Uwaga pacjenci! Zmiana funkcjonowania w okresie Majówki Sprawdź szczegóły
  • 0

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień WalkiDepresją- został ustanowiony on w 2001 przez Ministerstwo Zdrowia. To konieczne, by temat depresji oraz stanu zdrowia psychicznego był poruszany publicznie i normalizowany. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja stanowi czwartą najpoważniejszą chorobę na świecie. Niestety, częstość występowania chorób psychicznych wzrasta na całym świecie. Dodatkowo kondycja psychiczna wielu osób ucierpiała na skutek pandemii COVID-19. Niemal 50% Polaków deklarowała obniżenie nastroju i samooceny, depresję, stany lękowe lub pogorszenie zdrowia psychicznego w czasie pandemii. Należy podkreślić, że na zaburzenia nastroju cierpią osoby w każdym wieku od dzieci i młodzieży, przez osoby dorosłe, do osób starszych. Przypominanie o depresji ma służyć wspieraniu chorych, okazywaniu solidarności z nimi, budowaniu zrozumienia, ukazywaniu możliwości szukania pomocy i konieczności podejmowania leczenia depresji.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Czym jest depresja?
  • Ile osób na depresję cierpi i kogo ona dotyczy?
  • Jak nie przegapić symptomów depresji- chorzy z depresją, czy to zawsze smutne osoby?
  • Jak wspierać osoby z depresją?
  • Czy mikrobiota jelit ma związek z depresją?

Przeczytaj również: Rola mikrobioty jelitowej w depresji.

Czym jest depresja?

Zgodnie z obowiązującą Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-11 depresja jest zaburzeniem nastroju. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku. Charakteryzuje się przede wszystkim długotrwałym obniżeniem nastroju, jednak objawy depresji mogą być bardzo różne. Zwłaszcza u dzieci i młodzieży depresja może przejawiać się drażliwością, nasileniem zachowań agresywnych, buntowniczych.

Na depresję chorują kobiety i mężczyźni. Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia depresja należy do jednych z najpoważniejszych chorób na świecie i jest główną przyczyną samobójstw. To choroba, której zdecydowanie nie należy lekceważyć. Według danych szacunkowych w naszym kraju nawet 1,5 mln osób zmaga się z depresją.

 

 

 

Niestety nadal wiele osób nie potrafi rozmawiać o depresji i postrzega ją jako wstydliwą chorobę. Często spadek nastroju tłumaczymy przemęczeniem, narastające przygnębienie zrzucamy na karb nadmiaru obowiązków, a za smutek obwiniamy niekorzystną pogodę. Jednak, gdy takie symptomy utrzymują się przez kilkanaście dni, mogą w istocie informować o kondycji zdrowia psychicznego. W zależności od osoby odcień depresji może być różny.

 W przypadku depresji chorzy zaczynają odczuwać niepokój, pesymizm, brak motywacji i narastającą obojętność na to, co dzieje się dookoła. Mogą porzucić swoje dotychczasowe pasje, hobby, bo przestaje je interesować cokolwiek. Mogą również mieć trudność w dbaniu o pracę, szkołę, higienę osobistą. Dodatkowo osobom chorym często brakuje energii. Do rangi problemu nie do przezwyciężenia może urosnąć nawet wstanie z łóżka, czy pójście po zakupy. Do tego mogą dołączyć również objawy somatyczne, np. ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, biegunki, zaparcia), a także brak apetytu, czy problemy ze snem. Osoby chore mogą być wręcz apatyczne. Mogą oddalić się od swoich najbliższych i ograniczyć kontakty społeczne. Wystąpienie takich objawów jest jednak sygnałem, aby zasięgnąć porady psychologicznej lub psychiatrycznej. Poradnia zdrowia psychicznego to właściwe miejsce, gdzie można otrzymać wsparcie w tym zakresie, również w ramach NFZ.

Jak wspierać osobę z depresją?

Oprócz profesjonalnej pomocy, osoby doświadczające depresji potrzebują również zrozumienia ze strony bliskich. Rodzina i przyjaciele mogą być wsparciem w codziennych trudnościach i procesie leczenia. Często jednak nie wiedzą oni, w jaki sposób rozmawiać z bliską osobą, aby jej pomóc. Przede wszystkim należy być świadomym, że depresja jest chorobą, a nie wynika z lenistwa, czy braku silnej woli danej osoby. Warto pamiętać, że depresję należy leczyć, ponieważ jest to wręcz wyniszczająca choroba. Najlepsze rezultaty obserwuje się, jeśli osobom chorym jest zapewniona farmakoterapia i psychoterapia oraz wsparcie społeczne. Wsparciem w dłuższej perspektywie będzie również zdrowe odżywianie oraz probiotykoterapia, umiarkowana aktywność fizyczna, np. joga, czy spacery, kontakt z naturą, a także praktyka uważności (ang. mindfulness). Wszystko to będzie korzystnie wpłynie m.in. na podniesienie poziomu neuroprzekaźników, które dbają o nasze dobre samopoczucie. Więcej o naturalnych sposobach na ich podniesienie przeczytasz w tym artykule.

Depresja a mikrobiota jelitowa

Choć może nie być to oczywiste, coraz więcej badań naukowych wskazuje, że zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, a także depresja mogą mieć związek ze stanem jelit, a dokładniej z mikrobiotą jelitową. Mikrobiota to wszystkie mikroorganizmy, głównie bakterie żyjące głównie w jelitach. Pełnią one wiele ważnych funkcji dla całego organizmu i jak się okazuje, również dla naszego mózgu, samopoczucia i zdrowia psychicznego. Więcej o roli mikrobioty dla zdrowia dowiesz się tutaj.

Badania donoszą, że mikrobiota jelitowa osób z rozpoznaną depresją charakteryzuje się mniejszą różnorodnością i liczebnością. Jest także dużo uboższa w bakterie ochronne z rodzaju Bifidobacterium. W niektórych badaniach naukowych zauważalne są też dysproporcje pomiędzy konkretnymi grupami bakterii, np. Firmicutes, których jest więcej względem Bacteroidetes. W tym artykule przeczytasz więcej o tym, jak stres wpływa na mikrobiotę. Równowagę mikrobioty jelitowej można wspierać odpowiednią dietą oraz probiotykoterapią.

 

Należy więc pamiętać o roli żywienia w terapii depresji. Uwzględniając podłoże zapalne tego zespołu zaburzeń psychicznych, warto skorzystać z diety o działaniu przeciwzapalnym. Nasilenie stanu zapalnego mogą powodować nadwrażliwości pokarmowe. Ich występowanie można sprawdzić, wykonując badanie z krwi – sprawdź tutaj. W przypadku nadwrażliwości najlepsze efekty przynosi działanie dwutorowe, polegające z jednej strony na eliminacji z diety produktów powodujących nadwrażliwość i stan zapalny, a z drugiej na wspieraniu mikrobioty i osi jelito-mózg poprzez probiotykoterapię. Z myślą o osobach z depresją, przygotowaliśmy dedykowany pakiet badań.

U nas otrzymasz bezpłatne wsparcie

Specjaliści Instytutu Mikroekologii są wrażliwi na wnętrze, więc jeśli potrzebujesz pomocy, możesz na nią liczyć podczas bezpłatnych konsultacji telefonicznych.

Uzyskaj bezpłatną poradę

  • Promocja

    Depresja

    1,380.00 

    Poprzednia najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 1,380.00 .

  • KyberBiom

    999.00 
  • ImuPro Complete (krew żylna)

    2,190.00 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Oddział w Warszawie