Kwiecień miesiącem autyzmu! Pobierz ebooka i odbierz specjalny rabat Sprawdź szczegóły
Wzdęcia, gazy, zaparcia?

Porozmawiajmy o SIBO

Zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego nazywany jest najczęściej po prostu SIBO. Dlaczego SIBO? To nic innego jak akronim od angielskiej nazwy Small Intestinal Bacterial Overgrowth. Istnieje również SIBO metanowe, nazywane IMO od angielskiej nazwy Intestinal Methane Overgrowth. Z IMO mamy do czynienia wówczas, gdy w jelicie cienkim dochodzi do przerostu archeonów, które produkują metan.

Zarówno SIBO, jak i IMO powodują nieprzyjemne i dla wielu osób dość krępujące objawy, takie jak: wzdęcia, gazy, zaparcia czy biegunki. Ważne jest jednak, by podzielić się swoimi dolegliwościami ze specjalistą. Dzięki temu specjalista pokieruje Cię na badanie diagnostyczne, takie jak wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku SIBO i IMO lub zaproponuje inne postępowanie, w zależności od Twojej sytuacji zdrowotnej oraz wywiadu. Odpowiednia diagnostyka jest najważniejszą kwestią, jeśli chcesz wyleczyć długotrwałe i uciążliwe dolegliwości.

Darmowe konsultacje i pomoc w zrozumieniu Twojego wnętrza

Jeśli masz dolegliwości jelitowe i zastanawiasz się, czy to właśnie SIBO albo masz już diagnozę SIBO/IMO, zapraszamy Cię na bezpłatne konsultacje telefoniczne z naszymi specjalistkami.

Wystarczy, że zadzwonisz a otrzymasz wsparcie

Krok po kroku wskażemy Ci co robić, by poczuć się lepiej. Sprawdź dostępne terminy konsultacji i zadzwoń. Otrzymasz darmową pomoc w zrozumieniu Twojego wnętrza i wsparcie w doborze badań.

Badanie w kierunku SIBO nie boli i można je wykonać wysyłkowo

Jak diagnozuje się SIBO?

Najczęściej kojarzonymi badaniami z przewodem pokarmowym są gastroskopia i kolonoskopia. Trudno zaprzeczyć, że badania te nie należą do najprzyjemniejszych. Jeśli jednak chodzi o diagnostykę SIBO i IMO, w tym przypadku wykonuje się wodorowo-metanowy test oddechowy. Dobra wiadomość jest taka, że to całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne badanie. Może Cię to zaskoczyć, bo wykonuje się je z wydychanego powietrza! Co więcej, powietrze do badania w kierunku SIBO i IMO możesz pobrać samodzielnie w domu i przesłać do analizy w naszym laboratorium. Brzmi łatwo i przyjemnie, prawda? Rzeczywiście wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku SIBO i IMO przebiega bardzo prosto. Jak sama nazwa wskazuje, podczas analizy w laboratorium mierzymy stężenie wodoru i metanu w wydychanym powietrzu. Gazy te produkowane są przez mikroorganizmy (bakterie, archeony), obecne w jelicie cienkim.

Dbamy o jakość diagnostyki SIBO

W naszym laboratorium, wykonując wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku SIBO i IMO oprócz pomiarów stężenia wodoru i metanu, dodatkowo oceniamy również stężenie dwutlenku węgla – CO2 w każdej analizowanej próbce. Dzięki temu sprawdzamy prawidłowość pobrania wydychanego powietrza w próbce i unikamy fałszywie ujemnych wyników. Do analizy wykorzystujemy specjalistyczną aparaturę – analizator Quintron. Możemy więc śmiało powiedzieć, że nasze badanie w kierunku SIBO charakteryzuje się najwyższą czułością.

Masz SIBO i co dalej?

Zaufaj naszemu doświadczeniu w diagnostyce i leczeniu SIBO

Zapewniamy kompleksowe wsparcie osobom z SIBO już ponad 16 lat. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu, możemy jednoznacznie stwierdzić, że diagnostyka SIBO oraz wsparcie specjalistów są najważniejsze, by pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

W ciągu ostatniego roku wykonaliśmy prawie 1000 wodorowo-metanowych testów oddechowych w kierunku SIBO i IMO

Do najczęstszych objawów naszych pacjentów przed wykonaniem diagnostyki SIBO należały wzdęcia. U kobiet częściej wzdęciom towarzyszyły zaparcia, a u mężczyzn nadmierne gazy.

 

Najczęstsze objawy SIBO u kobiet
  • wzdęcia
  • zaparcia
  • gazy
  • biegunka
  • inne

 

Najczęstsze objawy SIBO u mężczyzn
  • wzdęcia
  • zaparcia
  • gazy
  • biegunka
  • inne
  • SIBO/IMO – test z kontrolą stężenia dwutlenku węgla (CO2)

    299.00 399.00 
  • KyberBiom

    999.00 

Leczenie SIBO – na czym polega?

Leczenie SIBO i IMO zwykle wymaga zastosowania antybiotyku. Dzięki temu już po około 2-3 tygodniach można poczuć się znacznie lepiej. Diagnozę i terapię ustala lekarz (gastroenterolog, gastrolog, internista). Jeśli chcesz umówić się na prywatną (odpłatną) konsultację z naszym lekarzem stacjonarnie w Poznaniu lub telefoniczną – skontaktuj się z rejestracją pod nr tel.: 61 862 63 15 i ustal dogodny termin. Po zastosowaniu antybiotyku, dalsze postępowanie powinno obejmować zmianę diety.

Dieta w SIBO – co jeść by czuć się lepiej?

Najczęściej stosowaną dietą w SIBO jest dieta low FODMAP. Więcej o diecie w SIBO przeczytasz na blogu w artykule przygotowanym przez jedną z naszych dietetyczek. Należy podkreślić, że dietoterapia jest ważnym wsparciem całego procesu leczenia SIBO. Ze względu na to, że prowadzenie diety low FODMAP jest dość trudne, zwykle rekomendujemy skorzystanie ze wsparcia naszego dietetyka.

Czy dieta low FODMAP jest dla Ciebie?

Każdy organizm może reagować inaczej na różne rodzaje diety, również na dietę low FODMAP. Pomimo tego, że z założenia jest ona dedykowana w SIBO i ma pomóc w eliminowaniu dolegliwości, niestety nie przyniesie ulgi u każdej osoby. Czy można sprawdzić skuteczność diety low FODMAP? Tak! Umożliwia to najczulsze badanie mikrobioty jelit KyberBiom, które określa Twój typ FODMAP. Więcej o tym badaniu przeczytasz tutaj. Jeśli masz jakieś pytanie, nasze specjalistki udzielą Ci odpowiedzi podczas bezpłatnych konsultacji telefonicznych.

Oddział w Warszawie