• 1

 

Jelita człowieka mają 6-8 metrów długości. Ich najdłuższa część to jelito cienkie. Ma ono średnio 5-6 metrów długości, ale za to ogromną powierzchnię, ponieważ zbudowane jest z kosmków i mikrokosmków, które mają za zadanie m.in. wchłaniać pokarm. Niestrawiony pokarm trafia do jelita grubego i dlatego tam przede wszystkim powinny znajdować się bakterie. Zdarza się jednak, że bakterie z jelita grubego przedostają się do jelita cienkiego i tam się namnażają. Rozwija się wtedy SIBO, czyli przerost bakteryjny jelita cienkiego. SIBO może być spowodowane wieloma czynnikami, m.in. zbyt małą ilością kwasu żołądkowego, a także zmniejszoną motoryką jelita cienkiego.

Objawy SIBO

Są to przede wszystkim objawy ze strony układu pokarmowego. Często nasilają się wieczorem i po spożyciu pokarmów bogatych w prebiotyki, a także po probiotykach. Należą do nich:

 • wzdęcia i gazy,
 • bóle brzucha,
 • biegunki lub zaparcia,
 • zgaga,
 • mdłości,
 • bóle głowy, zmęczenie.

Diagnostyka SIBO

SIBO diagnozuje się za pomocą wodorowych testów oddechowych, podczas których mierzony jest wydzielany przez bakterie wodór w wydychanym powietrzu. Gaz ten jest produkowany przez bakterie w jelicie cienkim. To właśnie te bakterie odpowiedzialne są między innymi za wzdęcia czy inne dolegliwości układu pokarmowego. Przed testem należy wdrożyć odpowiednią dietę przygotowawczą. Przeczytaj tutaj, w jaki sposób przygotować się do badania.

Leczenie SIBO

SIBO leczy się odpowiednio dobraną antybiotykoterapią. Jest to metoda skuteczna i dość szybka (2-3 tygodnie). Wybór antybiotyków jest dość ograniczony, gdyż musi to być preparat, który działa bezpośrednio w jelitach a nie jest wchłaniany do krwioobiegu. Leczenie musi być prowadzone na zlecenie i pod kontrolą lekarza.

1 Comment

 1. Agnieszka
  15 listopada 2019 at 13:43

  SIBO, jak i nietolerancja histaminy to duże problemy, o których się mało mówi. Wystarczy zobaczyć, jak na facebooku rozrastają się grupy zrzeszające osoby o tych dolegliwościach. Jelito to nasz drugi mózg i musimy o niego odpowiednio zadbać. Ciekawe porady znalazłam tutaj: https://zasmakujzdrowia.pl/jak-zadbac-o-zdrowa-mikroflore-bakteryjna-jelit/ Od pewnego czasu jem także siemię lniane i widzę ogromną różnicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

Oddział w Warszawie