Nowe nazwy badań od 20.05.2024r.

Sprawdź szczegóły

Podróż do Wielkiej Brytanii – sprawdź, czy test na COVID spełnia wymagania dotyczące podróżujących do Anglii?

Monika Cyprian

22.02.2021

Czy każdy test w kierunku COVID pozwala na przekroczenie granicy Wielkiej Brytanii. Niestety nie, co więcej to obowiązkiem podróżującego jest zweryfikowanie, czy wykonywany test spełnia odpowiednie wymagania. W przeciwnym razie, podróż może być nie możliwa, a nawet może zakończyć się karą finansową.

Lot do Wielkiej Brytanii – test na COVID, jakie są wymagania?

 

  • Przed wejściem do samolotu trzeba okazać ujemny wynik testu na koronawirusa (SARS-CoV-2), wykonanego do 72 godzin przed przybyciem.
  • Głównym kryterium jest spełnianie przez test warunku: swoistość ≥97%, czułość ≥80% przy ładunku wirusa 100 000 kopii /ml.
  • Może to być test amplifikacji kwasów nukleinowych – np. metoda PCR albo test antygenowy.
  • Osoba podróżująca musi znaleźć laboratorium wykonujące testy COVID, które spełniają wymagania brytyjskie. Spełnienie tych warunków jest konieczne, aby wynik testu został uznany na granicy, a osoba podróżująca wpuszczona na pokład samolotu.

Na stronie rządowej Wielkiej Brytanii podawane są aktualne wymagania dotyczące podróżujących do UK, obejmujące również obywateli brytyjskich. Wymagania te mogą w każdej chwili ulec zmianie, więc należy na bieżąco je śledzić tutaj.

Skąd wiedzieć, czy test na COVID spełnia wymagania brytyjskie?

Niestety dotychczas dostępne publikacje naukowe nie wykorzystywały do oceny testów kryteriów uznanych przez rząd brytyjski, tj. oceny czułości i swoistości testów przy 100 000 kopii RNA wirusa/ml. Dlatego brytyjski Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (ang. Department of Health and Social Care – DHSC) zlecił wykonanie niezależnej i wystandaryzowanej oceny testów dostępnych na rynku, której celem było wyłonienie testów COVID spełniających te wymagania.

Z 64 przebadanych testów antygenowych obecnych na rynku – tylko 4 szybkie testy antygenowe przeszły pozytywnie fazę 3B badań i ostatecznie spełniają wymagania brytyjskie.

Na rynku polskim jedynym powszechnie dostępnym testem antygenowym spełniającym wymagania brytyjskie jest test Abbott Panbio COVID-19 Ag Rapid Test Device (Abbott), wykorzystywany do diagnostyki COVID w Instytucie Mikroekologii. Wykrywalność antygenu wirusowego w tym teście utrzymuje się na poziomie> 90% przy 100 000 kopii RNA/ml. U nas także nieodpłatnie otrzymasz wynik testu na COVID w języku angielskim.

UWAGA! Punkt pobrań COVID-19 Instytutu Mikroekologii znajduje się jedynie w Poznaniu, przy ul. Sielskiej 6 – dowiedz się więcej. Badania w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19) z naszej oferty wykonasz wyłącznie zgłaszając się na wymaz w Poznaniu.

 
Pełny raport z oceny testów i nazwy testów spełniających wymagania opublikowany jest tutaj.

Chcesz mieć pewność, że Twój wynik zostanie w podróży do Wielkiej Brytanii?

Sprawdź, co musi zawierać wynik.
Niestety, jeżeli wykonałeś badanie testem, który nie spełnia wymagań brytyjskich lub wynik nie zawiera wymaganych informacji, może to uniemożliwić Twoją podróż. Co więcej, jeśli dotrzesz do Wielkiej Brytanii z wynikiem niezgodnym z wytycznymi, możesz podlegać karze £500.