Uwaga pacjenci! Zmiana funkcjonowania w okresie Majówki Sprawdź szczegóły
  • 0

Pobieranie krwi u dziecka to często stres zarówno dla małego pacjenta, jak i rodzica. Tymczasem przestrzeganie kilku prostych zasad i odpowiednie przygotowanie może oszczędzić wiele nerwów i nieprzyjemnych doświadczeń. Zobacz 3 kroki jak przygotować dziecko do pobrania krwi.

  1. Wybierz odpowiednią porę.

Jedną z najtrudniejszych sytuacji jest ta, w której rodzic już zaplanuje dzień i godzinę pobrania, wszystko zorganizuje, przygotuje dziecko, a na miejscu okazuje się, że ze względów formalnych badanie nie może być wykonane. Zaplanuj pobieranie krwi u dziecka tak aby:

  • Badanie odbyło się na czczo albo, w przypadku najmłodszych dzieci, 3 godziny po lekkostrawnym posiłku.
  • Rekomendacje mówią, że najlepiej wykonywać badania krwi takie jak np. morfologia do godziny 10 rano.

 

  1. Zadbaj o nawodnienie.

Bardzo stresujące jest, zarówno dla dziecka, rodzica jak i specjalisty, jeśli pomimo prób nie można się wkłuć albo krew „nie leci”. Rodzice często denerwują się i uważają, że wynika to z niekompetencji osoby pobierającej.  Tymczasem pobranie krwi u dziecka jest trudne ze względu na to, że naczynia są niewielkie, często mało widoczne, a dziecko raczej nie jest spokojne podczas badania. Jedną  z najczęstszych przyczyn nieudanego pobrania jest brak odpowiedniego nawodnienia. Wówczas krew jest mocno zagęszczona, co bardzo utrudnia jej pobranie. Dlatego na pół godziny przed pobraniem warto napoić dziecko wodą. Dziecko nadal będzie na czczo, a pobranie będzie dużo prostsze.

 

  1. Przygotuj dziecko psychicznie do pobrania.

Chcąc uniknąć problemów i płaczu w poczekalni rodzice często nie mówią małym pacjentom co ich czeka, nie przygotowują ich do widoku osoby pobierającej, białego fartucha. Dodatkowo sam rodzic jest często zdenerwowany, co niestety udziela się dziecku.

Nawet w przypadku małych dzieci warto przygotować je do pobrania, mówić do nich spokojnie, wyjaśniać co się dzieje. W przypadku dzieci starszych warto:

  • Wyjaśnić przyczynę pobrania, po co jest to robione i dlaczego jest to ważne.
  • Przygotować dziecko na to co go czeka. Powiedzieć czego może się spodziewać, że będzie tam pani/pan w białym fartuchu itd. Im dokładniej opiszemy to dziecku tym mniej będzie zdziwione i przestraszone nową sytuacja. Możesz opowiedzieć jak wyglądają igły, że są małe i cieniutkie jak rurka komara. Dzieci często wyolbrzymiają, boją się że np. zabierze im się całą krew. Powiedz , że pobrana jest bardzo malutka ilość krwi – tyle co na kilku łyżeczkach, a także że pobranie trwa krótko.
  • Odwołaj się do własnych doświadczeń.
  • Nie mówi, ze „nie ma się czego bać”. Lepiej powiedzieć, że wiele osób się boi, nawet dorosłych, nawet superbohaterów, ale badanie jest ważne, a spotkanie w laboratorium może być ciekawą przygodą.

 

Pobieranie krwi u dziecka, a użycie siły.

Zarówno rodzic, jak i dziecko, może być zdziwiony  i przestraszony tym, że w czasie badania konieczne jest mocne przytrzymanie malucha. Nie jest to pobieranie „na siłę”, ale dbanie o bezpieczeństwo małego pacjenta, który w każdej chwili może się przestraszyć, próbować zabrać rękę, co może spowodować dodatkowy ból. Dlatego warto dziecko przygotować, że będzie trzeba mocno je trzymać. Jeśli zrobimy to dopiero w gabinecie, nagle, dziecko może bardzo się wystraszyć.

Rada: powiedz dziecku, że w czasie badania będziesz go mocno przytulać, a osoba pobierająca będzie go trzymała za rączkę. W Instytucie Mikroekologii przy pobieraniu krwi dziecku zawsze uczestniczą dwie osoby oprócz opiekuna, aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo.

Jeśli chcesz pobrać krew dziecku i wykonać badania laboratoryjne, zarówno te podstawowe jak i specjalistyczne – zapraszamy do Instytutu Mikroekologii. Zadzwoń i zapytaj kiedy możesz przyjść na wizytę! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Oddział w Warszawie