fbpx

Często zadawane pytania(F.A.Q.)

1. Jakie składniki wchodzą w zakres badania ImuPro?

2. Jakie składniki wchodzą w zakres badania alergii IgE-zależnej?

3. Ogólne informacje o badaniach ( tabela zbiorcza: czas oczekiwania na wynik, pobranie materiału, przeciwskazania do wykonania badania)

4. Jakie są przeciwwskazania do wykonania badań mikroflory jelitowej (Kyber), pasożyty?

5. Jakie są przeciwskazania do badania ImuPro?

6. Jakie są przeciwskazania do wykonania badania mikroflory pochwy (Vagistatus), ejakulatu (Urogenitalstatus)?

7. Jakie są przeciwwskazania do wykonania oznaczeń markerów stanu przewodu pokarmowego (laktoferyna, kalprotektyna, zonulina, sIgA, beta-defensyna 2, M2PK)?

8. Jakie są przeciwskazania do wykonania badania w kierunku Helicobacter pylori?

9. Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania KyberPlus?

10. Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania w kierunku boreliozy?

11. Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania PediMyk?

12. Jakie są przeciwwskazania do wykonania badań genetycznych (celiakia, nietolerancja fruktozy, laktozy) ?

13. Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania Parocheck?

14. Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania WTO (wodorowy test oddechowy) w kierunku SIBO, nietolerancji laktozy bądź fruktozy?

15. Czy do badania ImuPro oraz IgE trzeba być na czczo?

Zaleca się być na czczo lub ewentualnie należy odczekać 2-3 godziny od ostatniego, lekkostrawnego posiłku (należy unikać zbyt tłustych pokarmów przed pobraniem krwi – czasowa lipemia może wpływać na oznaczenie).

16. Jaki jest czas oczekiwania na wynik?

17. Czy wykonując wyższy panel ImuPro, np. Complete, po wykonaniu wcześniej niższego panelu (Basic, Vegetarian, Screen , Screen+) można otrzymać zniżkę?

Nie, każde z badań traktowane jest osobno. Badania wykonywane są na różnych płytkach testowych (ELISA).

Natomiast, jeśli w ciągu roku było wykonywane u tej samej osoby badanie ImuPro to przysługuje 5% zniżki na badanie KyberKompakt Pro.

18. Czy istnieje możliwość samodzielnego wyboru składników w ramach badań ImuPro?

Nie, nie ma możliwości samodzielnego wybierania składników w ramach badań ImuPro. Jest to związane ze stałą kombinacją alergenów pokarmowych trwale naniesionych przez producenta na płytki testowe (ELISA).

19. Czy istnieje możliwość wykonania badań w ramach umowy z NFZ?

Nie, wszystkie badania wykonywane są odpłatnie.

20. Co oznaczają gwiazdki przy niektórych produktach z w badaniu ImuPro?

Niektóre zboża naturalnie zawierają gluten. Ekstrakty zbóż zawierających gluten (np. pszenicy) oraz glutenu jako wyizolowanego białka są badane w teście ImuPro osobno. W przypadku podwyższonego poziomu przeciwciał skierowanych przeciwko glutenowi, wszystkie zboża naturalnie zawierające gluten będą zakwalifikowane automatycznie na tym samym poziomie reakcji. Na przykład, jeśli gluten powoduje występowanie “znacznie podwyższonego” poziomu przeciwciał IgG, wtedy reakcja na pszenicę także będzie “znacznie podwyższona”. Jeśli zmierzony poziom przeciwciał IgG skierowanych przeciwko specyficznym białkom danego zboża jest niższy niż 7.50 μg/ml, wtedy badany produkt może być spożywany, jeśli jest oznakowany jako certyfikowany bezglutenowy np. bezglutenowe płatki owsiane.

21. Kiedy wykonujemy oznaczenie lekowrażliwości w badaniu PediMyk?

Lekowrażliwość jest wykonywana tylko w przypadku wyhodowania grzybów drożdżopodobnych z próbki. Oznaczenie lekooporności pozwala dobrać celowany lek przeciwgrzybiczy. Wykonanie tego badania jest uzgadniane z osobą zlecającą, gdyż jest ono dodatkowo płatne.

22. Czy kał biegunkowy jest materiałem diagnostycznym w przypadku badania KyberKompakt Pro/ KyberKompakt/KyberStatus/KyberMyk?

Tak, kał biegunkowy jest także materiałem diagnostycznym do badania KyberKompakt Pro/ KyberKompakt/KyberStatus/KyberMyk.

23. Czy stosowanie probiotyków jest przeciwwskazaniem do wykonania badania KyberKompakt Pro/ KyberKompakt/KyberStatus/KyberMyk?

Nie, stosowanie probiotyków nie jest przeciwskazaniem do wykonania badania KyberKompakt Pro/ KyberKompakt/KyberStatus/KyberMyk.

24. Od jakiego wieku są wykonywane badania KyberKompakt Pro/KyberKompakt/KyberStatus/KyberMyk?

KyberKompakt/KyberStatus/KyberMyk. – brak ograniczeń wiekowych.

KyberKompakt PRO – od 2. roku życia.

25. Od jakiego wieku wykonywane jest oznaczenie kalprotektyny?

Kalprotektyna oznaczana jest od 4. roku życia, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.

26. Od jakiego wieku wykonywane są badania ImuPro?

Badanie ImuPro można wykonywać od 1. roku życia (ukończony 12. miesiąc życia). Poniżej 12 miesiąca życia badanie wykonujemy z krwi matki.

27. Od jakiego wieku wykonywane jest badanie w kierunku alergii IgE zależnej?

Od 6. miesiąca życia – rekomendacja producenta testów

28. Czy na badania należy się umawiać?

Nie, na większość badań nie trzeba się wcześniej umawiać.

Jedyne badania, na które należy się umówić to wodorowe testy oddechowe (WTO): nietolerancja laktozy, fruktozy, SIBO.

29. W jakich godzinach przyjmowany jest materiał do badań?

Materiał do badań przyjmowany jest od poniedziałku do piątku 7:30-16:00.

30. W jakich godzinach odbywają się pobrania krwi w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu?

Krew można pobrać od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30 – 16:00, natomiast u dzieci od poniedziałku do piątku, w godz. 7:30-14:30.

31. Gdzie można pobrać krew do badań?

Oprócz możliwości pobrania krwi w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, istnieje możliwość pobrania krwi w innych laboratoriach. Spis punktów partnerskich, które świadczą taką usługę znajduje się pod adres internetowym: //instytut-mikroekologii.pl/#szukajlabolatorium

32. Gdzie wykonywany jest pełen panel badania KyberPlus?

Materiał do badania KyberPlus należy wysłać do Instytutu Mikroekologii w Herborn, na adres:

Institut für Mikroökologie

Auf den Lüppen 8

35745 Herborn, Niemcy

33. Jak powinien być przechowywany kał do badań mikrobiologicznych KyberStatus/Kompakt/Pro/Myk) oraz parazytologicznych (pasożyty jelitowe)?

Kał do czasu wysyłki powinien być przechowywany w lodówce (2-8 stopni). Maksymalny czas dostarczenia materiału do badania od momentu pobrania wynosi 72 h. W przypadku badania w kierunku pasożytów jelitowych czas dostarczenia materiału do badania od momentu pobrania wynosi 48 h.

34. Jak powinien być przechowywany materiał do badania VagiStatus?

Materiał do badania VagiStatus powinien być przechowywany w lodówce (2-8 stopni) Maksymalny czas dostarczenia materiału do badania od momentu pobrania wynosi 48 h.

35. Jak pobiera się materiał w kierunku owsicy?

Badanie na owsiki polega na pobraniu materiału badawczego na przeźroczystą taśmę klejącą przyłożoną do szpary międzypośladkowej (okolice odbytu), po przebudzeniu w godzinach porannych, bez porannej toalety. Następnie taśmę należy przykleić na szkiełko podstawowe (mikroskopowe)Maksymalny czas dostarczenia materiału do badania od momentu pobrania wynosi 48 h.

36. Czy badanie ImuPro można wykonać w ciąży?

Tak, ciąża nie jest przeciwskazaniem do wykonania badania ImuPro.

37. Czy każdy panel ImuPro można wykonać z krwi włośniczkowej i czy wynik się czymś różni?

Z krwi włośniczkowej można wykonać badania ImuPro Screen, ImuPro Screen+, ImuPro Basic i ImuPro Vegetarian. Nie ma możliwości wykonania badaniu ImuPro Complete z krwi włośniczkowej. Wyniki badań z krwi włośniczkowej prezentowane są w trzystopniowej ( dla badania ImuPro Screen dwustopniowej) skali bez podania dokładnego stężenia przeciwciał IgG w przeciwieństwie do badania z krwi żylnej gdzie podane są dokładne stężenia przeciwciał IgG (µg/ml). Kliknij tutaj by dowiedzieć się więcej.

Tutaj podlinkowane: //instytut-mikroekologii.pl/wp-content/uploads/2016/12/kwt.pdf

38. W jaki sposób prezentowany jest poziom przeciwciał IgG z badaniach ImuPro?

40. Przeciwwskazania do WTO

Bezwzględne przeciwwskazania:

   • Zdiagnozowana lub podejrzewana wrodzona nietolerancja fruktozy (przeciwwskazanie dla wodorowego testu oddechowego z fruktozą i sorbitolem).
   • Zdiagnozowana lub podejrzewana (poposiłkowa) hipoglikemia.

Względne przeciwwskazania:

   • Przyjmowanie antybiotyków (w okresie 4 tygodni przed badaniem).
   • Kolonoskopia (w okresie 4 tygodni przed badaniem).
   • Irygoskopia (w okresie 4 tygodni przed badaniem).
   • Fluoroskopia jelita cienkiego (w okresie 4 tygodni przed badaniem).
   • Ileostomia (z wyjątkiem diagnostyki przerostu bakteryjnego jelita cienkiego – SIBO).

41. Czy można wykonać dwa testy wodorowe jednego dnia?

Nie można wykonać dwóch testów wodorowych jednego dnia, ponieważ każdy z nich wymaga zachowania 14h postu przed badaniem. Jeśli pacjent chce wykonać kilka testów oddechowych, każdy z nich musi odbyć się osobnego dnia, przy czym zaleca się, aby diagnostyka SIBO oparta na laktulozie była zawsze wykonywana jako ostatnia, ponieważ objawy występujące po wykonaniu testu mogą się utrzymywać do trzech dni.

42. Czym się różni test SIBO z substratem glukoza od testu SIBO z substratem laktuloza?

Obciążanie glukozą stosuje się jako pierwszy wybór, ponieważ całkowicie wchłania się ona w jelicie cienkim i jest czulszym wskaźnikiem wykrycia SIBO. Natomiast minusem zastosowania glukozy w celu wykrycia SIBO może być sytuacja, gdy podejrzewa się przerost bakteryjny w końcowej części jelita cienkiego. Glukoza może zostać zbyt szybko wchłonięta i nie dotrzeć do dystalnej części tego organu, co może skutkować niewykryciem SIBO. Laktuloza – przechodzi przez cały przewód pokarmowy. Plusem zastosowania tego substratu jest możliwość zdiagnozowania, oprócz SIBO, także spowolnionego pasażu jelitowego (tzw. jelita leniwego). Test oparty na glukozie trwa 1h, test oparty na laktulozie – 3h. Decyzję który z substratów powinien być zastosowany w badaniu SIBO pomoże pomóc podjąć lekarz lub dietetyk.

43. Czym się różni alergia IgE – zależna od IgG – zależnej?

Reakcje IgE-zależne to reakcje natychmiastowe często ostre i łatwe do zaobserwowania (objawy pojawiają się do kilku godzin od spożycia/ zetknięcia z alergenem), natomiast nadwrażliwości IgG-zależne są reakcjami opóźnionymi (reakcja pojawiają się po kilku godzinach do 3 dni po spożyciu alergenu), objawy te są bardziej zróżnicowane i trudniejsze do powiązania z danym pokarmem.

44. Czy jeśli mam alergię IgE – zależną np. na orzechy, to w badaniu ImuPro również wyjdzie mi ta alergia?

Nie, alergie pokarmowe IgE i IgG-zależne powstają w różnych mechanizmach. W alergii IgE – zależnej układ odpornościowy wytwarza swoiste przeciwciała IgE, które prowadzą do natychmiastowej reakcji alergicznej. Objawy pojawiają się w ciągu kilku sekund lub minut. Badanie ImuPro nie wykrywa alergii pokarmowej IgE – zależnej. W alergii IgG – zależnej układ odpornościowy wytwarza swoiste przeciwciała IgG, przeciwciała mogą prowadzić do rozwoju procesu zapalnego, a objawy mogą wystąpić nawet po upływie 3 dni od spożycia produktu wyzwalającego objawy alergii. Zatem produkty alergizujące w jednym typie reakcji alergicznych, nie muszą pokrywać się z drugim.

45. Co to jest autoszczepionka i w jakim celu się ją stosuje?

Autoszczepionka jest preparatem przygotowanym z zabitych komórek niepatogennej formy bakterii Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), z kału pacjenta. Bakteria ta naturalnie bytuje w jelicie człowieka i pojawia się jako jedna z pierwszych, kolonizujących przewód pokarmowy tuż po narodzeniu człowieka. Niepatogenne bakterie jelitowe zasiedlające przewód pokarmowy są jednym z pierwszych antygenów aktywujących rozwój i fizjologiczne dojrzewanie układu immunologicznego, stymulują naturalną odporność.

Autoszczepionka stanowi indywidualnie dopasowany lek, mający na celu podniesienie odporności organizmu, stanowiąc uzupełnienie leczenia. Wskazaniem do stosowania autoszczepionki są przewlekłe stany chorobowe i nawracające infekcje, ale również choroby o podłożu alergicznym (np. AZS) czy autoimmunologicznym. Autoszczepionka wytwarzana jest w specjalistycznym laboratorium Instytutu Mikroekologii w Herborn (Niemcy). Wykonanie autoszczepionki zleca lekarz prowadzący. Czas wyprodukowania autoszczepionki wynosi ok. 6-8 tygodni.

W niektórych sytuacjach szczepionkę można wykonać się z patogennych bakterii lub grzybów drożdżopodobnych, wywołujących określone infekcje u pacjenta (np. zmiany ropne skóry, zakażenie pochwy). Decyzje o tego typu szczepionce podejmuje z reguły lekarz prowadzący.

46. Gdzie wykonywana jest autoszczepionka?

Materiał na autoszczepionkę, wraz w wypełnionym przez lekarza formularzem zlecenia należy wysłać do Instytutu Mikroekologii w Herborn, na adres:

Institut für Mikroökologie

Auf den Lüppen 8

35745 Herborn, Niemcy

47. Jak przygotować się do badania krwi w laboratorium Synevo?

48. Jak pobrać mocz do badania ogólnego?

  1. PRZED POBRANIEM MOCZU DO BADAŃ NALEŻY:

  • Na kilka dni przed stosować umiarkowaną, zwyczajową dietę oraz przyjmować fizjologiczną (normalną) ilość płynów.

  • Na kilka dni przed unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, który może spowodować pojawienie się w moczu lub zwiększenie stężenia białka oraz ciał ketonowych.

  • W ciągu dobry poprzedzającej badanie powstrzymać się od stosunków płciowych.

  • W dniu badania, przed pobraniem moczu dokładnie umyć okolice ujścia cewki moczowej, ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących.

  • Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy unikać pobierania moczu do badania w okresie od dwóch dni poprzedzających menstruację aż do dwóch dni po jej zakończeniu, ze względu na dużą ilość krwinek czerwonych i nabłonków uniemożliwiających uzyskanie wiarygodnych wyników badania. Jeśli badanie moczu jest konieczne w tym okresie należy zastosować tampon i umyć starannie okolice ujścia cewki moczowej ciepłą wodą, bez środków myjących i dezynfekujących.

  1. POBIERANIE MOCZU:

  • Standardową próbką moczu do badań laboratoryjnych jest pierwsza poranna próbka moczu.

  • Mocz należy pobrać do czystego pojemnika jednorazowego (do nabycia w aptece), bezpośrednio po spoczynku nocnym.

  • Po dokonaniu czynności higienicznych opisanych w punkcie 1. należy część moczu oddać do ubikacji, a następną porcję moczu do przygotowanego pojemnika. Pozwala to na oddania do badania tzw. środkowego strumienia moczu.

  • Pojemnik z pobranym moczem należy opisać imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia i jak najszybciej, w ciągu maksymalnie 4h od pobrania, dostarczyć do laboratorium.

49. Jaka jest różnica między nietolerancją, a alergią pokarmową?

Nietolerancja jest wywołana najczęściej niedoborem enzymów trawiennych lub uszkodzeniem kosmków jelitowych, co zaburza wchłanianie i dotyczy tylko węglowodanów (cukrów złożonych), natomiast alergia jest reakcją immunologiczną organizmu i charakteryzuje się produkcją przeciwciał, skierowanych przeciwko antygenom pokarmowym, przede wszystkim białkom. Nietolerancje pokarmowe diagnozuje się przy użyciu wodorowych testów oddechowych – WTO (badanie wykonywane na miejscu w Instytucie Mikroekologii po uprzednim umówieniu telefonicznym), natomiast alergię diagnozuje się w oparciu o badania z surowicy krwi (test ImuPro w kierunku alergii IgG-zależnej, testy EuroLine w kierunku alergii natychmiastowej, IgE-zależnej).

Koszyk Produkt został usunięty. Cofnij
 • Brak produktów w koszyku