Co to jest alergia?

Monika Cyprian

24.07.2019

Alergia to nadwrażliwość organizmu na zetknięcie z alergenem (antygenem), wywołująca patologiczną reakcję organizmu.
Alergie są uznawane za plagę XXI wieku. Do ich rozwoju przyczynia się bardzo wiele czynników. Z jednej strony nadmierna higienizacja życia, a z drugiej coraz większe zanieczyszczenie środowiska i wysokoprzetworzona żywność. Alergię IgG – zależną nazywa się często alergią pokarmową opóźnioną, nadwrażliwością pokarmową, oraz nietolerancją pokarmową (co nie jest do końca poprawne).

Chcesz dowiedzieć się czym różni się alergia od nietolerancji pokarmowej? Przeczytaj więcej tutaj.

Warto wiedzieć, że oprócz alergii natychmiastowej (czyli IgE-zależnej) jest jeszcze alergia pokarmowa opóźniona (IgG-zależna). Czym się różnią?

Rodzaje alergii – alergia pokarmowa IgE-zależna (natychmiastowa) i IgG-zależna (opóźniona, utajona)

W przypadku alergii IgE-zależnej reakcja występuje szybko (od kilku sekund do kilkudziesięciu minut). Objawy łatwo skojarzyć z reakcją alergiczną:  wysypka, obrzęk, duszności, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny. Zwykle pacjent sam potrafi zidentyfikować alergen, po którym wystąpiły u niego objawy. Alergia pokarmowa IgE-zależna może być wziewna, pokarmowa albo kontaktowa. Z tym typem alergii wiąże się wstrząs anafilaktyczny, czyli gwałtowna reakcja organizmu na alergen, która może doprowadzić nawet do śmierci. Alergia pokarmowa opóźniona (IgG-zależna) jest zdecydowanie trudniejsza do zdiagnozowania, ponieważ objawy są nieswoiste i występują po dłuższym czasie (do 3 dni) od spożycia alergenu. Alergia opóźniona (IgG-zależna) jest nabyta i przy odpowiednim leczeniu może mieć charakter tymczasowy.  Ważna jest jednak odpowiednia diagnostyka i wdrożenie diety eliminacyjno – rotacyjnej oraz probiotykoterapii. Probiotykoterapia pomaga uszczelnić barierę jelitową (tzw. leaky gut, czyli jelito przesiąkliwe/cieknące jelito), które jest jedną z głównych przyczyn powstania alergii IgG-zależnej.

Objawy alergii pokarmowej opóźnionej (IgG-zależnej)

Alergia pokarmowa opóźniona (IgG-zależna) może powodować szereg objawów, których często nie kojarzymy z reakcją alergiczną. Są to między innymi:

  • Częste zmęczenie, osłabienie bez wyraźnej przyczyny;
  • Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, zaparcia;
  • Migreny i nawracające bóle głowy;
  • Problemy skórne: wysypki, rumień, atopowe zapalenie skóry;
  • Zaostrzenia chorób autoimmunizacyjnych, np. bielactwa czy choroby Hashimoto,
  • Wahania masy ciała, również dobowe (czyli na przykład jednego dnia rano ważymy 60 kilogramów, a następnego dnia rano 62 kilogramy).

Nieleczona alergia opóźniona (IgG-zalezna) prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych. Towarzyszy jej często zespół jelita przesiąkliwego – czyli osłabienie bariery jelitowej, które bardzo niekorzystnie wpływa na układ immunologiczny.

Układ immunologiczny człowieka jest silnie związany z jelitami i bytującą tam mikroflorą. Dlatego ogromne znaczenie w leczeniu alergii pokarmowych IgG – zależnych ma prawidłowa mikroflora jelit. Bakterie jelitowe pełnią bardzo różne role, również związane ze stymulacją układu odpornościowego. Poza tym są ważnym elementem bariery jelitowej. Jeśli funkcjonuje ona prawidłowo, to nie ma możliwości przepuszczania do krwiobiegu zbyt dużych cząstek pokarmu. Jeśli jelito jest nieszczelne (przesiąkliwe) to następuje odpowiedź układu immunologicznego i powstaje reakcja alergiczna na pokarm.

Diagnostyka i leczenie alergii pokarmowej IgG-zależnej

Alergię pokarmową opóźnioną (IgG – zależną) diagnozuje się przy pomocy testów z krwi ImuPro. Testy te są często nazywane „badania na nietolerancję pokarmową”, „badania na nadwrażliwość pokarmową”. Na podstawie wyniku powinna zostać wdrożona dieta eliminacyjno–rotacyjna. W przypadku stwierdzenia alergii IgG-zależnej warto uzupełnić terapię o diagnostykę mikroflory jelit KyberKompakt Pro i wprowadzić celowaną probiotykoterapię. Takie dwutorowe działanie pomaga szybko i skutecznie zażegnać problemy zdrowotne związane z alergią.