Kwiecień miesiącem autyzmu! Pobierz ebooka i odbierz specjalny rabat Sprawdź szczegóły
  • SIBO
  • by Monika Cyprian
  • 24 sierpnia 2021
  • 0

Występowanie gazów bardzo często utożsamiane jest z problemem wzdęć, jednak nie jest to jednoznaczne. U ludzi zdrowych, w warunkach fizjologicznych, objętość gazów wynosi 200 ml.  Wydalanie gazów przez zdrową osobę zachodzi od 14 nawet do 25 razy na dobę, najczęściej po posiłkach, o łącznej objętości ok. 600 ml. 74% gazów jelitowych powstaje  w wyniku fermentacji składników odżywczych oraz glikopeptydów endogennych w okrężnicy. W procesie tym istotną rolę odgrywa mikrobiota jeltowa. Dochodzi wtedy do wytworzenia takich gazów jak: CO2, CH4, H2. Za zapach gazów odpowiedzialne są związki takie jak: siarkowodór, siarczek dimetylu czy metanotiol. Pozostała część gazów powstaje na skutek połykania powietrza. Gazy eliminowane są z jelit przez odbyt w ok. 20%,  natomiast reszta na drodze szlaków alternatywnych związanymi z  jelitową adsorpcją gazów.[1]

O wzdęciach mówimy dopiero w przypadku zbyt dużej ilości gazów, które zalegają w jelitach. Są one dość powszechnymi objawami zgłaszanymi przez pacjentów. W Polsce problem ten dotyczy nawet 30% ludzi [1]. Jedną z jednostek chorobowych, w przypadku której wzdęcia są głównym objawem jest SIBO.

 SIBO – co to?

Zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, czyli SIBO (od ang. small intestinal bacterial overgrowth) charakteryzuje się znacznym wzrostem liczebności bakterii (powyżej 105 jtk/g) lub pojawieniem w jelicie cienkim nietypowych bakterii, w prawidłowych warunkach bytujących w jelicie grubym. SIBO jest dość trudną do zdiagnozowania chorobą, tym bardziej, że objawy są dość niespecyficzne. To między innymi:

  • ból brzucha,
  • wzdęcia,
  • odbijanie,
  • niestrawność,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie.

Jednak charakterystyczne dla SIBO jest to, że nasilenie tych objawów zauważa się po spożyciu surowych warzyw i owoców, prebiotyków, probiotyków oraz kiszonek.

Diagnostyka SIBO

Jeśli chcesz wyleczyć długotrwałe i uciążliwe objawy, najważniejszą kwestią jest odpowiednia diagnostyka. SIBO można zdiagnozować wykonując nieinwazyjne testy oddechowe: wodorowy test oddechowe (WTO) lub wodorowo-metanowy test oddechowy. W celu dokładnej diagnostyki poleca się wykonanie wodorowo-metanowego testu oddechowego, gdyż WTO może czasami wykazywać fałszywie ujemny wynik. Podczas wodorowo-metanowego testu oddechowego wykonywane są pomiary zarówno wodoru i metanu w wydychanym powietrzu, przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Ponieważ organizm człowieka w spoczynku nie wytwarza dużych ilości wodoru i metanu, dzięki takiem pomiarom, można określić aktywność bakterii i archeonów w różnych odcinkach przewodu pokarmowego. Wodór wydzielany jest w procesie fermentacji (rozkładu) cukrów przez bakterie beztlenowe, natomiast metan powstaje na drodze metabolizowania przez archeony powstałego wodoru.

Ze względu na wysoką czułość, wodorowo-metanowy test oddechowy przewyższa inne metody nieinwazyjne, takie jak wodorowy test oddechowy – WTO.

Dlaczego wodorowo-metanowy test oddechowy jest lepszym wyborem niż wodorowy test oddechowy (WTO)?

  • Podczas testu wodorowo-metanowego mierzone jest jednocześnie stężenie wodoru i metanu z wydychanego powietrza, co pozwala wykryć przerost mikroorganizmów wytwarzających wodór, jak i tych, które wytwarzają metan.
  • Sama analiza wodoru w WTO może dawać fałszywie ujemne wyniki przerostu mikroorganizmów jelita cienkiego, ponieważ w procesie tworzenia metanu przez mikroorganizmy (tzw. metanogeny), dochodzi do zużycia wodoru. Stąd sama ocena wodoru jest niewystarczającym parametrem diagnostycznym.
  • By zwiększyć jakość wodorowo-metanowego testu, dodatkowo sprawdzane jest stężenie dwutlenku węgla w próbce, które pozwala na ocenę prawidłowości pobrania materiału i dokonanie tzw. korekcji rozcieńczenia próbki. Wyklucza to fałszywie ujemne wyniki ze względu na zmieszanie wydychanego powietrza z pokojowym.
  • Materiał do testu wodorowo-metanowego można pobrać samodzielnie, bez wychodzenia z domu.

Materiał do wodorowo-metanowego testu w kierunku SIBO możesz pobrać samodzielnie, bez wychodzenia z domu

Diagnostykę najwyższej jakości możesz wykonać bez wychodzenia z domu! To tylko 4 proste kroki, by dowiedzieć się, czy przyczyną Twoich dolegliwości jest SIBO.

  1. Już teraz możesz zamówić zestaw do samodzielnego pobrania materiału do wodorowo-metanowego testu oddechowego w kierunku SIBO w naszym e-sklepie.
  2. Niezbędny zestaw do pobrania materiału wraz z instrukcją prześlemy na wskazany przez Ciebie adres.
  3. Wystarczy, że pobierzesz materiał (wydychane powietrze) i odeślesz go kurierem do badania w naszym laboratorium. Materiał musi dotrzeć do laboratorium maksymalnie do 5 dni od pobrania.
  4. Wyniki otrzymasz maksymalnie do 7 dni roboczych od przyjęcia materiału do badania.

Dowiedz się więcej i zamów swój zestaw do badania!

  • KyberBiom

    999.00 
  • KyberKompakt Pro

    740.00 
  • SIBO/IMO – test z kontrolą stężenia dwutlenku węgla (CO2)

    299.00 399.00 

Przebieg badania na SIBO

Pierwszy pomiar przeprowadza się na czczo, po którym pacjent zostaje obciążony substratem – cukrem: glukozą lub laktulozą, w zależności od zalecenia lekarza. Następnie przeprowadzane są kolejne pomiary w określonych odstępach czasu. Ilość oraz częstotliwość pomiarów zależna jest od aparatury i placówki wykonującej badanie. Całkowity czas trwania badania to ok. 180 minut.

Jak przygotować się do badania na SIBO?

Do badania należy odpowiednio się przygotować. Przygotowanie do wodorowego testu oddechowego, jak i do wodorowo-metanowego testu oddechowego obejmuje dietę eliminacyjną oraz wykluczenie niektórych leków – dowiedz się więcej.

Wodorowy Test Oddechowy Poznań – gdzie wykonać?

W Instytucie Mikroekologii jest możliwe wykonanie wodorowo-metanowego testu oddechowego (Poznań, ul. Sielska 6). W tym celu należy umówić się kontaktując się z rejestracją Instytutu pod nr tel. 61 862 63 35. Co ważne, pacjent nie potrzebuje skierowania od lekarza na wykonanie badania, natomiast warto skonsultować ze specjalistą, jaki substrat (cukier) wybrać do obciążenia podczas badania – glukozę czy laktulozę.

Leczenie SIBO i dodatkowe wsparcie

W przypadku podejrzenia występowania SIBO, pacjent powinien być pod kontrolą lekarza – internisty, gastroenterologa lub gastrologa. W przypadku wykonania WTO to specjalista musi zinterpretować wynik i ewentualnie wprowadzić odpowiednie leczenie. Po zdiagnozowaniu SIBO, najczęściej w leczeniu stosowana jest celowana antybiotykoterapia. Dodatkowo jako wsparcie leczenia polecana jest dieta (zazwyczaj dieta low-FODMAP), która ma za zadanie odciążenie układu pokarmowego. Jest ona jednak trudna w prowadzeniu, dlatego warto skorzystać z pomocy dietetyka. Czy można sprawdzić, czy dieta low FODMAP będzie skuteczna u Ciebie? Tak! Umożliwia to najczulsze badanie mikrobioty jelit KyberBiom, które określa Twój typ FODMAP. Dzięki temu wskaźnikowi można ustalić, czy zastosowanie diety low FODMAP pozwoli złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe związane z SIBO! KyberBiom wniosi więc nowe możliwości dietoterapii w SIBO.

Więcej o diecie w SIBO przeczytasz tutaj. W Instytucie Mikroekologii oprócz badania SIBO – wodorowo-metanowego testu oddechowego, możesz umówić się na konsultację lekarską i dietetyczną.

Konsultacja dietetyczna

Probiotyki w SIBO

W przypadku SIBO, należy ostrożnie podchodzić do probiotykoterapii.  Nie należy bowiem stosować probiotyków zawierających bakterie z rodzaju Lactobacillus, gdyż zamiast ulgi mogą powodować nasilenie objawów. Bardziej bezpieczne jest stosowanie probiotyków zawierających Saccharomyces boulardii oraz bakterie z rodzaju Bifidobacterium. Zastosowanie probiotyków po przebytej antybiotykoterapii warto najpierw skonsultować z lekarzem.

  1. Gulbicka P., Grzymisławski M. Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie. Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Oddział w Warszawie