Nadwaga mimo diety – czy można coś poradzić?

24.07.2019

Nie da się ukryć, że za epidemię otyłości odpowiada przede wszystkim styl życia i niewłaściwa dieta. Jednak co w przypadku kiedy mimo diety i aktywności fizycznej waga stoi w miejscu? Przyczyną tego problemu może być przewlekły stan zapalny o niskim nasileniu w organizmie.

Nadwaga i otyłość a mikrobiota

Mikrobiota jelit jest  jednym z głównych elementów bariery jelitowej i odpowiada za utrzymanie jej szczelności. Jej zaburzenie może w konsekwencji prowadzić do wzrostu masy ciała i problemów z jej utratą.

Nadwaga i otyłość a stan zapalny

Źródłem przewlekłego stanu zapalnego w organizmie  jest duża dysbioza jelitowa, czyli zaburzona równowaga mikrobioty (mikroflory).  Utrzymująca się dysbioza, prowadzi do rozwoju zespołu jelita przesiąkliwego (ang. leaky gut syndrome) oraz nadwrażliwości pokarmowych opóźnionych IgG-zależnych. Wtedy układ immunologiczny jest ciągle pobudzany przez alergeny pokarmowe, a w organizmie utrzymuje się stan zapalny o niskim nasileniu.

TNF-α powoduje, że blokowane są receptory dla insuliny, co sprawia, że rozwija się oporność insulinowa. Insulina odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów,  białek i tłuszczów. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego hormonu mogą prowadzić do problemów z nadwagą lub otyłością. TNF-α uszkadza również receptory dla leptyny – odpowiedzialnej za odczucia głodu i sytości. W związku z tym jemy, a uczucie sytości pojawia się zbyt późno bądź wcale. Co za tym idzie, przyjmujemy zwiększoną ilość kalorii.

Nadwaga i otyłość – postępowanie

Aby przeprowadzić skuteczną dietę, która zredukuje stan zapalny należy wyeliminować produkty, które wywołują reakcję alergiczną IgG-zależną. Dietę układa się na podstawie badań ImuPro. Dzięki indywidualnej diecie eliminacyjnej można uzyskać spadek masy ciała, nawet bez konieczności ograniczania kaloryczności posiłków. Dodatkowo zaleca się przeprowadzenie diagnostyki mikroflory jelit (badanie Mikrobiota jelit Basic lub Mikrobiota jelit Pro) i wdrożenie celowanej probiotykoterapii, która ma uszczelnić barierę jelitową i nie dopuścić do powstawania stanu zapalnego.

O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej

Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.

Sprawdź i zadzwoń