Akcja dietetyczna w Instytucie Mikroekologii. Tylko w lipcu konsultację dietetyczną zamówisz za jedyne 49 zł!

Dowiedz się więcej

Czym jest autoszczepionka i jak ją otrzymać?

Monika Cyprian

08.09.2023

Autoszczepionka to inaczej szczepionka z własnych bakterii, wykonywana na zlecenie lekarza. Zawiera w swoim składzie wyłącznie inaktywowane (zabite) bakterie, wyhodowane ze zmian chorobowych konkretnej osoby. Stosuje się ją w przypadku przewlekłych i nawracających zakażeń, gdy wyniki badań potwierdzają, że ich przyczyną jest ta sama bakteria. Podawana jest doustnie lub domięśniowo. Stymuluje układ odpornościowy do działania i zwalczenia patogenu powodującego zakażenie. Nie zaburza przy tym prawidłowego mikrobiomu błon śluzowych.

Jak powstaje autoszczepionka?

Stworzenie autoszczepionki jest interdyscyplinarnym procesem. Obejmuje on współpracę pacjenta i lekarza z Instytutem Mikroekologii w Poznaniu oraz Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek imienia dr. Jana Bobra w Krakowie (CBM).

Instytut daje możliwość: pobrania materiału przez diagnostę laboratoryjnego, hodowli i identyfikacji bakterii oraz wysyłki wyizolowanego szczepu bakteryjnego do CBM. Koszt odpowiedniego opracowania materiału do autoszczepionki przez Instytut i wysyłki do CBM wynosi 449 zł (cena ta nie obejmuje konsultacji lekarskiej).

Koszt wytworzenia autoszczepionki przez CBM i przesłania jej do pacjenta wynosi 1400 zł.

Jak otrzymać autoszczepionkę – krok po kroku

  1.  Konsultacja z lekarzem – analiza wyników badań i stanu klinicznego.
  1. Przygotowanie do pobrania – pacjent powinien zapoznać się z zaleceniami CBM dostępnymi tutaj.
  2. Pobranie materiału i dostarczenie do Instytutu – w celu opracowania i przekazania do CBM.

Materiał może pobrać lekarz, diagnosta laboratoryjny lub inny wykwalifikowany i uprawniony personel. W przypadku autoszczepionki wykonywanej z moczu, pacjent pobiera materiał samodzielnie, zgodnie z procedurą pobrania CBM.

Pobranie w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu Pobranie w innej placówce wskazanej przez lekarza
Na pobranie można zgłosić się do Instytutu Mikroekologii w Poznaniu, przy ul. Sielskiej 6 (po umówieniu się pod nr 61 862 63 15). Wówczas płatność 449 zł jest realizowana w Instytucie kartą lub gotówką.
Umawiając się na pobranie materiału biologicznego, pacjent musi mieć wypełnione przez lekarza skierowanie na autoszczepionkę.
Jeśli materiał biologiczny jest pobrany w innej placówce można go wysyłać do Instytutu. Do przesyłki należy dołączyć wypełnione przez lekarza:

  • Skierowanie na przygotowanie autoszczepionki CBM
  • Zlecenie badań laboratoryjnych z innych materiałów Instytutu

Adres wysyłki: Instytut Mikroekologii, ul. Sielska 6, 60-129 Poznań
Płatność 449 zł należy zrealizować przelewem na konto: Instytut Mikroekologii Sp. z o.o. & Co. Sp. Komandytowa
44 1500 1054 1210 5006 7879 0000
Tytuł przelewu: AUTOSZCZEPIONKA

 

  1. Po około 14 dniach Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek kontaktuje się z pacjentem w celu przekazania informacji o przystąpieniu do wykonania autoszczepionki i konieczności dokonania opłaty 865 zł na konto CBM.

Czas oczekiwania na autoszczepionkę wynosi około 50 dni. Przesyłana jest na wskazany na skierowaniu adres w kontrolowanych warunkach temperatury.

Najważniejsze informacje o tym, jak otrzymać autoszczepionkę

By ułatwić Ci otrzymanie autoszczepionki, najważniejsze informacje możesz pobrać i wydrukować.

Pobierz