Ranking badań SIBO – jakie badanie wybrać i gdzie wykonać badanie SIBO?
Wzdęcia, gazy, bóle brzucha, złe samopoczucie po spożyciu probiotyków i prebiotyków, surowych warzyw, owoców, czy kiszonek to najczęstsze objawy zespołu rozrostu bakterii jelita cienkiego, czyli SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) i nadmiernego rozrostu archeonów w jelicie cienkim, czyli IMO.
Aby rozpocząć leczenie i pozbyć się dolegliwości SIBO oraz IMO przede wszystkim należy zacząć od wykonania odpowiedniego badania diagnostycznego. Tu pojawia się pytanie, jakie badanie SIBO wybrać: wodorowy test oddechowy czy wodorowo-metanowy test oddechowy?
Z tego artykułu
dowiesz się:
Jak wykonać badanie SIBO?
Badanie w kierunku SIBO i IMO wykonuje się łatwo i bezboleśnie za pomocą testów oddechowych, które polegają na pomiarze gazów w wydychanym powietrzu. W zależności od testu, badany jest sam wodór lub wodór i metan. Człowiek nie produkuje naturalnie wodoru i metanu, dlatego pojawienie się tych gazów w wydychanym powietrzu wskazuje na SIBO lub IMO, czyli obecność mikroorganizmów w jelicie cienkim. Całkowity czas badania to ok. 3 h, a próbki wydychanego powietrza są pobierane w określonych odstępach czasu.
Badanie rozpoczyna się na czczo, a następnie spożywa się cukier – zwykle laktulozę lub glukozę. W przypadku SIBO i IMO, bakterie i archeony obecne w jelicie cienkim, produkują wodór i metan podczas fermentacji spożytego cukru, więc gazy te pojawiają się w kolejnych próbkach wydychanego powietrza. Warto jednak wiedzieć, że do wytworzenia metanu archeony zużywają wodór, więc test oddechowy sprawdzający wyłącznie stężenie wodoru może dać fałszywie ujemny wynik. Podczas całego testu, aż do zakończenia pomiarów, należy pozostawać w spoczynku. Wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku SIBO można bezpiecznie wykonać stacjonarnie i wysyłkowo.
Gdzie wykonać badanie SIBO?
Diagnostyka SIBO jest już coraz szerzej dostępna w Polsce, ale nie każdy wie gdzie wykonać badanie. W ofercie większości dużych miast w Polsce – Poznań, Warszawa, Wrocław, Gdańsk, jest już dostępne badanie SIBO. Okazuje się jednak, że w zależności od miejsca, jakość badania może być różna. Dla wielu osób ważna jest zarówno jakość badania, ale też dostęp do badania SIBO wykonywanego wysyłkowo.
Wysokiej jakości wodorowo-metanowy test oddechowy do badania SIBO stacjonarnie w Poznaniu oraz wysyłkowo na terenie całej Polski zapewnia Instytut Mikroekologii, który mieści się przy ul. Sielskiej 6 (Poznań, Grunwald, w pobliżu pętli Górczyn – łatwo więc również dojechać z okolic Poznania). Szczegółowe informacje o tym badaniu poznasz tutaj.
Niewątpliwymi atutami badania w Instytucie jest jakość oraz kompleksowe wsparcie specjalistów. Każde badanie SIBO w Instytucie jest przeprowadzane w specjalistycznym laboratorium, przy użyciu profesjonalnego sprzętu badawczego. Zawsze mierzone jest stężenie wodoru i metanu w 10 próbkach wydychanego powietrza, pobranych w trakcie 180 min testu. Oceniana jest też prawidłowość pobrania wydychanego powietrza w każdej badanej próbce poprzez dodatkowe oznaczenie stężenia dwutlenku węgla – CO2, co wyklucza wyniki fałszywie ujemne.
Specjaliści Instytutu zapewniają wsparcie podczas bezpłatnych konsultacji telefonicznych, procedury przygotowania do badania SIBO, dokładne instrukcje samodzielnego pobrania materiału do wodorowo-metanowego testu oddechowego. Wynik wodorowo-metanowego testu w Instytucie zawiera interpretację diagnostyczną, która pozwala łatwo zrozumieć, czy pomiary wskazują na SIBO lub IMO, i co dalej robić. Wykonując badanie SIBO stacjonarnie w Poznaniu w Instytucie, wynik otrzymujesz w dniu badania, a diagnostka laboratoryjna omawia go z Tobą po badaniu. Jeśli chcesz wykonać wodorowo-metanowy test oddechowy na SIBO w Poznaniu stacjonarnie, badanie możesz zamówić online, a następnie wystarczy, że umówisz termin pobrania w siedzibie Instytutu przy ul. Sielskiej 6 dzwoniąc
pod nr (61) 862 63 35.
Czym kierować się przy wyborze badania?
Wodorowo-metanowy test oddechowy to aktualnie najbardziej skuteczna nieinwazyjna diagnostyka SIBO/IMO. Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę, wybierając badanie spośród oferty dostępnej na rynku i poznaj cechy dobrego badania w kierunku SIBO:

Jakość badania


Dokładność badania


Opieka przed wykonaniem badania


Opieka w trakcie wykonywania badania


Opieka po wykonaniu badania


Cena


Możliwość pobrania materiału w domu


Oszczędność czasu

Ranking badań SIBO – które badanie wybrać?
Wodorowy czy wodorowo-metanowy test oddechowy? Badanie SIBO stacjonarnie czy w domu? Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę, wybierając badanie spośród oferty dostępnej na rynku i poznaj cechy dobrego badania w kierunku SIBO:
Wybierany przez specjalistów
Wodorowo-metanowy test oddechowy
– badanie stacjonarne w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu














Ta sama jakość – większa wygoda
Wodorowo-metanowy test oddechowy
– badanie wysyłkowe













Badanie wykonywane w większości placówek
Wodorowy test oddechowy – WTO






Nie wiesz, które badanie wybrać – skorzystaj z konsultacji
Masz wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, zaparcia? Podejrzewasz, że masz SIBO lub IMO? Skorzystaj z darmowych konsultacji telefonicznych ze specjalistkami z Instytutu Mikroekologii. Pomogą Ci zrozumieć Twoje wnętrze i ustalić, jakie podjąć kroki w drodze do zdrowia i dobrego samopoczucia.
Co dalej po badaniu SIBO?
Po wykonaniu badania, na wynik zazwyczaj czeka się maksymalnie kilka dni. Należy pamiętać, że każdy wynik powinien być skonsultowany z lekarzem. Lekarz zinterpretuje wynik i zaproponuje odpowiednie postępowanie.
Pozytywny wynik SIBO – co robić?
Jeżeli wynik badania jest pozytywny i potwierdza SIBO lub IMO, lekarz gastroenterolog dopasowuje schemat leczenia, który zazwyczaj opiera się na zastosowaniu antybiotyków. W celu wsparcia terapii, po zakończeniu leczenia, należy wdrożyć odpowiednią dietę. Najczęściej w SIBO jest to dieta low FODMAP, która charakteryzuje się małą zawartością fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli. Warto zasięgnąć pomocy dietetyka, który wytłumaczy, jak zastosować dietę, aby była bezpieczna i pełnowartościowa oraz wspierała organizm w procesie leczenia. Dodatkowo po zakończeniu leczenia, w celu wsparcia mikrobioty jelit, warto zastosować probiotyki. Probiotyki powinny być dopasowane do potrzeb organizmu. W tym celu przydatne jest wykonanie badania mikrobioty jelit, który określi jej skład – dla osób z SIBO dedykowane jest badanie KyberBiom. Na podstawie składu mikrobioty jelit oraz objawów i wywiadu zdrowotnego, wraz z wynikiem badania mikrobioty jelit KyberBiom, otrzymuje się propozycję indywidualnej probiotykoterapii. Dodatkowo KyberBiom określa typ FODMAP, co pozwala ustalić, czy zastosowanie diety low FODMAP może złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe związane z SIBO.
Negatywny wynik SIBO – co dalej?
Jeżeli wynik badania jest negatywny i wykluczył SIBO, ale objawy nadal występują, warto poszerzyć diagnostykę, w celu znalezienia przyczyn. Dolegliwości jelitowe mogą być spowodowane przez brak równowagi mikrobioty jelita grubego. Wykonanie badania KyberBiom pozwala sprawdzić skład mikrobioty jelit i dopasować indywidualnie probiotykoterapię, tak by przywrócić wewnętrzną równowagę. Inną przyczyną dolegliwości jelitowych mogą być nadwrażliwości pokarmowe. W przypadku podejrzeń występowania nadwrażliwości pokarmowych można wykonać badania z krwi ImuPro. Pozwalają one na wykrycie nadwrażliwości i zastosowanie dopasowanej diety eliminacyjnej, która może pomóc w zniwelowaniu dolegliwości.