BLACK WEEK! Do 30% zniżki na badania i prezenty do 30.11.2024.

Skorzystaj

Badania przed ciążą i porodem

27.01.2020

Badania przed ciążą i porodem – co oprócz badań obowiązkowych?

Dbanie o zdrowie dziecka nie zaczyna się wraz z pojawieniem się dwóch kresek na teście, ale znacznie wcześniej. Szczególnie ważne jest to w przypadku problemów z poczęciem. Z artykułu dowiesz się jakie badania wykonać przed zajściem w ciążę.

Badania przed ciążą – czyli zanim pojawią się dwie kreski

Planując dziecko warto udać się do lekarza – ginekologa, który w razie potrzeby zleci zestaw podstawowych badań, sprawdzi przebieg cyklu, oceni jajeczkowanie itd.  Jest to niezbędne jeśli pomimo dłuższych starań nie dochodzi do poczęcia. Jednak taka wizyta może też odbyć się w ramach profilaktyki, aby już na początku wyeliminować potencjalne problemy.

Problemy z poczęciem? To może byś stan zapalny!

Badania pokazują, że przewlekły stan zapalny o niskim nasileniu może powodować problemy z zajściem w ciążę, szczególnie jeśli towarzyszą mu choroby autoimmunizacyjne np. Hashimoto lub inne, takie jak np. PCOS czy endometrioza.

W staraniach o dziecko można pomóc sobie wykonując dodatkową diagnostykę: badanie na nadwrażliwości pokarmowe ImuPro i badanie na mikroflorę jelit Mikrobiota jelit Pro. Zestaw tych dwóch badań ma na celu ocenę dysbiozy jelitowej oraz potencjalnych nadwrażliwości pokarmowych. Te dwa elementy mogą powiem przyczyniać się do powstawania w organizmie przewlekłego stanu zapalnego, który może wpływać negatywnie na układ immunologiczny i gospodarkę hormonalną. Wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej i probiotykoterapii pomoże odbudować jelita i przywrócić równowagę w organizmie.

Badanie przed ciążą – kompleksowe badanie mikrobioty pochwy

Bardzo istotnym badaniem przed ciążą jest diagnostyka mikrobioty pochwy, zarówno pod kątem potencjalnych patogenów, jak i bakterii ochronnych. Infekcje bakteryjne i grzybicze w pochwie mogą przyczyniać się do problemów z poczęciem, a także poronień. Należy pamiętać, że ewentualne leczenie lekami przeciwgrzybiczymi czy przeciwbakteryjnymi jest bezpieczniejsze przed ciążą niż w jej trakcie.

Badanie Mikrobiota pochwy Pro jest bezpieczne i nieinwazyjne. Razem z wynikiem pacjentka otrzymuje informacje o ewentualnej dysbiozie oraz dalsze kroki postępowania. Dodatkowo w przypadku stwierdzonej infekcji może zostać wdrożone przez lekarza ginekologa odpowiednie leczenie. Jeśli masz pytania o jakiekolwiek badania – skontaktuj się z nami podczas bezpłatnych konsultacji telefonicznych!

O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej

Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.

Sprawdź i zadzwoń