• 0

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień WalkiDepresją- został ustanowiony on w 2001 przez Ministerstwo Zdrowia. To konieczne, by temat depresji oraz stanu zdrowia psychicznego był poruszany publicznie i normalizowany. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja stanowi czwartą najpoważniejszą chorobę na świecie. Niestety, częstość występowania chorób psychicznych wzrasta na całym świecie. Dodatkowo kondycja psychiczna wielu osób ucierpiała na skutek pandemii COVID-19. Niemal 50% Polaków deklarowała obniżenie nastroju i samooceny, depresję, stany lękowe lub pogorszenie zdrowia psychicznego w czasie pandemii. Należy podkreślić, że na zaburzenia nastroju cierpią osoby w każdym wieku od dzieci i młodzieży, przez osoby dorosłe, do osób starszych. Przypominanie o depresji ma służyć wspieraniu chorych, okazywaniu solidarności z nimi, budowaniu zrozumienia, ukazywaniu możliwości szukania pomocy i konieczności podejmowania leczenia depresji.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Czym jest depresja?
  • Ile osób na depresję cierpi i kogo ona dotyczy?
  • Jak nie przegapić symptomów depresji- chorzy z depresją, czy to zawsze smutne osoby?
  • Jak wspierać osoby z depresją?
  • Czy mikrobiota jelit ma związek z depresją?

Przeczytaj również: Rola mikrobioty jelitowej w depresji.

Czym jest depresja?

Zgodnie z obowiązującą Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-11 depresja jest zaburzeniem nastroju. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku. Charakteryzuje się przede wszystkim długotrwałym obniżeniem nastroju, jednak objawy depresji mogą być bardzo różne. Zwłaszcza u dzieci i młodzieży depresja może przejawiać się drażliwością, nasileniem zachowań agresywnych, buntowniczych.

Na depresję chorują kobiety i mężczyźni. Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia depresja należy do jednych z najpoważniejszych chorób na świecie i jest główną przyczyną samobójstw. To choroba, której zdecydowanie nie należy lekceważyć. Według danych szacunkowych w naszym kraju nawet 1,5 mln osób zmaga się z depresją.

 

 

 

Niestety nadal wiele osób nie potrafi rozmawiać o depresji i postrzega ją jako wstydliwą chorobę. Często spadek nastroju tłumaczymy przemęczeniem, narastające przygnębienie zrzucamy na karb nadmiaru obowiązków, a za smutek obwiniamy niekorzystną pogodę. Jednak, gdy takie symptomy utrzymują się przez kilkanaście dni, mogą w istocie informować o kondycji zdrowia psychicznego. W zależności od osoby odcień depresji może być różny.

 W przypadku depresji chorzy zaczynają odczuwać niepokój, pesymizm, brak motywacji i narastającą obojętność na to, co dzieje się dookoła. Mogą porzucić swoje dotychczasowe pasje, hobby, bo przestaje je interesować cokolwiek. Mogą również mieć trudność w dbaniu o pracę, szkołę, higienę osobistą. Dodatkowo osobom chorym często brakuje energii. Do rangi problemu nie do przezwyciężenia może urosnąć nawet wstanie z łóżka, czy pójście po zakupy. Do tego mogą dołączyć również objawy somatyczne, np. ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, biegunki, zaparcia), a także brak apetytu, czy problemy ze snem. Osoby chore mogą być wręcz apatyczne. Mogą oddalić się od swoich najbliższych i ograniczyć kontakty społeczne. Wystąpienie takich objawów jest jednak sygnałem, aby zasięgnąć porady psychologicznej lub psychiatrycznej. Poradnia zdrowia psychicznego to właściwe miejsce, gdzie można otrzymać wsparcie w tym zakresie, również w ramach NFZ.

Jak wspierać osobę z depresją?

Oprócz profesjonalnej pomocy, osoby doświadczające depresji potrzebują również zrozumienia ze strony bliskich. Rodzina i przyjaciele mogą być wsparciem w codziennych trudnościach i procesie leczenia. Często jednak nie wiedzą oni, w jaki sposób rozmawiać z bliską osobą, aby jej pomóc. Przede wszystkim należy być świadomym, że depresja jest chorobą, a nie wynika z lenistwa, czy braku silnej woli danej osoby. Warto pamiętać, że depresję należy leczyć, ponieważ jest to wręcz wyniszczająca choroba. Najlepsze rezultaty obserwuje się, jeśli osobom chorym jest zapewniona farmakoterapia i psychoterapia oraz wsparcie społeczne. Wsparciem w dłuższej perspektywie będzie również zdrowe odżywianie oraz probiotykoterapia, umiarkowana aktywność fizyczna, np. joga, czy spacery, kontakt z naturą, a także praktyka uważności (ang. mindfulness). Wszystko to będzie korzystnie wpłynie m.in. na podniesienie poziomu neuroprzekaźników, które dbają o nasze dobre samopoczucie. Więcej o naturalnych sposobach na ich podniesienie przeczytasz w tym artykule.

Depresja a mikrobiota jelitowa

Choć może nie być to oczywiste, coraz więcej badań naukowych wskazuje, że zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, a także depresja mogą mieć związek ze stanem jelit, a dokładniej z mikrobiotą jelitową. Mikrobiota to wszystkie mikroorganizmy, głównie bakterie żyjące głównie w jelitach. Pełnią one wiele ważnych funkcji dla całego organizmu i jak się okazuje, również dla naszego mózgu, samopoczucia i zdrowia psychicznego. Więcej o roli mikrobioty dla zdrowia dowiesz się tutaj.

Badania donoszą, że mikrobiota jelitowa osób z rozpoznaną depresją charakteryzuje się mniejszą różnorodnością i liczebnością. Jest także dużo uboższa w bakterie ochronne z rodzaju Bifidobacterium. W niektórych badaniach naukowych zauważalne są też dysproporcje pomiędzy konkretnymi grupami bakterii, np. Firmicutes, których jest więcej względem Bacteroidetes. W tym artykule przeczytasz więcej o tym, jak stres wpływa na mikrobiotę. Równowagę mikrobioty jelitowej można wspierać odpowiednią dietą oraz probiotykoterapią.

 

Należy więc pamiętać o roli żywienia w terapii depresji. Uwzględniając podłoże zapalne tego zespołu zaburzeń psychicznych, warto skorzystać z diety o działaniu przeciwzapalnym. Nasilenie stanu zapalnego mogą powodować nadwrażliwości pokarmowe. Ich występowanie można sprawdzić, wykonując badanie z krwi – sprawdź tutaj. W przypadku nadwrażliwości najlepsze efekty przynosi działanie dwutorowe, polegające z jednej strony na eliminacji z diety produktów powodujących nadwrażliwość i stan zapalny, a z drugiej na wspieraniu mikrobioty i osi jelito-mózg poprzez probiotykoterapię. Z myślą o osobach z depresją, przygotowaliśmy dedykowany pakiet badań.

U nas otrzymasz bezpłatne wsparcie

Specjaliści Instytutu Mikroekologii są wrażliwi na wnętrze, więc jeśli potrzebujesz pomocy, możesz na nią liczyć podczas bezpłatnych konsultacji telefonicznych.

Uzyskaj bezpłatną poradę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Oddział w Warszawie