BLACK WEEK! Do 30% zniżki na badania i prezenty do 30.11.2024.

Skorzystaj

Jak przyjmować probiotyki? Zalety, dawkowanie oraz ich działanie na Twój organizm.

06.06.2017

Dlaczego stosowanie probiotyków jest takie ważne?

Stosowanie probiotyków jest bardzo ważne, szczególnie kiedy jesteśmy dopada nas choroba lub męczy przewlekły objaw. W takich przypadkach uzupełnienie diety o kiszonki oraz produkty fermentowane nie wystarczy. Jeśli jednak chcemy zadbać o odpowiednią profilaktykę, pokarmy takie jak kwaśne mleko, jogurty czy kiszone warzywa są jak najbardziej wskazane. Nie wiemy jednak dokładnie, jakiego rodzaju bakterie oraz w jakiej ilości znajdują się w takim pożywieniu, dlatego w celu przeciwdziałania dysbiozie jelit musimy sięgnąć po probiotyki.

Jeśli chcemy zadbać o to, aby probiotykoterapia była skuteczna, musimy postawić na probiotykoterapię celowaną. Najpierw jednak musimy przeprowadzić badanie kału. W Instytucie Mikroekologii wykonujemy badanie Mikrobiota jelit Pro – kompleksowe badanie, dzięki któremu można określić zarówno ilość, jak i jakość bakterii oraz grzybów znajdujących się w jelicie. Na podstawie wyników możemy wskazać, czy posiadamy bakterie przyjazne – tzw. „dobre bakterie”, czy też nieprzyjazne, mogące powodować dolegliwości. Dzięki temu, możliwe jest przeprowadzenie skutecznej, celowanej probiotykoterapii.

W jakich sytuacjach zdecydować się na badanie?

Profilaktyka jest medycyną XXI wieku. Żyjąc intensywnie, warto takie badanie wykonać profilaktycznie. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek dolegliwości, zarówno ze strony przewodu pokarmowego, jak również alergie, atopowe zapalenie skóry, trądzik, otyłość, czy nawet depresję bądź autyzm, Mikrobiota jelit Pro przyniesie nam wiele korzyści.

Chcesz dowiedzieć się więcej o badaniu Mikrobiota jelit Pro? Zajrzyj tutaj.

Który probiotyk wybrać dla siebie?

W tym przypadku najlepiej zapytać o poradę lekarza, dietetyka lub farmaceuty. Probiotyki sprzedawane w aptekach powinny posiadać dokładne oznaczenie dotyczące nazwy szczepu, jaki w nich zastosowano. To, czy preparat będzie jedno, czy wieloszczepowy zależy od indywidualnego zapotrzebowania pacjenta oraz rodzaju schorzenia z jakim się boryka. Istotna jest również długość probiotykoterapii. Tydzień czy dwa to okres niewystarczający. Probiotyki należy brać przez wiele tygodni a nawet – w niektórych przypadkach – miesięcy.

W przypadku jakich chorób oraz dolegliwości zalecane jest leczenie probiotykami?

Wszystkie choroby przebiegające z dysbiozą – zaburzeniami mikroflory – wymagają probiotykoterapii.
Wachlarz tych chorób jest bardzo szeroki. Wymienić można:

  • choroby układu pokarmowego;
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych;
  • nawracające infekcje pochwy;
  • nawracające infekcje pęcherza moczowego;
  • choroby autoimmunizacyjne;
  • choroba Hashimoto;
  • choroby reumatoidalne;
  • choroby nowotworowe;
  • inne.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z Dr n. med. Mirosławą Gałęcką, która odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące przyjmowania probiotyków:

O autorze
Monika Cyprian