowy a Unijny Certyfikat COVID

Nadszedł moment, na który czekali wszyscy – spadek zakażeń koronawirusem i powolny powrót do funkcjonowania kraju taki, jaki znamy sprzed pandemii COVID-19 – otwarte restauracje, kina i galerie, wizyty stacjonarne u lekarza, możliwość pójścia do salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego, spacery bez maseczki. Coraz bardziej możliwe staje się także swobodne przemieszczanie między krajami na terenie Europy. To szczególnie dobra informacja w okresie wakacyjnym, ponieważ dla wielu osób oznacza to możliwość wyruszenia na długo wyczekiwaną podróż za granicę, np. do Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Grecji.

Co to jest paszport covidowy i czy to to samo co Unijny Certyfikat COVID?

Paszport covidowy jest powszechną nazwą Unijnego Certyfikatu COVID. To nic innego jak dokument, będący zaświadczeniem o statusie danej osoby w kontekście koronawirusa, a więc:

  • Certyfikat szczepienia – informacja o tym, czy osoba jest zaszczepiona przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 (COVID-19),
  • Certyfikat ozdrowienia – informację i przechorowaniu COVID-19 i uzyskaniu statusu ozdrowieńca
  • Informację o ujemnym wyniku testu w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19).

Dokument ten jest standardowo dostępny w formie elektronicznej (cyfrowej) za pośrednictwem aplikacji mObywatel – dostępna do pobrania na telefony z systemem AppleiOs i Android. Od dnia 1 lipca Unijny Certyfikat COVID jest uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Możesz spotkać się także z innymi powszechnymi nazwami na Unijny Certyfikat COVID, takimi jak: zielony paszport, paszport szczepienny, zielony certyfikat, cyfrowy certyfikat, unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19. Istnieje także możliwość otrzymania Unijnego Certyfikatu COVID w wersji tradycyjnej – papierowej. Po wydruk dokumentu należy zgłosić się do np. od lekarza POZ.

Co daje Unijny Certyfikat COVID – paszport covidowy?

Jeśli masz Unijny Certyfikat COVID, możesz swobodnie przemieszczać się między granicami krajów na terenie Unii Europejskiej. Dzięki temu możliwe jest zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe. Rozwiązanie to daje przede wszystkim dużą swobodę przemieszczania się między krajami, podobnie jak przed pandemią. Unijny Certyfikat COVID będzie umożliwiał straży granicznej podczas kontroli granicznej lub na lotnisku sprawdzenie statusu covidowego osoby podróżującej poprzez zeskanowanie kodu QR.

Jakie informacje zawiera Unijny Certyfikat COVID – paszport covidowy?

Paszport covidowy zawiera również wszelkie podstawowe informacje, takie jak:

  • imię (imiona) i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • unikalny identyfikator certyfikatu,
  • data wydania paszportu covidowego,
  • certyfikat szczepienia zawiera informację o dacie zaszczepienia, nazwie i rodzaju szczepionki, a także producencie szczepionki,
  • wynik testu lub status ozdrowieńca,
  • datę ważności, do której dany status uprawnia do przekraczania granicy.

Wszystkie te informacje zawarte są w unikalnym QR kodzie. Dokument jest przygotowany w języku narodowym i angielskim. Paszport covidowy jest wystawiany bezpłatnie i jest bezpieczny w użytkowaniu, nie można go podrobić. Unijny Certyfikat COVIDowy zabezpieczony jest poprzez cyfrowy podpis, który potwierdza jego autentyczność i informuje o dacie ważności dokumentu.

Czy Unijny Certyfikatu COVIDowy – paszport covidowy jest obowiązkowy?

Należy podkreślić, że posiadanie paszportu covidowego nie jest warunkiem niezbędnym do przekroczenia granicy, a jedynie narzędziem stanowiącym ułatwienie w przemieszczaniu się. Osoby nie posiadające Unijny Certyfikatu COVIDowego również mogą podróżować, zgodnie z zasadami określonymi przez rząd kraju, do którego się wybierają. Sprawdź dostępne testy na koronawirusa.

Jak długo jest ważny Unijny Certyfikat COVIDowy – paszport covidowy ?

  • Certyfikat szczepienia – od 14 dnia po podaniu pełnej dawki szczepienia przez rok (365 dni po podaniu ostatniej dawki),
  • Certyfikat ozdrowienia od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa,
  • W przypadku ujemnego wyniku testu w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19) – 48 h.

Czy dziecko może otrzymać Unijny Certyfikat COVIDowy – paszport covidowy ?

W przypadku dzieci, paszport covidowy jest dostępny dla opiekuna prawnego dziecka na stronie pacjent.gov.pl. Kryteria do uzyskania  Unijnego Certyfikat COVIDowego przez dziecko są takie same jak w przypadku dorosłych:

  • dziecko zaszczepione przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 (COVID-19),
  • dziecko, które jest ozdrowieńcem,
  • dziecko, które miało ujemny wynik testu w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19).
O autorze
Monika Cyprian