Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej Sprawdź szczegóły

Ranking badań SIBO – jakie badanie wybrać i gdzie wykonać badanie SIBO?

Wzdęcia, gazy, bóle brzucha, złe samopoczucie po spożyciu probiotyków i prebiotyków, surowych warzyw, owoców, czy kiszonek to najczęstsze objawy zespołu rozrostu bakterii jelita cienkiego, czyli SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) i nadmiernego rozrostu archeonów w jelicie cienkim, czyli IMO.

Aby rozpocząć leczenie i pozbyć się dolegliwości SIBO oraz IMO przede wszystkim należy zacząć od wykonania odpowiedniego badania diagnostycznego. Tu pojawia się pytanie, jakie badanie SIBO wybrać: wodorowy test oddechowy czy wodorowo-metanowy test oddechowy?

Z tego artykułu
dowiesz się:

Jak wykonać badanie SIBO?

Badanie w kierunku SIBO i IMO wykonuje się łatwo i bezboleśnie za pomocą testów oddechowych, które polegają na pomiarze gazów w wydychanym powietrzu. W zależności od testu, badany jest sam wodór lub wodór i metan. Człowiek nie produkuje naturalnie wodoru i metanu, dlatego pojawienie się tych gazów w wydychanym powietrzu wskazuje na SIBO lub IMO, czyli obecność mikroorganizmów w jelicie cienkim. Całkowity czas badania to ok. 3 h, a próbki wydychanego powietrza są pobierane w określonych odstępach czasu.

Badanie rozpoczyna się na czczo, a następnie spożywa się cukier – zwykle laktulozę lub glukozę. W przypadku SIBO i IMO, bakterie i archeony obecne w jelicie cienkim, produkują wodór i metan podczas fermentacji spożytego cukru, więc gazy te pojawiają się w kolejnych próbkach wydychanego powietrza. Warto jednak wiedzieć, że do wytworzenia metanu archeony zużywają wodór, więc test oddechowy sprawdzający wyłącznie stężenie wodoru może dać fałszywie ujemny wynik. Podczas całego testu, aż do zakończenia pomiarów, należy pozostawać w spoczynku. Wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku SIBO można bezpiecznie wykonać stacjonarnie i wysyłkowo.

Gdzie wykonać badanie SIBO?

Diagnostyka SIBO jest już coraz szerzej dostępna w Polsce, ale nie każdy wie gdzie wykonać badanie. W ofercie większości dużych miast w Polsce – Poznań, Warszawa, Wrocław, Gdańsk, jest już dostępne badanie SIBO. Okazuje się jednak, że w zależności od miejsca, jakość badania może być różna. Dla wielu osób ważna jest zarówno jakość badania, ale też dostęp do badania SIBO wykonywanego wysyłkowo.

Wysokiej jakości wodorowo-metanowy test oddechowy do badania SIBO stacjonarnie w Poznaniu oraz wysyłkowo na terenie całej Polski zapewnia Instytut Mikroekologii, który mieści się przy ul. Sielskiej 6 (Poznań, Grunwald, w pobliżu pętli Górczyn – łatwo więc również dojechać z okolic Poznania). Szczegółowe informacje o tym badaniu poznasz tutaj.

Niewątpliwymi atutami badania w Instytucie jest jakość oraz kompleksowe wsparcie specjalistów. Każde badanie SIBO w Instytucie jest przeprowadzane w specjalistycznym laboratorium, przy użyciu profesjonalnego sprzętu badawczego. Zawsze mierzone jest stężenie wodoru i metanu w 10 próbkach wydychanego powietrza, pobranych w trakcie 180 min testu. Oceniana jest też prawidłowość pobrania wydychanego powietrza w każdej badanej próbce poprzez dodatkowe oznaczenie stężenia dwutlenku węgla – CO2, co wyklucza wyniki fałszywie ujemne.

Specjaliści Instytutu zapewniają wsparcie podczas bezpłatnych konsultacji telefonicznych, procedury przygotowania do badania SIBO, dokładne instrukcje samodzielnego pobrania materiału do wodorowo-metanowego testu oddechowego. Wynik wodorowo-metanowego testu w Instytucie zawiera interpretację diagnostyczną, która pozwala łatwo zrozumieć, czy pomiary wskazują na SIBO lub IMO, i co dalej robić. Wykonując badanie SIBO stacjonarnie w Poznaniu w Instytucie, wynik otrzymujesz w dniu badania, a diagnostka laboratoryjna omawia go z Tobą po badaniu. Jeśli chcesz wykonać wodorowo-metanowy test oddechowy na SIBO w Poznaniu stacjonarnie, badanie możesz zamówić online, a następnie wystarczy, że umówisz termin pobrania w siedzibie Instytutu przy ul. Sielskiej 6 dzwoniąc
pod nr (61) 862 63 35.

Czym kierować się przy wyborze badania?

Wodorowo-metanowy test oddechowy to aktualnie najbardziej skuteczna nieinwazyjna diagnostyka SIBO/IMO. Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę, wybierając badanie spośród oferty dostępnej na rynku i poznaj cechy dobrego badania w kierunku SIBO:

Jakość badania

Badanie najwyższej jakości charakteryzuje się przestrzeganiem szeregu wytycznych m.in. rekomendacji północnoamerykańskiego konsensusu, zawartych w ACG Clinical Guideline: Small Intestinal Bacterial Overgrowth. Badanie SIBO powinno mieć wykonane przynajmniej 8-10 pomiarów przez 120-180 min w określonych odstępach czasowych. Błędem jest redukowanie ilości pomiarów np. do 5 i reklamowanie tego jako oszczędność czasu poświęconego na badanie. Najbardziej istotny w interpretacji badania SIBO jest pomiar stężenia gazów w 90 minucie testu. Bardzo niepokojące jest pominięcie tego pomiaru, ponieważ jest on kluczowy dla interpretacji wyniku i rozpoznania SIBO oraz IMO. Dodatkowym parametrem zwiększającym jakość wodorowo-metanowego testu oddechowego jest ocena prawidłowości pobrania wydychanego powietrza w badanej próbce. Jest to możliwe poprzez dodatkowe oznaczenie stężenia dwutlenku węgla – CO2 w analizowanej próbce. Zapewnia to uniknięcie sytuacji, w której wynik testu w kierunku SIBO i IMO jest fałszywie ujemny, ze względu na zmieszanie wydychanego powietrza z pokojowym.

Dokładność badania

Za dokładność badania SIBO odpowiada m.in. metoda chromatografii gazowej, która pozwala na bardzo precyzyjną ocenę stężenia poszczególnych gazów w wydychanym powietrzu. Wiele zależy od sprzętu, a nawet postępowania z nim. Specjalistyczne urządzenie do wykonywania pomiarów powinno być regularnie kalibrowane. Ważne też, aby sprzęt do diagnostyki SIBO był stale na miejscu, w ciągłym monitoringu warunków temperatury i wilgotności. Nieprzestrzeganie tych zasad przez laboratorium może zaburzyć proces diagnostyczny.

Opieka przed wykonaniem badania

Właściwe przygotowanie do badania w kierunku SIBO jest niezbędne i stanowi kluczowy czynnik prawidłowo przeprowadzonego wodorowo-metanowego testu oddechowego. Złe przygotowanie wychodzi na jaw już w pierwszym pomiarze. Powoduje zbyt wysokie stężenie wodoru na czczo, co uniemożliwia przeprowadzanie kolejnych pomiarów. Wykonanie testu oddechowego wówczas trzeba przełożyć. Dlatego wsparcie specjalisty i omówienie procedury przygotowania przed wykonaniem badania jest istotne dla każdej osoby zainteresowanej diagnostyką SIBO. Koniecznie upewnij się, czy wybrana przez Ciebie placówka zapewnia łatwy dostęp do specjalistów przed badaniem i informacje o przygotowaniu.

Opieka w trakcie wykonywania badania

Choć wodorowo-metanowy test oddechowy jest nieinwazyjnym badaniem SIBO to jednak w trakcie jego wykonywania mogą pojawić się przykre dolegliwości żołądkowo-jelitowe: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha. Komfortem może być więc pozostawanie pod opieką personelu medycznego przez cały okres badania, który w razie gorszego samopoczucia zapewni wsparcie. Choć może to nie być oczywiste, ważne jest, aby placówka wykonująca badanie SIBO zapewniła pacjentom wszystko w jednym miejscu - dostęp do toalety, punktu pomiarów, poczekalni, bez konieczności przemieszczania. Pozostawanie w spoczynku w trakcie pomiarów SIBO jest konieczne dla prawidłowości wyniku. Na poczucie zaopiekowania mogą też wpłynąć drobne udogodnienia, takie jak dostęp do czasopism i prądu.

Opieka po wykonaniu badania

Dla większości osób badania, czekanie na wyniki i diagnozę wiążą się ze stresem. Napięcie to zmniejsza jeśli wynik od razu zawiera interpretację laboratoryjną. W przypadku wodorowo-metanowego testu oddechowego upewnij się, czy wyniki są prezentowane w formie klarownego wykresu oraz czy zawierają interpretacją laboratoryjną pomiarów. Niektóre placówki idą o krok dalej i dostarczają proste wskazówki dla pacjentów, co robić dalej po wykonaniu badania. Wybierając wodorowo-metanowy test oddechowy stacjonarnie w Poznaniu, w Instytucie Mikroekologii, wynik otrzymujesz w tym samym dniu i od razu omawia go z Tobą diagnostka laboratoryjna, który wskazuje Ci dalsze kroki w zależności od wyniku. Jeśli wynik jest pozytywny możesz liczyć na opiekę lekarska i dietetyczną w Instytucie. To bardzo ważne, bo leczenie SIBO wymaga interdyscyplinarnej opieki.

Cena

Koszty, jakie musi ponieść pacjent są bardzo różne w zależności od placówki. Firmy stosują różne sposoby, aby uatrakcyjnić swoją ofertę. Niestety przyglądając się im z bliska, okazuje się, że w wielu przypadkach za niską ceną idzie też obniżenie jakości badania. Najczęstszym sposobem jest redukcja ilości pomiarów, w niektórych przypadkach nawet do 5, czyli o połowę. Co więcej pomijany jest nawet pomiar w 90 minucie, który jest najważniejszym pomiarem diagnostycznym. Warto więc zachować ostrożność, by nie przepłacić niskiej ceny błędną diagnozą, źle zastosowanym leczeniem i koniecznością ponownego badania.

Możliwość pobrania materiału w domu

Możliwość pobrania materiału do wodorowo-metanowego testu oddechowego wysyłkowo jest bardzo wygodna i bezstresowa. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które mogą pojawić się w trakcie badania takie jak: przelewanie, bóle brzucha, wzdęcia, a zwłaszcza biegunka dla niektórych są wstydliwe i powodują jeszcze większy dyskomfort w towarzystwie innych osób. Szczególnie dla takich pacjentów komfortowe będzie pobranie materiału w domu. W niektórych miastach badanie SIBO stacjonarnie może nie być dostępne, albo czas oczekiwania na termin pobrania jest długi, więc wysyłkowy test wodorowo-metanowego jest też dobrą opcją w takich przypadkach. Wyniki badania wykonywanego stacjonarnie i wysyłkowo powinny być tak samo wiarygodne, dlatego upewnij się czy wybrana przez Ciebie placówka może Cię o tym zapewnić. Zwróć uwagę, jak przygotowany jest zestaw do pobrania materiału - czy wydychane powietrze pobiera się do szklanych, próżniowych fiolek z membraną (a nie worków), które utrzymują trwałość materiału nawet do 14 dni. Sprawdź też, czy placówka zapewni Ci wszystkie informacje niezbędne do samodzielnego pobrania materiału w domu.

Oszczędność czasu

W niektórych placówkach czas oczekiwania na umówienie badania SIBO stacjonarnie przekracza kilka tygodni, co w przypadku występowania dolegliwości bywa uciążliwe i opóźnia podjęcie leczenia. W zależności od placówki do tego jeszcze może dojść dodatkowy czas oczekiwania na wynik. Dla osób, które muszą dojechać kilka godzin na badanie SIBO stacjonarne, które wymaga 3 godzin pomiarów, zdecydowaną oszczędnością okaże się wariant wysyłkowy, nawet jeśli jego cena jest wyższa.

Ranking badań SIBO – które badanie wybrać?

Wodorowy czy wodorowo-metanowy test oddechowy? Badanie SIBO stacjonarnie czy w domu? Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę, wybierając badanie spośród oferty dostępnej na rynku i poznaj cechy dobrego badania w kierunku SIBO:

Wybierany przez specjalistów

Wodorowo-metanowy test oddechowy

– badanie stacjonarne w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu

bada wodór H2 i metan CH4, więc zapewnia diagnostykę SIBO oraz IMO
kontroluje stężenie dwutlenku węgla CO2 w badanej próbce i pozwala na odpowiednią korektę próbki
wyklucza wyniki fałszywie ujemne
pomiary są wykonywane pod kontrolą diagnostki laboratoryjnej test trwa 180 min
10 pomiarów w odpowiednich odstępach czasu
otrzymujesz dokładną procedurę przygotowania do badania
możliwość wykonania z laktulozą bądź glukozą
analiza próbek odbywa się w laboratorium, w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu z kontrolą temperatury i wilgotności
maszyna do odczytów nie zmienia swojego miejsca
diagnostka laboratoryjna omawia wynik i interpretację laboratoryjną po badaniu
wynik z interpretacją diagnostyczną i wskazówkami, co dalej robić tego samego dnia w wersji elektronicznej na maila lub papierowej
możliwość bezpłatnej konsultacji telefonicznej ze specjalistkami
co najmniej 3h spędzasz w Instytucie, bez możliwości wyjścia poza placówkę, a do tego musisz jeszcze doliczyć czas dojazdu
toaleta i poczekalnia jest wspólna dla wszystkich pacjentów, co w razie wystąpienia biegunki, czy wzdęć w trakcie testu może generować dyskomfort

Ta sama jakość – większa wygoda

Wodorowo-metanowy test oddechowy

– badanie wysyłkowe

bada wodór H2 i metan CH4, więc zapewnia diagnostykę SIBO oraz IMO
kontroluje stężenie dwutlenku węgla CO2 w badanej próbce i pozwala na odpowiednią korektę próbki
wyklucza wyniki fałszywie ujemne
test trwa 180 min
10 pomiarów w odpowiednich odstępach czasu do szklanych, próżniowych fiolek
otrzymujesz dokładną procedurę przygotowania do badania i pobrania materiału
analiza próbek odbywa się w laboratorium, w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu z kontrolą temperatury i wilgotności
wynik z interpretacją diagnostyczną i wskazówkami, co dalej robić w wersji elektronicznej na maila lub papierowej
możliwość bezpłatnej konsultacji telefonicznej ze specjalistkami na każdym etapie
tak samo wiarygodne, jak test wykonywany stacjonarnie w Instytucie
sprawdza się w przypadku pacjentów, którzy nie mają w swojej okolicy placówki wykonującej pomiary stacjonarnie
możliwość wykonania testu tylko z laktulozą, bez alternatywy dla osób, które ze względów zdrowotnych muszą wykonać test z glukozą
na wynik musisz poczekać do 7 dni od przyjęcia materiału w laboratorium, ale otrzymujesz do niego interpretację diagnostyczną i wskazówki, co dalej robić. Możesz wybrać wynik w wersji elektronicznej na maila lub papierowej.

Badanie wykonywane w większości placówek

Wodorowy test oddechowy – WTO

czas trwania testu około 120 min
możliwość wykonania z laktulozą bądź glukozą
analizuje jedynie zawartość wodoru w wydychanym powietrzu, więc może dać fałszywie ujemny wynik SIBO
nie ma możliwości wykonania pomiarów metanu podczas badania, więc nie pozwala zdiagnozować IMO
brak możliwości badania wysyłkowego

Nie wiesz, które badanie wybrać – skorzystaj z konsultacji

Masz wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, zaparcia? Podejrzewasz, że masz SIBO lub IMO? Skorzystaj z darmowych konsultacji telefonicznych ze specjalistkami z Instytutu Mikroekologii. Pomogą Ci zrozumieć Twoje wnętrze i ustalić, jakie podjąć kroki w drodze do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Co dalej po badaniu SIBO?

Po wykonaniu badania, na wynik zazwyczaj czeka się maksymalnie kilka dni. Należy pamiętać, że każdy wynik powinien być skonsultowany z lekarzem. Lekarz zinterpretuje wynik i zaproponuje odpowiednie postępowanie.

Pozytywny wynik SIBO – co robić?

Jeżeli wynik badania jest pozytywny i potwierdza SIBO lub IMO, lekarz gastroenterolog dopasowuje schemat leczenia, który zazwyczaj opiera się na zastosowaniu antybiotyków. W celu wsparcia terapii, po zakończeniu leczenia, należy wdrożyć odpowiednią dietę. Najczęściej w SIBO jest to dieta low FODMAP, która charakteryzuje się małą zawartością fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli. Warto zasięgnąć pomocy dietetyka, który wytłumaczy, jak zastosować dietę, aby była bezpieczna i pełnowartościowa oraz wspierała organizm w procesie leczenia. Dodatkowo po zakończeniu leczenia, w celu wsparcia mikrobioty jelit, warto zastosować probiotyki. Probiotyki powinny być dopasowane do potrzeb organizmu. W tym celu przydatne jest wykonanie badania mikrobioty jelit, który określi jej skład – dla osób z SIBO dedykowane jest badanie KyberBiom. Na podstawie składu mikrobioty jelit oraz objawów i wywiadu zdrowotnego, wraz z wynikiem badania mikrobioty jelit KyberBiom, otrzymuje się propozycję indywidualnej probiotykoterapii. Dodatkowo KyberBiom określa typ FODMAP, co pozwala ustalić, czy zastosowanie diety low FODMAP może złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe związane z SIBO.

Negatywny wynik SIBO – co dalej?

Jeżeli wynik badania jest negatywny i wykluczył SIBO, ale objawy nadal występują, warto poszerzyć diagnostykę, w celu znalezienia przyczyn. Dolegliwości jelitowe mogą być spowodowane przez brak równowagi mikrobioty jelita grubego. Wykonanie badania KyberBiom pozwala sprawdzić skład mikrobioty jelit i dopasować indywidualnie probiotykoterapię, tak by przywrócić wewnętrzną równowagę. Inną przyczyną dolegliwości jelitowych mogą być nadwrażliwości pokarmowe. W przypadku podejrzeń występowania nadwrażliwości pokarmowych można wykonać badania z krwi ImuPro. Pozwalają one na wykrycie nadwrażliwości i zastosowanie dopasowanej diety eliminacyjnej, która może pomóc w zniwelowaniu dolegliwości.

Oddział w Warszawie