Skorzystaj z darmowych konsultacji telefonicznychSprawdź terminy

Położna Poznań

Instytut Mikroekologii w Poznaniu współpracuje ze specjalistami w opiece położniczo-ginekologicznej – położnymi i lekarzami. Choć niektórym położna kojarzy się wyłącznie z okresem ciąży, przygotowaniem do porodu, porodem i laktacją, w rzeczywistości położna obejmuje opieką kobiety w każdym okresie życia.

Kiedy zgłosić się do położnej?

Najczęściej do gabinetu ginekologiczno-położniczego zgłaszają się pacjentki z przewlekłymi dolegliwościami ze strony układu moczowo-płciowego. Warto także udać się na konsultację w przypadku planowania ciąży, aby omówić przygotowanie do ciąży. Położna posiada i przekazuje wiedzę z zakresu zdrowia kobiety, ale także programowania zdrowia dziecka. Dla kształtowania zdrowia dziecka w przyszłości, kluczowe jest pierwszych 1000 dni życia, dlatego warto wiedzieć jak przygotować się na ciążę. Również w ciąży warto wykonać badanie mikrobioty pochwy, jednym z standardowych badań jest wymaz w kierunku paciorkowca z grupy B (GBS) – Streptococcus agalactiae.

Jak przebiega konsultacja z położną?

Przebieg konsultacji z położną może być różny, zależny przede wszystkim od sytuacji życiowej i zdrowotnej kobiety. Standardowo podczas wizyty położna przeprowadza wywiad położniczo-ginekologiczny. Może też ustalić z pacjentką, czy konieczne jest wykonanie badania mikrobioty pochwy oraz w jakim zakresie. W niektórych przypadkach przewlekłych infekcji intymnych, pomocne może okazać się również badanie mikrobioty jelit. Tak holistyczne podejście do dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego jest zgodne z najnowszą wiedzą. W razie potrzeby, położna informuje o konieczności konsultacji z lekarzem ginekologiem lub fizjoterapeutą uro-ginekologicznym. Większość pacjentek uznaje opiekę położnej za profesjonalną, kompleksową i skuteczną.

Badanie pochwy – mikrobiota ochronna i patogenna

W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu zapewniamy kompleksową diagnostykę mikrobioty pochwy – badanie obecności bakterii oraz grzybów patogennych i ochronnych w pochwie. W tym celu wykorzystujemy szereg dostępnych narzędzi diagnostycznych: badanie mikroskopowe wymazu z pochwy – biocenoza, ilościowy posiew mikrobiologiczny, diagnostykę molekularną patogenów przekazywanych drogą płciową (ang. Sexually transmitted infections – STI) trudnohodowlanych i niehodowlanych. Wykonujemy również diagnostykę genetyczną HPV (ang. Human Papillomavirus), czyli wirusa brodawczaka ludzkiego. Badanie to jest istotnym elementem profilaktyki raka szyjki macicy, identyfikuje 30 typów HPV, zarówno typów o niskim ryzyku onkogennym jak i wysokoonkogennych. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, rekomendowane jest wykonywanie badań przesiewowych składającego się z badania cytologicznego i genetycznego (test połączony) u kobiet między 30 a 65 r.ż. co 5 lat. Badanie HPV można wykonać także w innych grupach wiekowych, np. ze względu na nieprawidłowy wynik cytologii, aby zadecydować o dalszym postępowaniu. Wymaz do diagnostyki molekularnej HPV i innych STIs  może pobrać lekarz ginekolog-położnik lub położna z kanału szyjki macicy. Tak kompleksowa diagnostyka umożliwia całościową ocenę zdrowia intymnego. W przypadku osób spoza Poznania, istnieje możliwość wykonania badania mikrobioty pochwy w naszym laboratorium wysyłkowo. Badanie mikrobioty pochwy (VagiStatus) można zamówić w e-sklepie i zgłosić się do wybranej położnej lub ginekologa na pobranie wymazu, a następnie odesłać materiał do laboratorium Instytutu Mikroekologii w Poznaniu.

Prywatna położna w Poznaniu

Ze względu na lokalizację Instytutu Mikroekologii (Poznań, ul. Sielska 6) najłatwiej jest dostarczyć materiał do naszego laboratorium osobiście wszystkim kobietom z Poznania – Jeżyce, Grunwald, Górczyn, Wilda i okolic. Warto wiedzieć, że zarówno położne, jak i ginekolodzy dbają o komfortowe warunki podczas pobierania wymazów. Zwykle w gabinecie położniczo-ginekologicznym znajduje się toaleta, w której można przygotować się do wymazu z pochwy i odświeżyć. Pobranie wymazu do badań mikrobioty pochwy VagiStatus jest bezbolesne. Niektóre kobiety mogą odczuwać dyskomfort podczas pobierania, ze względu na konieczność założenia wziernika. Nie trwa to jednak długo i można zmniejszyć odczucie dyskomfotu poprzez spokojny wydech ustami oraz rozluźnienie ciała.

W czym możemy pomóc?

W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu najczęściej wspieramy pacjentki z przewlekłymi dolegliwościami ze strony układu moczowo-płciowego. Nawracające infekcje intymne: zapalenie grzybicze i/lub bakteryjne pochwy, zapalenie pęcherza są powszechnym problemem wielu kobiet w każdym wieku. W Instytucie Mikroekologii specjalizujemy się zwłaszcza w diagnostyce i terapii infekcji o charakterze przewlekłym i nawracającym. Korzystamy z najnowszych, wysokospecjalistycznych narzędzi diagnostycznych.  Zapewniamy pomoc w przypadku dolegliwości takich jak:

  • ból, pieczenie, świąd pochwy,
  • ból podczas współżycia,
  • zaczerwienienie okolicy narządów płciowych,
  • suchość pochwy,
  • upławy.

W Instytucie Mikroekologii do zdrowia, w tym zdrowia intymnego, podchodzimy holistycznie. Dzięki temu nasza pomoc jest kompleksowa i skuteczna. Zwłaszcza w przypadku nawracających infekcji pochwy i pęcherza, sama diagnostyka mikrobioty pochwy może być niewystarczająca. Często problem ten wynika z zaburzonej odporności organizmu i dysbiozy jelitowej. Nasi specjaliści posiadają wiedzę i doświadczenie, które pozwalają im ocenić, jakie działanie i terapia mogą wyeliminować dolegliwości.

Przygotowanie do ciąży, programowanie zdrowia dziecka – prywatna położna Poznań

Na konsultację do położnej w Poznaniu możesz zgłosić się także, aby dowiedzieć się jak przygotować się na ciążę. Edukacja położnej i odpowiednie badania profilaktyczne zwiększają szansę na zajście w ciążę oraz jej prawidłowy przebieg. Ma to również znaczenie dla zdrowia dziecka w przyszłości. Położna może wskazać czynniki wpływające korzystnie na kształtowanie zdrowia dziecka w kluczowym okresie pierwszych 1000 dni życia.

Profilaktyka raka szyjki macicy, diagnostyka HPV – Poznań

W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu zapewniamy także badania profilaktyczne raka szyjki macicy. Oferujemy diagnostykę genetyczną (molekularną) wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV (ang. Human Papillomavirus), który przyczynia się do rozwoju raka szyjki macicy. Badanie to dedykujemy przede wszystkim kobietom między 30 a 65 r.ż., ale także w innych grupach wiekowych, np. gdy wynik cytologii nie jest prawidłowy. Dzięki temu lekarz może zadecydować o dalszym postępowaniu diagnostycznym i leczniczym. Wymaz do badania HPV pobierany jest z kanału szyjki macicy.

Jak przygotować się do pobrania wymazu z pochwy?

Jeśli zgłaszasz się celem pobrania wymazu z pochwy przez położną, materiał do większości badań z naszej oferty powinien być pobrany między 10 a 14 dniem cyklu (przed pokwitaniem i po menopauzie, dzień pobrania nie ma znaczenia). Nie dotyczy to badania genetycznego w kierunku HPV. Wymaz pobierany jest przy użyciu jałowego wziernika. W zależności od zakresu badania, wymaz pobierany jest z tylnego sklepienia pochwy i/lub kanału szyjki macicy. Po pobraniu wymazu może zdarzyć się plamienie, dlatego warto mieć wkładkę higieniczną. Przez okres 48 godzin przed pobraniem należy: zrezygnować ze współżycia płciowego, ograniczyć zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne do podmywania delikatnym płynem myjącym lub wodą podczas toalety całego ciała, nie stosować irygacji dopochwowych, nie stosować żadnych leków dopochwowo (globulek, tabletek, czopków, maści) lub maści zewnętrznych. Pobranie materiału nie jest bolesne. Może pojawić się dyskomfort związany z założeniem wziernika, zwłaszcza w przypadku aktywnej infekcji i podrażnionej śluzówki pochwy.

Nasi specjaliści

W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu oferujemy holistyczne podejście do zdrowia intymnego. Specjalizujemy się zwłaszcza w diagnostyce i terapii przewlekłych infekcji pochwy i/lub pęcherza. Nasi specjaliści dążą do ustalenia przyczyny dolegliwości występujących u pacjentki, takich jak: nawracające infekcje grzybicze i/lub bakteryjne pochwy, ból podczas współżycia, suchość pochwy, problem z zajściem w ciąże, problem z utrzymaniem ciąży, poronienia, niepłodność. Posiadamy wiedzę jak przygotować się na ciążę i zapewniamy edukację w tym zakresie. Dokładny zakres badań diagnostycznych ustalamy z pacjentką, odpowiednio do indywidualnych potrzeb. W przypadku obecności patogenów, po przeleczeniu, dążymy do odbudowania mikrobioty ochronnej (fizjologicznej), aby przywrócić zdrowie intymne i utrzymać je na długo. Zapewniamy wysoką jakość opieki oraz badań diagnostycznych.

Wymaz z pochwy Poznań – gdzie wykonać?

W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu oferujemy szeroki zakres diagnostyki mikrobioty pochwy – zarówno mikrobioty fizjologicznej, jak i patogennej. Korzystamy ze specjalistycznych narzędzi diagnostycznych, takich jak badania molekularne (genetyczne). Laboratorium Instytutu Mikroekologii w Poznaniu zapewnia najwyższą jakość przeprowadzanych badań. Aby wykonać wymaz z pochwy możesz zgłosić się na wizytę do położnej lub lekarza ginekologa-położnika. Po pobraniu, materiał możesz dostarczyć osobiście do naszej siedziby w Poznaniu, przy ul. Sielskiej 6. Istnieje również możliwość wysyłki materiału do badania w naszym laboratorium. Badanie możesz zamówić w e-sklepie, a po pobraniu przez wybraną położną lub ginekologa, wystarczy odesłać materiał do laboratorium Instytutu Mikroekologii w Poznaniu.

Kiedy warto wykonać badanie mikrobioty pochwy?

Wymaz z pochwy warto wykonać zwłaszcza w przypadku dolegliwości, takich jak: ból, pieczenie, swędzenie pochwy, ból podczas współżycia, zapalenie pochwy lub pęcherza. Badanie mikrobioty pochwy – VagiStatus to także istotny element przygotowania do ciąży. Standardowo w trakcie ciąży, między 35 a 37 tygodniem ciąży, zalecane jest także wykonanie wymazu z pochwy np. w kierunku obecności paciorkowca z grupy B (GBS) – Streptococcus agalactiae. Diagnostykę mikrobioty pochwy wykonuje się również w ramach badań profilaktycznych. Kobiety między 30 a 65 r.ż., w ramach profilaktyki raka szyjki macicy, oprócz cytologii, powinny przynajmniej raz na 5 lat wykonywać badanie genetyczne (molekularne) w kierunku obecności wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) – tzw. test połączony. Zalecenia te dotyczą populacji ogólnej, a więc nawet w przypadku, gdy wynik cytologii jest prawidłowy, a pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwości. Wykonanie wymazu w kierunku HPV może być także zalecone przez lekarza kobiecie spoza tej grupy wiekowej, np. gdy wynik cytologii jest nieprawidłowy.

Możesz także do nas zadzwonić:
+48 (61) 862 63 35

Oddział w Warszawie