Uwaga pacjenci! Zmiana funkcjonowania w okresie Majówki Sprawdź szczegóły
  • 2

Instytut Mikroekologii z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Sielskiej 6, oferuje szeroki zakres badań laboratoryjnych. Diagnostyka, którą proponujemy  pacjentom obejmuje przede wszystkim badanie kału oraz badanie krwi, a także diagnostyka genetyczna. Poznań jest siedzibą laboratorium mikrobiologicznego Instytutu, w którym analizowane są materiały do badań m.in. ImuPro, KyberKompakt, VagiStatus.

Laboratorium Poznań

Aby diagnoza i odpowiednio dobrana terapia były pełne, a wyniki wiarygodne, potrzebna jest precyzyjna praca diagnostyczna w laboratorium. Wiarygodność i dokładność wyniku zależy od wielu czynników, m.in. od sprzętu laboratoryjnego, procedur, kontroli jakości, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Laboratorium Instytutu Mikroekologii posiada profesjonalny i najwyższej jakości sprzęt laboratoryjny oraz standaryzowane testy, posiadające certyfikat IVD. Nasze laboratorium jest zarejestrowane przez KIDL (Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych), co zapewnia,  że świadczone usługi diagnostyczne są na najwyższym poziomie.

Badanie krwi Poznań

W ramach profilaktyki zdrowotnej warto regularnie wykonywać podstawowe badania krwi, takie jak morfologia czy profil lipidowy. Regularna kontrola pozwoli na wdrożenie w odpowiednim czasie właściwych działań naprawczych. Diagnostyka na wczesnym etapie pozwala zmniejszyć m.in. ryzyko schorzeń układu krążenia oraz dyslipidemii, a także nierzadko chorób nowotworowych.

Według wytycznych Narodowego Funduszu Zdrowia, a także światowych towarzystw naukowych zaleca się regularne, dopasowane do wieku badania profilaktyczne, obejmujące badania obrazowe oraz badania laboratoryjne.

Poznań oraz Warszawa, gdzie znajdują się jednostki Instytutu Mikroekologii, umożliwiają pobranie krwi i wykonanie wielu podstawowych badań okresowych. Oprócz tego można u nas zakupić badania z krwi na alergie oraz nadwrażliwości pokarmowe.

Jak przygotować się do badania krwi?

Badania krwi na nadwrażliwości pokarmowe wymagają odpowiedniego przygotowania pacjenta. Zaleca się bycie na czczo w dzień pobrania lub 3 godziny po lekkostrawnym posiłku. O ile w podstawowych badaniach krwi najczęściej zaleca się bycie na czczo, o tyle w przypadku badania nadwrażliwości komfortowa jest możliwość zjedzenia lekkiego posiłku. Dzięki temu, pobranie krwi nie musi odbywać się we wczesnych godzinach porannych. Warto wspomnieć, że niezbędnym elementem przygotowania pacjenta jest znajomość przeciwwskazań do badań. Do bezwzględnych przeciwwskazań wykonania badania ImuPro zalicza się również schorzenia, w których organizm produkuje przeciwciała (np. gammapatia monoklonalna). Wyróżnia się również warunkowe przeciwwskazania, np. występowanie chorób autoimmunologicznych. W takim wypadku zaleca się wykonanie oznaczenia całkowitego poziomu przeciwciał IgG we krwi (total IgG). Przy prawidłowym stężeniu można wykonać badanie.

Mikrobiota jelit – po co badać?

Mikrobiota jelitowa to ogół organizmów zasiedlających przewód pokarmowy, a nieprawidłowości w jej składzie ilościowym lub jakościowym nazywa się dysbiozą jelitową.

Wśród ogólnoustrojowych objawów związanych z dysbiozą wyróżnia się:

  • nawracające infekcje,
  • choroby autoimmunizacyjne,
  • zespół jelita nadwrażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS),
  • alergie i nadwrażliwości pokarmowe,
  • nieswoiste choroby zapalne jelit – NChZJ
  • zaburzenia nastroju, w tym depresję,
  • zaburzenia neurorozwojowe, w tym autyzm.

Do nieswoistych  dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, których przyczyną może być dysbioza, należą:

  • wzdęcia,
  • biegunki,
  • zaparcia,
  • bóle brzucha.

W przypadku takich problemów, pomocnym może być wykonanie zarówno podstawowych badań laboratoryjnych z krwi, jak i specjalistycznej diagnostyki z krwi i kału, w tym badania mikrobioty jelit – dowiedz się więcej o badaniu.

Specjalistyczne badania laboratoryjne – Poznań

Badania mikrobioty jelitowej oferowane przez Instytut Mikroekologii to badania KyberKompakt i KyberKompakt Pro określające liczebność grzybów i bakterii na podstawie analizy kału.

Badanie KyberKompakt Pro to najbardziej kompleksowe badanie mikrobioty jelit. Oprócz podstawowych bakterii wskaźnikowych, oceniana jest także liczebność bakterii stymulujących wytwarzanie śluzu w jelicie i odżywiających enterocyty, czyli wpływających na stan nabłonka jelitowego (Akkermansia muciniphila oraz Faecalibacterium prausnitzii), a także obecność lub brak szczepu toksynotwórczego Clostridium difficile oraz toksyn A/B.

Warto podkreślić, że badanie KyberKompakt Pro wykonujemy powyżej 2 roku życia, ponieważ u młodszych dzieci nie wykształciła się jeszcze odpowiednia liczba bakterii odżywiających nabłonek jelita. U młodszych pacjentów, niezależnie od wieku, można wykonać badanie KyberKompakt.

Jak przygotować się do badania mikrobioty jelit?

Wykonanie badania mikrobioty jelit z kału nie wymaga specjalnego przygotowania – kał można pobrać o dowolnej porze dnia, niezależnie od przyjmowanych probiotyków i rodzaju diety. Niemniej jednak są pewne warunki, które należy spełnić, by można przystąpić do diagnostyki. W okresie 4 tygodni poprzedzających badanie nie należy przyjmować leków przeciwbakteryjnych (antybiotyków) i leków przeciwgrzybiczych. Oznacza to, że badanie można wykonać miesiąc po zakończonej terapii leczniczej, chyba że lekarz zaleci inaczej.

W Instytucie Mikroekologii działamy holistycznie – począwszy od możliwości uzysykania bezpłatnej konsultacji telefonicznej ze specjalistami przed decyzją o badaniu, przez odpowiednią diagnostykę, do zindywidualizowanej terapii mikrobiologicznej (probiotycznej), żywieniowej czy farmakologicznej.

  • ImuPro Basic (krew żylna)

    1,150.00 
  • KyberKompakt

    490.00 
  • Panel X-atopowy-30

    220.00 

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Oddział w Warszawie