Kwiecień miesiącem autyzmu! Pobierz ebooka i odbierz specjalny rabat Sprawdź szczegóły
  • 0

W badaniu mikrobioty jelit KyberKompakt i KyberKompakt Pro oceniane są mikroorganizmy zasiedlające jelito grube. W zależności od panelu badania, w różnym zakresie badamy mikrobiotę wskaźnikową.

Co ocenia badanie mikrobioty jelit?

Do ocenianych mikroorganizmów w badaniu mikrobioty jelit KyberKompakt i KyberKompakt Pro należy mikrobiota:

  • prozdrowotna, która wspiera Twoje zdrowie (bakterie immunomodulujące oraz ochronne),
  • potencjalnie patogenna, która może szkodzić Twojemu zdrowiu (bakterie proteolityczne oraz grzyby drożdżopodobne i pleśniowe).

Dodatkowo w najszerszym panelu badania mikrobioty jelit – KyberKompakt Pro, przedstawiona jest także informacja na temat:

  • obecności niepożądanej bakterii patogennej – Clostridium difficile wraz z toksyną A/B, która może być związana z biegunkami,
  • mikrobioty prozdrowotnej, odżywiającej nabłonek jelita –

    Akkermansia muciniphila i Faecalibacterium prausnitziiodpowiedzialne za prawidłową szczelność nabłonka jelita, odżywienie i funkcjonowanie śluzówki jelita.

Co zawiera wynik badania mikrobioty jelit KyberKompakt i KyberKompakt Pro?

  • dokładne informacje na temat ilości poszczególnych mikroorganizmów,
  • interpretację wyniku wraz ze szczegółowym opisem,
  • indywidualne zalecenia terapii mikrobiologicznej
  • ocenę innych parametrów kału, takich jak: wartości pH, czy konsystencji.

Terapia mikrobiologiczna (probiotyczna)  dobierana jest dla każdego pacjenta na podstawie wyniku i wywiadu chorobowego oraz zgłaszanych dolegliwości.

Jak czytać nową prezentację graficzną wyniku badania mikrobioty jelit KyberKompakt i KyberKompakt Pro?

Główna część wyniku przedstawiona jest w postaci graficznej, jako tabela. Zawiera ona wszystkie oceniane parametry – nazwy badanych bakterii oraz grzybów, a także informacje o ich dokładnej ilości lub obecności. Forma graficzna tabeli ma na celu ułatwiać zarówno pacjentowi, jak i specjaliście interpretację wyniku oraz zrozumienie opisu wyniku.

W zależności od ocenianego parametru, różne są normy (tzn. wartości odniesienia). Wszystkie są przedstawione na wyniku. Oprócz wartości liczbowej dotyczącej poszczególnych mikroorganizmów, dodatkowo wyniki prezentujemy jako skalę:

  • Punkt zielony – ilość bakterii lub grzybów w Twoim kale jest prawidłowa.
  • Punkt czerwony – ilość mikroorganizmów jest nieprawidłowa.

Na kolejnych stronach wyniku znajdziesz także:

  • szczegółowy opis i interpretację uzyskanych rezultatów,
  • propozycję indywidualnej terapii mikrobiologicznej – probiotycznej.

Jak interpretować wynik badania mikrobioty jelit?

W przypadku bakterii prozdrowotnych, pożądana jest ich obecność. Z kolei, w przypadku mikrobioty potencjalnie patogennnej, korzystne jest kiedy wynik utrzymuje się poniżej wartości odniesienia, a jeśli jest wyższy, a więc nieprawidłowy, wymaga ustalenia odpowiedniego postępowania w konsultacji z lekarzem. Bakterie patogenne nie powinny być obecne w naszych jelitach i mogą być odpowiedzialne za szereg dolegliwości, dlatego również w przypadku potwierdzenia ich obecności w badaniu mikrobioty jelit, warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli szukasz wsparcia specjalistów, możesz skorzystać z pomocy lekarzy konsultujących w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu lub naszym Oddziale w Warszawie. Poznaj naszych specjalistów.

Masz pytania do wyniku badania?

Jeśli masz pytania do wyniku i potrzebujesz wsparcia w zrozumieniu go albo zaleceń terapii mikrobiologicznej, skorzystaj z bezpłatnych konsultacji telefonicznych z naszymi specjalistami! Zapraszamy do kontaktu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Oddział w Warszawie