• 0

 Co daje nam wykonanie badania przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2?

Wynik badania określa czy przeciwciała w danej klasie są obecne (wynik pozytywny) czy ich nie ma (wynik negatywny). Do każdego wyniku dodawana jest jego interpretacja.

Przeciwciała IgM są produkowane jako pierwsze po kontakcie z wirusem. Z aktualnych badań wiemy, że ich wytwarzanie rozpoczyna się około 7 dnia po wystąpieniu objawów zakażenia i mogą świadczyć o aktywnej infekcji.  W przypadku dodatniego wyniku w celu potwierdzenia zakażenia rekomenduje się wykonanie testu real-time PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Należy zgłosić się do stacji sanitarno-epidemiologicznego w celu ustalenia dalszego postępowania.

Obecność przeciwciał IgG przy braku przeciwciał IgM może wskazywać na kontakt z wirusem i/lub przebytą chorobę Covid-19.

Instytut Mikroekologii od 21.04.2020r. proponuje pacjentom wykonanie badań przeciwciał w kierunku SARS-CoV-2.

Jak wygląda badanie na przeciwciała IgM/IgG przeciwko SARS-CoV-2?

Badanie wykonywane jest z krwi żylnej metodą immunoenzymatyczną (test ELISA). Z badań naukowych dostępnych na dzień dzisiejszy wynika, że testy ELISA są bardziej czułe niż tzw. szybkie testy – kasetkowe, zwłaszcza w późniejszej fazie zakażenia.

Pobranie krwi można wykonać w siedzibie Instytutu Mikroekologii w Poznaniu. Można również zakupić badanie przez e-sklep  i wysłać do Instytutu pobraną surowicę (czas wysyłki 48h).

Przeczytaj oświadczenie dr Mirosławy Gałęckiej, założycielki Instytutu Mikroekologii w Poznaniu, na temat przeciwciał przeciwko SARS CoV-2.

Ile kosztuje badanie na przeciwciała IgM/IgG przeciwko SARS -CoV-2?

W zależności od wybranej opcji badania koszt to:

Kto powinien wykonać test na przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2?  W jakiej sytuacji warto je wykonać? Przeczytaj tutaj.

 Co w przypadku pozytywnego wyniku? Co oznacza wynik negatywny?

Do każdego wyniku załączamy odpowiedni komentarz jak zinterpretować obecność/brak obecności przeciwciał i jakie ewentualne kroki należy podjąć.

Szczegółowe informacje dotyczące zakresu badania, materiału, metody, przygotowania pacjenta, przeciwwskazań i czasu oczekiwania na wynik znajdują się przy opisach badań w e-sklepie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczono *

Oddział w Warszawie