Skorzystaj z darmowych konsultacji telefonicznychSprawdź szczegóły
Polecamy badania

Grzybica przewodu pokarmowego

Czy grzybica układu pokarmowego jest rzeczywiście tak częstym problemem jak kreują to internetowe źródła? Czy każda obecność grzybów w naszym przewodzie pokarmowym jest groźna? Jak podają najnowsze publikacje naukowe – nie zawsze. Najczęstszy rodzaj grzybów – Candida spp. – jest fizjologicznym elementem mikrobioty nawet u 75 – 90% ludzi. Ponadto, grzyby z reguły żyją w skupiskach, dlatego źle pobrana próbka do badania może sugerować nadmierny rozrost lub brak patogenu.  Dlatego przy diagnostyce grzybicy przewodu pokarmowego tak ważne jest, aby oznaczyć materiał ilościowo z odpowiednio dużej próbki kału. Dopiero niekontrolowany rozplem grzybów może stanowić dla pacjenta realny problem, który będzie związany z pojawianiem się objawów.  Do najczęstszych dolegliwości związanych z grzybicą jelit należą:

  • Bóle brzucha,
  • Wzdęcia i uczucie pełności,
  • Biegunki,
  • Śluz w kale,
  • Nudności,
  • Brak apetytu.

Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoje dolegliwości są spowodowane grzybicą przewodu pokarmowego wykonaj badanie ilościowe KyberMyk. Z jego wyniku dowiesz się, czy grzyby w Twoim jelicie są fizjologicznym elementem mikrobioty, czy są w nadmiarze i mogą powodować dolegliwości. Warto podkreślić, że hodowla grzybów, którą wykonujemy przebiega w temperaturze 370C, a więc w temperaturze ciała. Dzięki temu, wynik ma znaczenie kliniczne i pozwala lekarzowi na ustalenie odpowiedniego postępowania.

Pamiętaj, że wymienione objawy grzybicy jelit są bardzo podobne do objawów dysbiozy mikrobioty jelitowej, związanej z bakteriami. Aby sprawdzić zarówno grzyby, jak i bakterie w Twoim przewodzie pokarmowym możesz wykonać badanie KyberKompakt Pro. Jeśli wynik wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości otrzymasz wskazówki dotyczące dalszego postępowania.

Probiotyki a grzybica jelit

Potwierdzona grzybica przewodu pokarmowego związana z występowaniem silnych objawów może sugerować lekarzowi potrzebę użycia leku przeciwgrzybiczego. Jeśli jednak rozrost nie jest zbyt duży warto wspomóc organizm probiotykami, które na zasadzie konkurencji wyplenią grzyby z układu pokarmowego. Ten sposób, choć trwający dłużej, jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla organizmu i ma długofalowe rezultaty. Probiotyki powodują czasowe zasiedlenie jelita grubego, wpływając na modyfikacje mikrobioty i pobudzanie jej do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto odgrywają dużą rolę w poprawie funkcjonowania układu odpornościowego, co pomaga w przeciwdziałaniu nawrotom grzybicy jelit w przyszłości.

Dieta eliminacyjna wspomaga leczenie grzybicy jelit

Każdorazowo przy leczeniu grzybicy lekarz powinien zalecić pacjentowi odpowiednią dietę. Ważne, aby eliminowała ona produkty, które powodują wzrost grzybów, czyli przede wszystkim cukry proste. Do najbardziej newralgicznych grup żywieniowych należą zatem słodycze, gotowe produkty z dużą zawartością cukru oraz duże ilości owoców o wysokim indeksie glikemicznym. Dieta osoby z przerostem Candidy powinna obfitować w warzywa, produkty z pełnego przemiału, ryby, chude mięso i rośliny strączkowe.

Jeśli grzybica przewodu pokarmowego to Twój problem i nie wiesz w jaki sposób poprowadzić prawidłową dietę – zgłoś się do dietetyka lub skorzystaj z bezpłatnych konsultacji telefonicznych,w Instytucie Mikroekologii. Podczas nich możesz również skonsultować swój wynik ze specjalistą.

  • KyberKompakt

    490.00 
  • KyberKompakt Pro

    740.00 
  • KyberMyk

    170.00 
  • Posiew kału w kierunku Candida

    80.00 
Oddział w Warszawie