Skorzystaj z darmowych konsultacji telefonicznychSprawdź terminy
 • 1

Przygotowanie do ciąży jest ważnym tematem, któremu nadal jest poświęcane zbyt mało uwagi. Czas ten może okazać się kluczowym czynnikiem, decydującym, czy zajście w ciążę i jej utrzymanie będzie możliwe. To także okres, który jest istotny pod kątem programowania zdrowia dziecka i długofalowych konsekwencji zdrowotnych przyszłych pokoleń. Istotę przygotowania do ciąży podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO), która wskazuje na konieczność zapewnienia ciągłości opieki kobietom i parom przed ciążą, aby zwiększyć szansę na utrzymanie zdrowia matki i urodzenie zdrowego dziecka. I właśnie w tym celu, może zdecydowanie pomóc nam położna i jej opieka.

Zdrowie reprodukcyjne a niepłodność – ciągłość opieki, holistyczna opieka

Według WHO, opieka medyczna nad kobietami w okresie przed ciążą jest słabym punktem programu zdrowia reprodukcyjnego. W sytuacji planowania ciąży warto poświęcić uwagę:

 • zdrowiu ogólnemu,
 • chorobom,
 • badaniom profilaktycznym,
 • stylowi życia, w tym diecie i aktywności fizycznej.

Chcąc holistycznie podejść do tematu, pomocne może okazać się także wsparcie interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, takich jak:

 • lekarz internista,
 • dietetyk,
 • położna,
 • ginekolog,
 • stomatolog,
 • fizjoterapeuta lub osteopata,
 • psycholog.

Opieka specjalistów jest szczególnie istotna zwłaszcza w przypadku problemów z zajściem w ciążę i niepłodności.

Jak przygotować się na ciążę?

Czas przed ciążą jest odpowiedni, aby zatroszczyć się nie tylko o swoje zdrowie, ale także zdrowie potomka. W okresie ciąży nie wszystkie badania diagnostyczne lub terapie będą wskazane, dlatego warto maksymalnie skupić się na działaniach profilaktycznych. Jeśli jesteś w wieku reprodukcyjnym i planujesz ciążę, wykonuj regularnie podstawowe badania diagnostyczne, w tym także wymaz z pochwy i cytologię – dowiedz się więcej o badaniu mikrobioty pochwy VagiStatus. Możesz także rozważyć wykonanie badań dodatkowych, takich jak badanie mikrobioty jelit KyberKompakt, czy badanie nadwrażliwości pokarmowych ImuPro.

Dowiedz się więcej, jakie badania wykonać przed ciążą i porodem.

Niepłodność – częstość występowania i co to jest?

Wg danych WHO, niepłodność dotyczy jedną na cztery pary w krajach rozwijających się. W Polsce problem ten może dotykać około 3 milionów osób. Zgodnie z definicją, niepłodność w ujęciu klinicznym to choroba układu rozrodczego, która uniemożliwia zajście w ciążę, jej utrzymanie i donoszenie po przynajmniej 12 miesiącach regularnego współżycia bez zabezpieczenia. W ujęciu populacyjnym (demograficznym), niepłodność definiowana jest także jako niezdolność osób w wieku rozrodczym (15-49 lat) do zajścia w ciążę, jej utrzymania, bądź urodzenia żywego dziecka w ciągu 5 lat regularnego współżycia, braku antykoncepcji i karmienia piersią.

Przyczyny niepłodności

Problem z zajściem w ciążę może wynikać z różnych przyczyn. Przynajmniej ¼ przypadków niepłodności u kobiet, jak i u mężczyzn związana jest z zaburzeniami hormonalnymi i immunologicznymi. Do najczęstszych czynników powodujących niepłodność należą:

 • niekorzystny styl życia – brak aktywności fizycznej, wysokoprzetworzona dieta,
 • stres,
 • ekstremalny wysiłek fizyczny,
 • zła kondycja psychiczna.

Wszystko to prowadzi do zaburzeń hormonalnych (insuliny, a także hormonów płciowych), które mogą utrudniać lub uniemożliwiać zajście w ciążę. Dlatego też modyfikacja stylu życia, w tym diety oraz wsparcie interdyscyplinarnego zespołu specjalistów  w przygotowaniu do ciąży, może okazać się kluczowym działaniem.

Według doniesień amerykańskich naukowców, odpowiednia dieta i styl życia mogą zmniejszyć problem z zajściem w ciążę nawet o 80%.

Badania Instytutu Leczenia Niepłodności w Kolonii dowiodły, że zastosowanie diety eliminacyjno-rotacyjnej na podstawie wyniku badania nadwrażliwości pokarmowych ImuPro, wpływa na wyniki płodności:

 • 1 na 3 pacjentki z endometriozą zaszły w ciążę,
 • 3 z 5 pacjentek ze stwierdzonym zespołem policystycznych jajników – PCOS zaszły w ciążę,
 • u 2 z 5 niepłodnych mężczyzn stan spermy poprawił się do parametrów wymaganych dla prokreacji.

Wyniki te potwierdzają, iż dietoterapia jest istotnym elementem wsparcia w przygotowaniu do ciąży, także w przypadku niepłodności.

Poznań – położna prywatnie, dietetyka kliniczna, internista prywatnie

Jeśli jesteś z Poznania i okolic i przygotowujesz się do ciąży możesz liczyć na wsparcie specjalistów Instytutu Mikroekologii – położnej, internisty i dietetyka. Jeśli dojazd stanowi dla Ciebie problem, umożliwiamy także konsultacje telefoniczne z naszymi specjalistami.  Poznaj naszych specjalistów tutaj. W celu zarejestrowania się, zadzwoń 61 862 63 35.

Może Cię zainteresować także:

Dieta eliminacyjna w ciąży – jakie przynosi korzyści i jakie badania wykonać?

Probiotyki w ciąży i po porodzie – jakie stosować?

Źródła:

https://www.who.int/teams/sexual-and-reproductive-health-and-research/areas-of-work/fertility-care/infertility-definitions-and-terminology

https://www.who.int/reproductivehealth/topics/infertility/burden/en/

https://www.who.int/reproductivehealth/topics/infertility/keyissues/en/

Koperwas, M., & Głowacka, M. (2017). Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn–epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna. Aspekty zdrowia i choroby, 2(3), 31-49.

Przysławski, J., Górna, I., Florek, E., & Szymanowski, K. (2010). Rola wybranych składników pożywienia w profilaktyce niepłodności u kobiet. Bromat. Chem. Toksykol, 2, 138-144.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Oddział w Warszawie