BLACK WEEK! Do 30% zniżki na badania i prezenty do 30.11.2024.

Skorzystaj

Grzybica skóry i paznokci – czy łatwo się zarazić?

24.07.2019

Grzybica skóry i paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, ale znacznie trudniej wyleczyć. Z roku na rok ilość zakażeń wzrasta. Grzybice powierzchowne stanowią istotny problem epidemiologiczny oraz społeczny. Choroba sama nie zniknie, nie pomogą na nią niestety także domowe sposoby. Zakażenie bardzo łatwo przenosi się bezpośrednio z osoby chorej na osoby z najbliższego otoczenia, jak również z zakażonych zwierząt bezpośrednio na ludzi. W naszym klimacie głównym źródłem zakażeń są baseny, łaźnie, sauny, ale można się też zarazić od członków rodziny np. używając tych samych nożyczek czy cążków do paznokci.

Grzybica skóry i paznokci – grupy ryzyka

Do infekcji grzybiczych predysponują choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo-jelitowe, defekty układu odpornościowego i krążenia, a także długa terapia antybiotykami, przyjmowanie sterydów i chemioterapia. W patogenezie grzybicy stóp istotnym elementem jest potliwość stóp. Noszenie nieprzewiewnego obuwia oraz skarpet jest również czynnikiem predysponującym do wystąpienia choroby.

Objawy grzybicy stóp i dłoni

Do najczęstszych objawów grzybicy skóry i paznokci należą:

  • łuszczenie się skóry, sucha skóra,
  • maceracja naskórka,
  • nadmierne rogowacenie skóry,
  • przebarwienia paznokci,
  • onycholiza,
  • kruchość paznokci,
  • inne.

Diagnostyka grzybicy skóry i paznokci

Rozpoznania grzybicy powinno dokonywać się tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu badania mikologicznego zmienionych chorobowo obszarów (paznokci oraz skóry stóp i dłoni).  Diagnostyka mikologiczna pozwala określić czynnik etiologiczny zakażenia oraz sprecyzować celowaną terapię przeciwgrzybiczą, która daje najlepszy efekt terapeutyczny. W ramach badania PediMyk wykrywane są grzyby dermatofitowe, drożdżopodobne oraz pleśniowe.

Bardzo ważnym elementem prawidłowej diagnostyki jest odpowiednie pobranie materiału do badania. Zachęcamy do skorzystania z oferty współpracujących z nami gabinetów podologicznych.

Jeśli jesteś podologiem i/lub chciałbyś nawiązać z nami współpracę w zakresie badań grzybicy skóry i paznokci – skontaktuj się z nami.

    PediMyk
    Cena
    105 

    Kompleksowe badanie grzybów: drożdżopodobnych, pleśniowych i dermatofitów. Dedykowane osobom z podejrzeniem grzybicy paznokci stóp lub dłoni. Warto wykonać, jeśli na paznokciach występują przebarwienia, pęknięcia, biały nalot, zgrubienia lub dochodzi do odklejenia płytki paznokciowej

O autorze
Monika Cyprian
Masz dodatkowe pytania?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej

Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Codziennie, od poniedziałku do piątku możesz porozmawiać z naszymi dietetykami, diagnostami oraz innymi specjalistami. Bezpłatne konsultacje odbywają się w wyznaczonych godzinach i działają na zasadzie linii otwartej – wystarczy, że zadzwonisz w wybranym dniu do specjalisty, w godzinach konsultacji.

Sprawdź i zadzwoń
Produkty powiązane z artykułem
    Badanie mykologiczne zmian skórnych
    Cena
    110 

    Kompleksowe badanie grzybów: drożdżopodobnych, w tym Candida spp., pleśniowych, dermatofitów na skórze i błonach śluzowych, w przypadku występujących zmian. Materiał do badania pobieramy stacjonarnie w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, za dodatkową opłatą - 50 zł i po wcześniejsze

    Posiew półilościowy
    Cena
    150 

    Badanie oceniające obecność bakterii i grzybów drożdżopodobnych, w tym Candida spp., na skórze i błonach śluzowych, w przypadku występujących zmian. Materiał do badania pobieramy stacjonarnie w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, za dodatkową opłatą - 50 zł i po wcześniejszej rejes

    Nużeniec (Demodex)
    Cena
    120 

    Badanie sprawdzające obecność nużeńca - Demodex na skórze, rzęsach i brwiach, zrealizujesz wysyłkowo i stacjonarnie w Poznaniu. Dedykowane w przypadku przebarwień, suchości i złuszczania skóry, zapalenia mieszków, trądziku, a także zaczerwienienia, świądu i pieczenie oka, łzawienia