Co to jest Fibromialgia?

24.07.2019

Fibromialgia to przewlekła jednostka chorobowa, charakteryzująca się uogólnionym bólem w układzie ruchu. Dotyczy ona nawet 2% społeczeństwa. Ze względu na niespecyficzne objawy bardzo trudno ją zdiagnozować. Pacjenci często wysyłani są do różnych specjalistów (ortopedzi, neurolodzy, fizjoterapeuci) bez postawienia prawidłowej diagnozy.

Fibromialgia – objawy

Objawami są: przewlekły niespecyficzny ból całego ciała lub jakiejś jego partii, który utrzymuje się przez co najmniej 3 miesiące. Silne dolegliwości bólowe, uczucie kłucia w mięśniach najbardziej doskwierają zaraz po przebudzeniu i są przykrą codziennością dla chorych. Niestety nieznana jest jeszcze przyczyna choroby, wiadomo jednak, że dolegliwości powiązane są z nieprawidłowym odbieraniem bodźców bólowych.

Fibromialgia – znaczenie mikroflory jelit

Standardowe leczenie opiera się na niwelowaniu objawów czyli na przyjmowaniu leków przeciwbólowych (najczęściej dużych ilości niesteroidowych leków przeciwzapalnych – NLPZ), leków na rozluźnienie mięśni i leków poprawiających jakość snu.  Przydatna jest też pomoc fizjoterapeuty lub osteopaty. Bardzo często fibromialgia współwystępuje wraz z chorobami autoimmunizacyjnymi (takimi jak Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy i inne), co pozwala sądzić, iż mikroflora jelitowa może mieć istotne  znaczenie w patogenezie lub podtrzymywaniu objawów chorobowych. Hipoteza przesiąkliwego jelita (ang.: Leaky Gut Syndrome) jest bardzo mocno powiązana z chorobami autoimmunizacyjnymi, a w połączeniu z przewlekłym stosowaniem NLPZ  u pacjentów z fibriomialgią może mieć istotne przełożenie na zaburzenia mikroflory jelitowej, a tym samym na zaburzenia w funkcjonowaniu bariery jelitowej. Oznaczenie składu mikroflory jelitowej – Mikrobiota jelit Basic/Mikrobiota jelit Pro jest niezbędne do opracowania indywidualnej terapii probiotycznej, mającej na celu przywrócenie pożądanego profilu mikroflory i uszczelnienie bariery jelitowej. Warto oznaczyć także poziom witaminy D, której niedobór może podtrzymywać dolegliwości związane z chorobami autoimmunizacyjnymi, a także problemami związanymi z obniżeniem samopoczucia, które często współtowarzyszą fibromialgii.

Fibromialgia a dieta

W celu zastosowania odpowiedniej diety, która jest niezwykle ważna w przypadku niwelowania dolegliwości bólowych, należy zdiagnozować nadwrażliwości pokarmowe IgG-zależne za pomocą badania ImuPro. Z badań wynika, że dieta eliminacyjna na podstawie badania ImuPro (wykluczenie produktów z podwyższonym poziomem przeciwciał IgG) skutkowała poprawą stanu zdrowia aż u 74% osób ze stwierdzoną fibromialgią. Wykazano, iż  dolegliwości bólowe mięśni ustąpiły w przypadku 55,2%, migrenowe bóle głowy w 86,2%, a uczucie wyczerpania u 61,2% badanych. W celu weryfikacji regeneracji naszego jelita można także oznaczyć zonulinę, której ilość bezpośrednio powiązana jest z przesiąkliwością jelit.

    Mikrobiota jelit
    Cena
    390 999 

    Badanie Mikrobiota jelit dostępne jest w 4 panelach o różnym zakresie. Sprawdza stan mikrobioty i wskazuje jak odpowiednio wspierać jej równowagę. Badanie to można wykonać u osób dorosłych i dzieci. Dedykowane jest w dolegliwościach jelitowych, a także jako wsparcie odporności oraz osi

    Nadwrażliwości pokarmowe ImuPro
    Cena
    590 2190 

    Badanie nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych dostępne jest w różnych panelach, oceniających od 44 aż do 270 alergenów. Możesz wykonać je z krwi żylnej lub włośniczkowej z palca. Wybierz wariant badania odpowiedni do Twoich potrzeb.

    Promocja
    Mikrobiota jelit + Nadwrażliwości pokarmowe ImuPro
    Cena
    970 2950 

    Pakiet zapewniający kompleksową diagnostykę mikrobioty jelit i nadwrażliwości pokarmowych. Pomoże Ci holistycznie zadbać o zdrowie poprzez probiotykoterapię dopasowaną do potrzeb organizmu i zindywidualizowaną dietę eliminacyjną. Badania w pakiecie to niższa cena i szybsza droga do popr

    Zonulina
    Cena
    299 

    Badanie stężenia zonuliny w kale stanowi diagnostykę przesiąkliwości jelitowej, inaczej przepuszczalności nabłonka jelitowego lub bariery jelitowej. Badanie szczególnie ważne dla pacjentów z podejrzeniem dysbiozy jelitowej, a także w przebiegu chorób zapalnych jelit oraz chorób autoimmu

O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej

Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.

Sprawdź i zadzwoń